Okunma

2009 Mobil Sektörü Kime Yaradı?


23 Şubat 2010 Salı 17:30
2009 Mobil Sektörü Kime Yaradı?

2009 için yapabileceğimiz özetlerden biri de şüphesiz ki mobil yılı olduğudur. 2009’da hızla yükselen mobil sektör, 2010’da Android‘in iyice popülerleşmesiyle birlikte daha da artması bekleniyor.

Geçtiğimiz sene mobil sektörde birçok rekabet yaşandı. Windows Mobile‘ın yeni sürümü çıktı çıkılacak söylentileri yayıldı. iPhone’un yeni modeli piyasaya sürüldü. BlackBerry serisine yeni modeller eklendi. Symbian da pek boş durmadı ve yeni versiyonlarıyla 2009‘daki rekabete katıldı.

Sayılar Ne Diyor

BlackBerry’nin geliştiricisi RIM ile birlikte iPhone‘un geliştiricisi Apple, 2009’u yükselerek tamamladı. Microsoft ise Windows Mobile ile sektörde pek umduğunu bulamadı ve pazar payını 2008’e nazaran daha düşük bir değerde kapadı.

iPhone, %6.2’lik bir artış yaşarken BlackBerry %3.3, Android ise %3.4‘lük bir artış yaşadı. Windows Mobile %3.1‘lik bir düşüş yaşarken, Symbian her ne kadar çabalasa da %5.5’lik düşüşe engel olamadı.

Araştırmayı yapan pazar araştırma firması Gartner, 2010’da bu sayıların daha da gelişeceğini, artık mobil sektörde daha yaman bir rekabetin yaşanmasını beklediklerini belirtti.

:: Sizce 2010’da mobil sektörde yaşanacak olan rekabetten hangi firmalar kazançlı çıkacak?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 2009 Mobil Sektörü Kime Yaradı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2009 Mobil Sektörü Kime Yaradı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2009 Mobil Sektörü Kime Yaradı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "