Bulunan yeni açık, Windows kullanıcılarını korkutuyor!


13 Ağustos 2019 Salı 20:00
Bulunan yeni açık, Windows kullanıcılarını korkutuyor!

Geçtiğimiz günlerde Google bünyesinde güvenlik araştırmacısı olarak çalışan 20 yaşındaki Tavis Ormandy, 20 yıllık Windows açığı ortaya çıkardı. Söz konusu açığın, kullanıcının yetki seviyesi farketmezsizin kullanılabiliyor olması dikkat çekiyor.

20 yıllık Windows açığı, oldukça tehlikeli!

Bulunan kritik açık, Windows XP‘den Windows 10‘a kadar bütün sürümleri etkiliyor.

Kullanıcının yetki seviyesi farketmeksizin kullanılabilen bu açık, oldukça kolay bir şekilde tetiklenebiliyor.

Konuyla ilgili bir video da çeken Tavis, sürecin ne kadar kısa sürdüğüne de dikkat çekti.

Yazı işleme servisinde tespit edilen açık nedeniyle, işletim sisteminde en yüksek yetki seviyesinde komut çalıştırmak mümkün hale geliyor.

Tavis, bulduğu bu açığı yeni tespit etmedi. Mayıs ayında tespit ettiği açığı, Microsoft’la paylaşmasının üzerinden 90 günden fazla süre geçmesine rağmen Microsoft tarafı herhangi bir yama yayınlamadı.

Açığın yayınlanmasının ardından gözler Microsoft cephesine çevrilmiş olsa da, şirketten konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Bu nedenle bulduğu açığı açıklamaya karar veren Tavis, kısa sürede büyük ilgi odağı oldu.
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  4 yorum - “Bulunan yeni açık, Windows kullanıcılarını korkutuyor!”

  1. 90turk dedi ki:

   Windows xp’ye her seferinde farklı makyaj yapıp, “yeni ürün” diye kakalamışlar dünyaya. Hatta bazen yüzlerce dolara sattıkları ürünü, işlerine gelince devlet kurumlarına 1$’a bile satıyorlar.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Başlık garip. Açıktan haberimiz yok ki korkalım…

  3. Anonim dedi ki:

   o açık amerika için giriş çıkış kapısı ::)

  4. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Açık mı? Ne açığı, NSA arka kapısı…

  " Bulunan yeni açık, Windows kullanıcılarını korkutuyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bulunan yeni açık, Windows kullanıcılarını korkutuyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bulunan yeni açık, Windows kullanıcılarını korkutuyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "