2,5 Milyon Öğrenciye e-Posta


18 Temmuz 2007 Çarşamba 13:00
ABONE OL
2,5 Milyon Öğrenciye e-Posta
Öncelikle ilköğretim dördüncü ve beşinci sınıf öğrencileriyle başlayacak olan çalışma sayesinde ülkemizdeki on milyon ilk ve ortaöğretim öğrencisine liseyi bitirinceye kadar sağlam bir altyapıyla e-posta hesabı sağlanması hedefleniyor. Anladığımız kadarıyla bu e-posta hesapları öğrencilere eğitim ve öğretim durumlarıyla ilgili çeşitli bilgileri sunarak internet kullanımına alıştırmak hedefiyle dağıtılacak. Tabii daha önemli sorunlarımız da var,  ve maalesef altyapı sözcüğünden anladığımız şey genellikle bir yere elektrik veya su gitmesi için gerekli boruların ve kabloların döşenmesi seviyesinde kalıyor.

Hesaptan Fazlası Gerekiyor

En büyük dileğimiz bu tür girişimler sonucunda Türkiye’nin her noktasında benzer bir iletişim altyapısı olmadığı ve teknolojiye erişim maliyetlerinin kişisel gelirlere göre çok yüksek olduğu gerçeğinin anlaşılmasına vesile olması. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumun vahameti göz ardı edilmeden Afrika ülkelerindekine benzer şekilde düşük maliyetli bilgisayarların devlet eliyle veya özel girişimlerle, kâr amacı güdülmeden her köşeye ulaştırılması gerekiyor. Neden Intel Classmate PC veya One Laptop Per Child projelerinin kapılarında yattığımız haberlerini duyamıyoruz, bu da bir başka mesele. Ama şimdi hakkını yemeyelim, projelerle ilgili bazı devlet büyüklerimiz geçen sene İstanbul’daki Intel World Ahead konferansında Paul Otellini ve Classmate PC’nin ilk örnekleri eşliğinde poz vermişlerdi.

Kişi başı gelirimizin beş bin papeli geçmiş olması bizi umutlandırmasın, girmeye çalıştığımız ama bizi almamak konusunda kısmen makul sebeplerle sahip olan Avrupa Birliği’nin ortalamasının, 2006 verilerine göre, yirmi iki bin papel gerisindeyiz. Yoksa bizi dörde katlıyorlar mı demeliydik?

     :: Bu yeni girişimle ilgili düşünceleriniz herkesle paylaşın.

Bilgi İçin: MEB, Microsoft, TTNet
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
11 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Devletin alt yapısı düzelmedikçe yada düzeltilmedikçe eminim bu projelerinde de sorun çıkacaktır çoğunlukla bu tür büyük projelerde proje ne kadar büyükse o kadar büyük sorun çıkacak

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

e-postam yoktu iyi olcak bu alla alla…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

yahu bunlar e-posta alamayı paralımı sanıyorlar
GERİ _ GERi

ne haber cok sevindim bugun uyuyamama artık bu seviçten yupiii

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

devletimiz bu 5 yılda çok büyük gelişmeler gösterdi.
e-devlet konusunda büyük adımlar attı. bunu da başaracağını tahmin ediyorum. bu arada söylenmesi gerek diye düşünüyorum. özellikle büyük şehirlerde hemen bütün çocuklarda hotmail var. yani msn var. bazı öğrencileri space’i var.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ne salaklıktır bu ya sankı verdıkelrı guel bır sey ıbı ballandır ballandıra anlatıyorlar. sımdı bıll gates cıksa bendende tum kamu personelıne e-posta adresı dese 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Oooooohhhhh suyundan da koy! Microsoft kendine pazar yaratıyor, Milli Eğitim Bakanlığı verilerinin üzerine konup 10 yıl sonrasının CRM (Müşteri Yönetim Sistemi) uygulamasını bedavaya getiriyor! Helal olsun Çağlayan Arkan’a, yuh olsun Milli Eğitim’i böyle ihale edenlere!

Neden Pardus bu işlere davet bile edilmez?

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bu nedir şimdi ya ben anlamadım yada bunu yapanlar bişi anlamıyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

yatırımı hangi akraba alacak

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

hem zaten bilgisayarı olupta yada bilgisayar kullanıpta mail adresi olan insan bence çok azdır bu mail adresinin yanında birde bilgisayar versinler 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Sanırım Milli Eğitim Bakanlığı propaganda yapmak için böyle bir yol olduğunu fark etti. 1954 yılından bu yana eğitim yabancıların yönetimine bırakıldığı için böyle birşeyin olma olasılığına hiç şaşırmıyorum. Anlaşılan Vatansever öğretmenleride aradan çıkarıp körpe beyinleri direk etkilemek istiyolar. Fazla mı paronoyak bi yaklaşım bilmiyorum ama, memleket ööle bi yöne gidiyo.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ooooof artık turkıyede baslasın su bılgısayar ve bedav aolsun ogrencılere dagıtılsın artık bnm okul bıtcek yakında yha

" 2,5 Milyon Öğrenciye e-Posta konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2,5 Milyon Öğrenciye e-Posta ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2,5 Milyon Öğrenciye e-Posta ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!