Okunma

2010’un En Stratejik Teknolojileri


04 Ocak 2011 Salı 15:30
2010’un En Stratejik Teknolojileri

İyi bir şirket geleceğini kendi yaptığı hamlelerle yönlendirir. Bir komutandan farksız olarak stratejisini belirleyip yatırımlarını buna göre yapmalı.

Stratejisini belirleyen şirketler sektörel krizlerden bile dimdik ayakta çıkarken bu konuda geç kalanlar ise iflasla karşı karşıya geliyor.

Bu Teknolojiler Zafer Getirdi

 

Teknoloji stratejinin en önemli parçalarından biri haline geldi. Firmalar artık, teknolojileri kendilerine verecekleri faydalar için satın alıyor.

Peki, 2010 yılında yatırımcısına en çok kazandıran stratejik ürünler nelerdi hiç merak ettiniz mi? İşte onlar…

5. Flaş Hafızalar

Flash bellekler belki yeni bir teknoloji değil ancak 2010 yılında bu cihazlar büyük bir ilgi çekti. Şirketler ve son kullanıcıları yazılabilir medyalardan kurtaran flash bellekler dünya çapın da milyonlarca satış rakamına ulaşarak hem tüketicileri hem de mucitlerini mutlu etti.


 

4. Yeşil Teknolojiler

Standart teknolojik cihazların doğaya verdiği zarar yeni bir sektörün doğmasını sağladı. Yeşil teknolojiler, hem kullanıcıları hem de şirketleri oldukça memnun etmeye başladı.

Bir ampülden, bilgisayara hatta otomobile kadar geniş bir ürün gamını kapsayan yeşil teknolojiler yüzde 15 ile 65 arasında enerji tasarrufu vaadediyor.

2010 yılında green ürünleri tercih edenler belki kasada mutlu olmadı ancak ilerleyen zamanlarda yaptıkları tasarruf sayesinde yılı kârlı geçirdiler.

3.Sosyal Bilişim

Facebook CEO‘sunun yılı adamı seçilmesiyle birlikte 2010’un sosyal ağlar için altın çağ olduğu da kesinleşti. Twitter, Facebook gibi türevler giderek artarken tüm bu platformlar kendi sektörlerini de oluşturdu.

Sosyal bilişim (social computing) adlı bu sektör aklınıza gelen tüm mesajlaşma programları ve sosyal ağ uygulamalarından oluşuyor.

Şirketlerin ve özel hayatlarında bu tarz ürünlere yatırım yapanlar ve yeterli değeri gösterenler bu yıl içerisinde yeni fırsatlarında kendilerine gelmesini sağladı. Müşterileriyle telekonferans yaparak yolculuğa çıkmayan firmalar tasarruf ederken sosyal ağlar sayesinde yeni iş fırsatları da yakaladılar.

2.Cloud Computing

Geleceğin bilgisayar sistemi olarak tanımlanan cloud computing günümüzde daha emekleme aşamasında. Birçok kullanıcı ve şirket sahibi teknolojiye güvenmiyorlar.

Ancak, şimdiden bu teknolojiye yatırım yapanlar hem yer hem de uygulama fırsatları bakımından oldukça kârlı çıktılar.

Temelde bilgisayardaki tüm bilgileri internet bulutuna yükleyen bu sistem donanım ve yer masraflarını azaltmayı hedefliyor. 2010 yılında, bulut teknolojileri daha çok depoloma, internet ve sunucu anlamında kullanıldı.

1. Mobil Uygulamalar

Akıllı telefonların giderek geliştiği şu günlerde hem şirketler hem de kullanıcılar için uygulamalara yatırım yapmak oldukça kârlı bir alışveriş anlamına geliyor.

Eğlenceden, günlük hayatı kolaylaştıran uygulamalara kadar mobil işletim sistemleri için geliştirilmiş birçok yeni ürün bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl milyonlarca uygulama cep telefonu kullanıcıları tarafından satın alındı. Bu konuda ilginç fikirler geliştiren insanlar ise sektöre damgalarını vuracak işler yaptı.

:: Sizin için en stratejik teknoloji hangisi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “2010’un En Stratejik Teknolojileri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    🙂 çok deqişik

" 2010’un En Stratejik Teknolojileri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2010’un En Stratejik Teknolojileri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2010’un En Stratejik Teknolojileri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "