iPhone, Symbian’a Karşı!


12 Mart 2009 Perşembe 16:31
iPhone, Symbian’a Karşı!

2008’in son çeyreğine dair satış adetlerinin ve pazar paylarının açıklandığı “Worldwide: Smartphone Sales to End Users by Vendor” araştırması isminden de anlayabileceğiniz gibi sadece son kullanıcılara yapılan satışları baz alıyor. Kurumsal satışların dahil edilmediği araştırma, 2008’in son 3 aylık dönemiyle 2007’nin son 3 aylık dönemine dair firma pazar paylarını da karşılaştırıyor.


Nokia, 3 aylık dönemde geriliyor görünse de yüzde 40’la açık ara lider.

Bu 3 aylık döneme baktığımızda Nokia’nın yüzde 40’lık payla ilk sırada olduğu görülürken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 gerileme yaşadığı gözlerden kaçmıyor. Nokia’nın rakiplerinden BlackBerry yüzde 84, Apple ise yüzde 111’lik artışla dikkat çekiyor. Ama Apple’ın bu ikiye katlayan performansını Samsung yüzde 138’lik büyümeyle geçmeyi başarıyor.

2008 Değerlendirmesi

Gartner’ın raporunda sonuçları verilen bir başka bilgi ise 2008’in 2007’ye göre performansı. Bir önceki sayfada belirttiğimiz gibi üreticilerin son kullanıcıya satışının değerlendirdiği araştırmada Nokia’nın pazar payını koruduğu görülüyor. Gartner, firmanın 2008’in tamamında elde ettiği pazar payı yüzde 43 olarak açıklıyor.


HTC’nin rakamları sadece kendi markasıyla yaptığı satışları gösteriyor, diğer firmalar için yaptığı üretim dahil değil.

Rakiplere bakıldığında bir üst tabloda hızlı çıkışıyla dikkat çeken Samsung’un bulunmadığının altını çizmemiz gerekiyor. Yılın tamamına bakıldığında Samsung’un olduğu konumda Sharp bulunuyor.

İşletim Sistemleri Rekabeti Artıyor

Nokia’nın akıllı telefon pazarında ilk sırada bulunması, Nokia telefonlarda kullanılan Symbian‘ı da ilk sıraya taşıyor. 2008’in son çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 21’lik gerileme göz korkutsa da yüzde 50’ye yakın pazar payı Symbian’ın tahtında rahatça hareket etmesini sağlıyor


Palm, yeni modeli Pre ile Haziran sonundan itibaren yeni işletim sistemi Web OS’la yoluna devam edecek.

Apple’ın iPhone ile yakaladığı çıkış bu alanda Mac OS X’e yaramış görünüyor. Mac OS X, yüzde 111’lik yükselişle üst sıraları daha da zorlayacağını gösteriyor. BlackBerry‘nin üreticisi Research in Motion (RIM) yüzde 84’lük gelişim gösterirken Windows Mobile yüzde 8’e yaklaşan artışla genel sıralamadaki üçüncülüğünü koruyor.

İşletim Sistemleri Bazında 2008


iPhone, dolayısıyla Mac OS X, bu yükselişini sürdürürse rakiplerinin daha agresif davranması gerekebilir.

Nokia yıl genelinde pazar payını korumayı başarırken Symbian aynı başarıyı gösteremiyor. Yüzde 6.1l’ik gerileme yaşayan Symbian’a karşın Mac OS X tamı tamına yüzde 245’lik büyümeyle ortalığı 2009’da da karıştıracağa benziyor. Palm OS yüzde 42‘lik artışla dikkat edilmesi gerekenler arasında yerini alırken Linux, Symbian’la birlikte düşüşte olanlar listesinde bulunuyor.

:: Akıllı telefon sahipleri arasına katılmak isteseydiniz hangi telefonu alırdınız?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “iPhone, Symbian’a Karşı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Blackberry nin satıldığını bugüne kadar pek görmedim hep bedava hep hediye yalan benceee…

" iPhone, Symbian’a Karşı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone, Symbian’a Karşı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone, Symbian’a Karşı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 2. 2 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 3. 3 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 4. 4 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 5. 5 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 6. 6 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 7. 7 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!
 10. 10 Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü? Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü?