15 dakika egzersizle PUBG Mobile’da daha iyi olmak!


02 Şubat 2020 Pazar 12:00
15 dakika egzersizle PUBG Mobile’da daha iyi olmak!

Mobil oyunların yükselişiyle birlikte konu hakkında yapılan bilimsel araştırmalarda da önemli bir artış yaşanıyor. Buna bağlı olarak yeni yapılan bir araştırmaya göre, 15 dakikalık egzersize ayırdığınız zaman ile PUBG Mobile, Fortnite ve Call of Duty: Mobile gibi oyunlarda daha iyi performans gösterebilirsiniz.

PUBG Mobile’da daha iyi olmak egzersiz ile ilişkilendirilebilir mi?

Bilimsel araştırmaların odağına oturmaya başlayan bilgisayar oyunları ve mobil oyunlar ve onların oyun bağımlılarının hayatlarına etkileri hakkında önemli araştırmalar ortaya çıkıyor.

Bu kapsamda değerlendirilebilecek yeni araştırmanın da odağında; ekranlara kitlenen özellikle gençlerdeki bağımlılık halleri, onları sağlık problemlerine genç yaşta sürüklüyor.

Bunun nasıl önüne geçebileceğine odaklanan Nörobilimci Dr. Marc Roig ve McGill Üniversitesi Fiziksel ve Mesleki Terapi Okulu araştırma ekibi, fiziksel olarak yapılan 15 dakikalık egzersizde bile oyun performansının artığını gözler önüne sererken, böylelikle gençlerin hareketsiz yaşamdan kurtarılabileceğinin de mümkün olduğunu düşünüyor.

Önceki yıllarda yapılan araştırmalar egzersizin birçok fiziksel ve bilişsel faydası olduğunu zaten gösteriyor. Fakat bu araştırmayla birlikte, fiziksel olarak yapılan egzersizlerin bilgisayar ve mobil oyunlarda başarı getirebileceği de kanıtlanmış oluyor.

Bilimsel bir dergide yayınlanan makaledeki fikir aslında tıpkı Parkinson ve benzeri hastalıklarda kişilerin oyunlar ile becerilerinin geliştirilmesi gibi ‘’tek bir egzersizin bilgisayar ve mobil oyun performansını iyileştirip iyileştiremeyeceğiydi’’ üzerine odaklanılmasıyla ortaya çıktı.

Hareketsiz yaşamın hayatımızda daha büyük yeri işgal etmesiyle birlikte, sağlık sorunlarının da ortaya çıktığı görülüyor. Ekip, basit 15 dakikalık yapılan bir egzersizin( bisiklete binmek, hafif tempoda koşmak gibi) fiziksel açıdan oyundaki performansı olumlu olarak etkilediğini gösteren ilk araştırmaya imza atmış oluyor.

Araştırma ekibi, bu argümanı LoL’da denemiş olsa da şu an için milyarlarca kullanıcıya ulaşmış mobil oyunlarda da aynı durumun geçerli olduğunu söyleniyor. Yani PUBG Mobile, Fortnite ve Call of Duty: Mobile ve benzeri oyunları oynamadan önce yapacağınız 15 dakikalık egzersizler, oyundaki becerilerinizi daha iyi kullanmazı sağlayabilir. Yani aslında bilimsel araştırmalar bu yönü işaret ediyor.

İstatistikler ise dünyada 2,3 milyar oyuncu olduğunu gösteriyorken, 2021 yılına kadar bu rakamların 2,7 milyara kadar çıkacağını öngörüyor. League of Legends veya Fortnite gibi çevrim içi oyunların sırasıyla 67 ve 78,3 milyon oyuncusu bulunuyor.

Araştırma ekibi, ilerleyen yıllarda gelişen mobil oyun anlayışıyla da beraber araştırmasını genişletmeyi ve daha fazla kişiyle yapacağı bu incelemeyi daha doğru sonuçlarla sunmayı hedefliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “15 dakika egzersizle PUBG Mobile’da daha iyi olmak!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben profesyonel oynıyorum bu oyunu bırakamkyorum ve oyuna girdiğimde alıştırma modunda 15 20 dk geçiriyorum

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesin öyledir

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bundan sonra Pubg oynamadan önce hep spor yapıcam

" 15 dakika egzersizle PUBG Mobile’da daha iyi olmak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 15 dakika egzersizle PUBG Mobile’da daha iyi olmak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 15 dakika egzersizle PUBG Mobile’da daha iyi olmak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 2. 2 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 3. 3 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 4. 4 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 5. 5 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 6. 6 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 7. 7 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 8. 8 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 9. 9 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 10. 10 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?