Okunma

1923 yapımı Leica 0-Series rekor fiyata satıldı!


13 Mart 2018 Salı 13:00
1923 yapımı Leica 0-Series rekor fiyata satıldı!

Üretilen ilk Leica filmli fotoğraf makinelerinden birisi rekor fiyata satılarak, dünyanın en pahalı fotoğraf makinesi olma ünvanına erişmiş durumda. Karşınızda açık artırma ile 2.4 milyon avro fiyata satılan 1923 model Leica 0-Series.

Dünyanın en pahalı fotoğraf makinesi Leica 0-Series

Viyana merkezli WestLicht açık artırma evinde gerçekleştirilen satışta 122 seri numaralı Leica 0-Series sadece 45 saniye içerisinde 2.4 milyon avro teklif ile satılarak rekor kırdı. Teklifin sahibi ise adı verilmeyen ve artırmaya telefonla katılan Asyalı bir özel koleksiyoncu.

Bu ürünü özel kılan ise filmli fotoğraf makinesinin prototip olarak sadece 25 adet üretilmiş olması ve sadece 12 adedinin sağlam olması. Bu uçuk fiyatın sebebi olaraksa makinenin harika durumda olması gösteriliyor.

Leica 0-Series

İlk Leica fotoğraf makinesi Ernst Leitz tarafından 1925 yılında piyasaya sürülmüş. 25 adet üretilen 1923 yapımı test modellerinden ise sadece 3 tanesinin orijinal durumunda olduğu biliniyor. Bu anlamda ürünün resmen tarih koktuğunu söyleyebiliriz.

Aynı açık artırmada Leica MP-89 modeli 456 bin avroya satılırken 1950’lerden ilk elektrik motoru sürücülü Leica M modeli Leica MP-2 ise 432 bin avro fiyata satıldı.

:: Antika filmli fotoğraf makinesinin bu fiyata satılması konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “1923 yapımı Leica 0-Series rekor fiyata satıldı!”

  1. Garez Darktonk Song dedi ki:

    tdk denen kuruluşun yönetimi iyice boşalmış olmalı € ( Euro ) denen paraya isim vermeye kalktılar ve zorla kullandırtıyorlar…

  2. Kerim dedi ki:

    Avro nedir? Daha guzel bir isim bulamadilar mi? Avropa diyoruz gerci biz.

" 1923 yapımı Leica 0-Series rekor fiyata satıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 1923 yapımı Leica 0-Series rekor fiyata satıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 1923 yapımı Leica 0-Series rekor fiyata satıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "