Okunma

2011 Kehanetleri


04 Ocak 2011 Salı 12:30
2011 Kehanetleri

Silikon vadisinin iyi bilinen gazetelerinden biri olan “San Jose Mercury News” tarafından yapılan 2011 için 11 kehanet içersinde oldukça ilgi çekici beklentiler yer alıyor. Gazetenin geçen seneki kehanetleri arasından 5 tanesi doğru çıktı.

Doğru çıkan kehanetler arasında Palm’in satılması, Apple’ın Tablet PC çıkarması, Google’ın cep telefonu çıkarması, Silikon Vadisi çalışanlarının sayısının artması ve Silikon Vadisi içerisine yeni firmalar eklenmesi yer alıyordu.

Gazetenin 2010 yılı tahminlerinde tabii ki sapmalarda oldu. Intel bütün yasal anlaşmazlıkların çözümünde sınıfta kaldı, Twitter esmedi, Google adil olmayan savaşlarla karşılaşmadı, Cisco Dell’i almadı. Yazımızın devamında San Jose Mercury News gazetesi tarafından hazırlanan 2011 yılı kehanetlerini bulabilirsiniz.

Facebook’un kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerine çıkacak

Bunun olması kuvvetle muhtemel. Çünkü Facebook 550 milyon kullanıcı rakamına sahip. Bu rakama her ay yaklaşık 70 milyon yeni kullanıcı ekleniyor. Bu orana göre 2011′de Facebook kullanıcı sayısına en az 800 milyon kişi ekleyecek.

Bu rakamlar ışığında 2011 yılında Facebook’la ilgili kehanetin gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel.

Yahoo’ un CEO’su Carol Bartz istifa edecek

Carol Bartz’ın göreve başlamasından beri bu tarz dedikodular devam ediyor. Gazetenin tahminine göre bu söylentiler 2011 yılında son bulacak ve Catol Bartz istifa edecek.

Söylentilere göre Yahoo’nun popülaritesi devam etse bile bu durum Bartz’ın Yahoo’daki pozisyonunu korumaya yetmeyecek. Ayrıca alınan duyumlara göre Bartz şu sıralar iş bakıyor.

HP, SAP’ı ele geçirecek

Oracle CEO‘su Larry Ellison ile anlaşmaya varılacak. Bu anlaşmanın gerçekleşeceğini konuyu bilen insanlara sorsak muhtemelen 100 yıl bile geçse olmaz diyebilirler. Ama unutmayın ki aynı şey birkaç yıl önce SAP-Microsoft için olmuştu. Ayrıca SAP geçen günlerde HP’nin CEO’sunu kiralamıştı. Bunu da hesaba katmakta fayda var.


Büyük internet firmaları IPO’yu terk edecek

Zynga, LinkedIn, Facebook, Yelp ve Groupon gibi firmalar liste içerisinde yer almıyor. Fakat yeni çıkacak firmalar halka arz için biraz daha bekleyecekler. IPO dışarıdan güzel bir şey gibi gözükse de giren firmaların hisselerinde dalgalanmalar yaşanıyor. Yeni firmalar ağabeyleri gibi bunu tercih etmeyecekler.


Google, Twitter’ı satın alacak

Google’ın sosyal ağ geliştirme planları sınıfta kaldı. Bu yıl Google bir şeyler yapmak zorunda. Bildiğiniz gibi geçen yıl içerisinde Google Groupon’u almak istemiş fakat Groupon satmamıştı.

Twitter’ın son değeri ise Groupon’un neredeyse yarısı kadar. Bu yüzden Google Twitter’a doğru kayacak. Twitter’da Google’ın teklifine evet demek zorunda. Her ne kadar kabul etmeseler de Twitter sabit bir iş modeli olmayı geçemedi.

Amerika’daki Çin teknoloji firmalarının sayısı artacak

Hali hazırda Amerika’da faaliyet gösteren Amerikalı teknoloji firması sayısı Çin‘li firmalardan daha fazla. Fakat toplamda 41‘i bulan Amerika’daki Çin asıllı firmaların sayısı önümüzdeki yıl itibariyle Amerikan firmalarından daha fazla olacak.


Apple, kullanıcıları yeni müzik servisiyle tanıştıracak


Geçen yıl Apple, müzik sitesi olan LaLa’yı satın aldı ve kapattı. Bizim beklentimiz ise 2011 yılı içersinde Apple’ın iTunes‘un bir parçası olarak müzik servisi kurması ve aynı zamanda kullanıcılarına tıpkı TTNET’in müzik servisinde olduğu gibi online olarak müzik dinletmesi.


Kriz günleri geride kaldı

2011 tam bir teknoloji yılı olacak. Yeni teknoloji firmaları mantar gibi türeyecek. Fonlar ve yatırımlardaki artış firmaların cesur davranması için güzel bir ortam yaratacak.


Silikon Vadisinin istihdamı değişmeden aynı kalacak

Teknoloji firmaları kendilerini yenilenmeye devam ederken, inşaat sektörü de emniyet supabı vazifesini görmeye devam edecek. Özellikle diğer sektörler keskin düşüşünü sürdürürken, Amerikalı teknoloji sektörü aynı kalacak.


İnternet cadı kazanına dönüşecek

2011‘in başında 20 internet firmasının açılması ile 20 milyon doların üzerinde sıcak para piyasaya girecek. Bunu fırsat bilecek birçok teknoloji devi firma programlama sektörüne girecek ve birçok farklı firmayı satın alacak. Tekliflerin çokluğundan dolayı firmalar değerlerinin üzerinde satılacak.


İnternet bağlantı sorunları yaşanacak

Mobil veri ve video trafiği yüzünden dünya internet ağında ciddi sıkışmalar meydana gelecek. TTNET ve dünyanın diğer önde gelen firmaları internet ücretlerine zam yapacaklar. (TTNET sınırsız ADSL ücretlerine yaptığı zam ile bu beklentiyi doğruladı)

Yeni bağlantı politikası sonucunda işyerleri ve kullanıcılar geniş ölçüde etkilenecekler ve daha ucuz paketlere geçmek zorunda kalacaklar.

:: 2011 ile ilgili kehanetlerinizi bizimle paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 2011 Kehanetleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2011 Kehanetleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2011 Kehanetleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "