18 yaşın altındakiler için sosyal medya yasakları!


15 Nisan 2019 Pazartesi 17:35
18 yaşın altındakiler için sosyal medya yasakları!

Facebook ve Instagram 18 yaşın altındakiler için “beğen” tuşunu platformunda yasaklamayı düşünürken, Snapchat; İngiltere tarafından yeni kurallar koyulması yönünde uyarılar alıyor.

Sosyal Medya siteleri bağımlılık yapabilir!

ICO, Sosyal medya araçlarının; kullanıcıları daha fazla kişisel veri paylaşmaya ve uygulamalar üzerinde olması gerekenden fazla zaman geçirmeye teşvik ettiğine inanıyor. Bu BBC tarafından da doğrulandı çünkü sosyal medyada beğeniler, kullanıcıların profilleri oluşturmasına yardımcı oluyor ve onları günlük olarak fotoğraf ve video çekmeye teşvik ediyor. Bu da ileride bağımlılık yaratıcı bir durum yaratıyor.

İngiltere Bilgi Ofisi (ICO) uygulamalara, yaş konusunda kullanıcıların doğru bilgi vermesini sağlamaları amacıyla baskı yapıyor. Ve kurum bununla ilgili maddeler halinde bir teklif hazırlayıp, şirketlere sunmaya hazırlanıyor.

ICO gençlerin bağımlılığını azaltmak ve veri gizliliğini sağlamak için şu adımları önerecek:

Gizlilik ayarları varsayılan olarak yüksek olacak.

Her girişten sonra konum takibi özelliği kapalı olarak varsayılan olacak ve ne zaman etkinleştirildiği açıkça belirtilecek.

Çocuklara, velilerinden izin almaları yönünde uyarılar yapılacak.

Kullanıcıların kişisel verilerinin nasıl kullanılacağı açıkça belirtilecek.

ICO, söz konusu teklife uymayan firmaların 20 Milyon Euro (17,2 Milyon Pound) para cezasına veya firmaların cirosunun yüzde 4’ü oranında ceza verebileceklerini belirtiyor.

Bilgi Komiseri Elizabeth Denham, ” İnternet ve tüm harikaları veri gizliliğine önem vermeli. Çocuklarımızı sosyal medya için yasaklarla karşı karşıya bırakmamalıyız, ama önlem de almalıyız” dedi.

Sosyal Medya

ICO ayrıca şu teklifi de sosyal medya uygulamalarına zorunluluk olarak sunacak:

Evet düğmeleri, hayır düğmelerinden daha büyük olacak.

Veri paylaşım ile ilgili izin pencereleri detaylı ve anlaşılabilir olacak..

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce 18 yaş altına sınırlama getirmek mantıklı mı? Bu konuda düşünceleriniz neler? Yorumlarda belirtiniz.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Pessimist
Pessimist
1 yıl önce

Tek önlem: çocuk ağlasa da sızlasa da ona kullandırtmamak. 1. dereceden yakın tanıdıklarım var; 3 yaşındaki çocuk youtube de saçma sapan videolar izliyor. Bu çocuğun beynini geriletir ve onu aptal yapar. En büyük sorumluluk ailelere aittir.

cemal34
cemal34
1 yıl önce

Geçmiş olsun çok geç kalındı en az 2 nesil darbe aldı bu sosyal medya olayından birde tabi onların yetiştireceği çocuklar maalesef ama yasak çözüm olmaz daha arttırır ilgiyi özellikle ülkemizde.

E61
E61
1 yıl önce

Türkiye dede yasak gelsin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Bence 18 yas alti butun internet erisimini kapatilmali cocuklarimizin gelecege daha güzel hazirlamak adina bu bece mecburi olmali. Anne babalalarda ustune düsen görevi laikiyla yerine getirmeli Zaman cok kötü bu bir yasak haline getirilmeli 18 yasindan kucuk ler internet erisimini yasak lamali bence… Cocuklarimizi kaybediyoruz farkida bile degiliz cocugun akli fikri orda dersini yapamiyor kafa baska yerde cocuk begin cimnastigi yapamiyor birsey anlamayinca internet soruyor begin yorulmadan Olay cözüyor. Bu benim sahsi dusüncem

" 18 yaşın altındakiler için sosyal medya yasakları! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 18 yaşın altındakiler için sosyal medya yasakları! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 18 yaşın altındakiler için sosyal medya yasakları! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!