1969’da yazdığı mektupla akıllı telefonları anlattı


05 Şubat 2021 Cuma 11:43
ABONE OL
1969’da yazdığı mektupla akıllı telefonları anlattı

İngiltere’de bir çift, 1969 yılında 11 yaşında bir kız çocuğunun gelecek teknolojileri ile ilgili yazdığı mektubu buldu. Mektupta akıllı telefonların özelliklerinden bahseden cümleler şaşırttı. 1980’li yıllarda teknolojinin nasıl olacağına dair tahminler içeren mektupta, cep telefonlarıyla görüntülü konuşmadan bile bahsediliyor.

51 yıl sonra ortaya çıkan mektubu yazan kızın ismi bilinmiyor. Mektubunda 1980 yılında telefonların büyük bir ekrana ve kameraya sahip olacağını ve görüntülü konuşmanın mümkün olduğunu yazan 11 yaşındaki kız çocuğunun yaşayıp yaşamadığı bilinmiyor. Şimdi 62 yaşlarında bir olacak kadının gelecek teknolojilerini öngörmesi şaşkınlık yarattı.

İngiltere’de yaşayan 60’lı yaşlarında bir çiftin bulduğu mektuptaki tarih sayesinde ne zaman yazıldığı anlaşılıyor. İngiliz haber sitesi Mirror’un aktardığına göre, mektup ödev olarak yazılmış.

İşte mektuptaki o satırlar:

Yıl 1980, 21 yaşındayım ve bir yer minderinde oturuyorum. 11 yaşında olup da okula gittiğim zamanlar geldi aklıma, o zamandan beri her şey çok değişti. Televizyon mesela, 1969 yılında televizyonun önünde bir buton bulunuyordu. Şimdi ise televizyonu açıp kapamanıza olanak sağlayan uzaktan kumandalar var.

Evlendim ve bir bankada çalışıyorum. Hayatım boyunca bankada çalışmak istemiştim. Eşim birazdan işten eve dönecek ancak 1969 yılında demlediğimiz çaylardan kalmadı artık. Şimdilerde sadece sakız tüketiyoruz. Sakızla karın doyar mı diye sorabilirsiniz, ancak bu sakızlar bir yemek görevi görüyor ve siz onu çiğnerken sanki boğazınızdan gerçek bir yemek geçiyor gibi hissediyorsunuz. Gerçekten çok kullanışlılar ve bu sayede ortaya yıkayacak bulaşık da çıkmıyor.

İşte eşim geldi. Beni görünce “düğmeye bas tatlım” der hep. Bu düğme, kapımızın otomatik bir şekilde açılmasını sağlıyor.

-Selam tatlım, bir arkadaşımı görüntülü aramam gerekiyor da.

-O zaman üstüne biraz çeki düzen ver.

1969 yılında telefon dediğimiz şey, ucunda anteni olan kare bir kutuydu. Şimdi ise kocaman bir ekranı ve kamerası var ve bu sayede insanlar, arkadaşları ile görüntülü olarak konuşabiliyor. Birazcık televizyona benziyor. 10 yıl öncesine dönüp baktığım zaman, her şeyin muazzam bir şekilde değiştiğini görebiliyorum.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Woow

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Yeni yazmıştır kandırıyorlardır bizi (!)

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Geleceği tahmin etmek zor değil. İleride berbat bir hayat yaşanacak. Bende şimdiden haber vereyim. Devletine milletine ailene sahip çık. İşbirlikçi olma.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Kim inanır?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

1980 yılında büyük ekranlı ve görüntülü konuşma yapabilen telefon, ilginç. GPRS bile çıkmamıştı o zamanlar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

televizyonu telefon zannetmiştir o….

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

böyle haber inandırıcı değil sonra dan yazılmış mektup kaç yıl sonra neler olacağını bilmek zor

Melih K
Melih K
21 gün önce

bunu öngörmek inanılamaz bir şey değil. yaptıklarımız ve yapacaklarımızın hepsi aslında hayal gücümüzün eseri.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

1980 lerde aynısını bende diyordum .dağlık bir köyde yaşıyorduk . babama her zaman bana küçük bir televizyon al diyordum . babamda oğlum öyle bir şey yok diyordu . şunu diyordu almanya filan yapmıştır belki diyordu . o zaman kitap kaplamak için gazete getiriyordu .çok seviniyorduk . zaman geldi herkesin elinde cep telefonu var istediği şeyi seyrediyorsun. teknoleci geldi ama insanlar birbirinden daha çok uzaklaştı . eskiden insanlar kaynaşmayı birlik beraberliği yardıma koşmayi komşuluk bağları daha kuvvetli idi insanlar niye bu kadar bencil oldu bilyorum saygı ve hürmetler dilerim.

imdat Beşikci
imdat Beşikci
18 gün önce

Daha tuşlu telefonların olduğu zamanlarda bir gün bir firma tamamı ekran olan, tuşları olmayan telefon yapacak ve yeni bir dönem başlatacak diyordum, bunu yapan firma çığır açacak ve çok kazanacak diyordum çevremdekilere ve apple yaptı, herkes nasıl olduğunu merak ederken ben hiç şaşırmadım ve bu yazdıklarım gerçek arkadaşlar, şu an da şöyle bir teorim var, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonlarından daha hızlı gelişecek, şu an ki klavye yapısı değişecek, ekrana yakın değil, yazı yazarken bize daha yakın olacak, şu an ki tasarımın yanlış olduğu anlaşılacak, şu an klavyenin olduğu yerde 2. bir ekran olacak ve standartlaşacak ve en önemlisi @ tuşu hiç bir zaman tek tuş olmayacak, hep 2 tuşa birden basılarak yazılacak. bu söylediklerimi de admin bir yere yazsın, 15-20 sene sonra gerçek olacak.

" 1969’da yazdığı mektupla akıllı telefonları anlattı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 1969’da yazdığı mektupla akıllı telefonları anlattı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 1969’da yazdığı mektupla akıllı telefonları anlattı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Honda E'de PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E'de PlayStation 5 oynadık!
  2. 2 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
  3. 3 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
  4. 4 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!
  5. 5 Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık
  6. 6 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim? 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim?
  7. 7 Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma
  8. 8 Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Sıfır Bir filmini projeksiyonda izledik! Sıfır Bir filmini projeksiyonda izledik!
  10. 10 Ne olacak bu ekran kartlarının hali? Ne olacak bu ekran kartlarının hali?