Okunma

1600 Yıllık Kutsal Kitap Dijitalize Edildi!


07 Temmuz 2009 Salı 07:31
1600 Yıllık Kutsal Kitap Dijitalize Edildi!

Dünya çapında manevi değeri son derece yüksek olan ve en eski kutsal kitap olarak bilinen The Codex Sinaiticus bilgisayar ortamına aktarıldı. Dünya çapındaki alimler, bu kitabo bir de dijital ortamda inceleyip analiz edecekler. Yaklaşık 1600 yıl önce baştan sona el yazısı olan kitabın orjinal versiyonunun hala muhafaza ediliyor olması bile yetkililer tarafından büyük bir şans olarak gösteriliyor.


The Codex Sinaiticus dört farklı katip tarafından yazıldı

Dördüncü yüzyılın ortalarında uzun süre Roma İmparatoru Constantine tarafından muhafaza edilen kitaptan geriye yalnızca 800 sayfa kaldı. Dijital ortama aktarılan kitap, 4 yıllık bir proje kapsamında analiz edilecek ve yazıldığı döneme ait daha önce keşfedilememiş bilgilerin gün ışığına kavuşması sağlanmaya çalışılacak.

:: Djital ortamda paylaşılan kitabın analizinden sizce neler çıkar?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 1600 Yıllık Kutsal Kitap Dijitalize Edildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 1600 Yıllık Kutsal Kitap Dijitalize Edildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 1600 Yıllık Kutsal Kitap Dijitalize Edildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "