Okunma

2011’de En Çok Hangi Filmler İndirildi?


29 Aralık 2011 Perşembe 08:31
2011’de En Çok Hangi Filmler İndirildi?

2011 yılında birbirinden güzel filmler vizyona girdi. Çoğu yüksek bütçeli olan Hollywood filmerinin bazıları yüksek gişe hasılatıyla, bazıları ise maliyetini kurtararak vizyondan kalktı. Eskiden olsa filmler için gişe hasılatına ya da izleyen kişi sayısına bakarak filmin ne kadar izlendiği söylenirdi. Ancak günümüzde gişe hasılatına ve DVD satışlarına bakmak, filmin ne kadar sevildiğini tam olarak ortaya çıkaramıyor. Çünkü internet ile birlikte artık yasa dışı yollarla film inderenlerin sayısı azımsanmayacak kadar yüksek boyutlara ulaştı.

Gişe hasılatlarına her yerden ulaşmak mümkün. Peki 2011 yılı içerisinde internet üzernden en çok hangi filmler indirildi merak ediyor musunuz? İşte size indirilme sayılarıyla beraber internetin en popüler 10 filmi.

1- Fast Five

125 milyon dolara çekilen film gişeden 626 milyon dolar hasılat ile kalktı. Fast Five’ı internetten ise 9.26 milyon kişi indirip izlemiş. İndiren kişiler eğer sinemaya gitmiş olsaydı film 700 milyonu geçebilirdi. Ayrıca indiren kişilerin paylaştığını da düşünürsek 9.26 milyon kişiden çok daha fazla kişinin izlediğini söyleyebiliriz.

2- The Hangover II

Eğlenceli ilk filmden sonra merakla beklenen ve vizyonda en az ilki kadar sevilen The Hangover II gişede 581 milyon gibi bir rakam elde etmiş. Filmin 80 milyon bütçeyle çekildiğini de belirtelim. Hangover II’yi internetten indirenlerin sayısı ise 8.84 milyon.

3- Thor

Marvel’ın merakla beklenen filmi Thor, bu sene yaz başında vizyona girdi. Ülkemizde de iyi ilgi gören Thor, 150 milyon gibi çok yüksek bir bütçeyle çekilde ve 449.3 milyon gişe hasılatı elde ederek kar eden filmler arasındaki yerini aldı. Bu sene vizyone girecek olan The Avengers ile tekrar dönecek olan Thor’u 8.3 milyon kişi internetten indirerek izledi.

4- Source Code

Listenin en ilginç filmi şüphesiz Source Code. Jake Gyllenhaal’in başrolünde oynadığı film 35 milyon gibi Hollywood’a göre düşük bir bütçeyle çekildi. Gişeden tüm dünyada 123 milyon hasılat elde ederek kar eden film, rakamlara bakarsak çok tutan filmler arasında değildi. Ancak indirme rakamları gişesini oldukça yanıltıyor. Film tam 7.9 milyon kişi tarafından indirilmiş.

5- I Am Number Four

Kitaptan uyarlanan ve 60 milyon dolara çekilen I Am Number Four, 144.5 milyon dolarlık hasılatıyla kar etse de tıpkı Source Code gibi Hollywood ortalamasının altında kalmış. Fakat 7.67 milyon kişi filmi indirerek aslında yılın en çok indirilen 5. filmi haline getirmiş.

6- Sucker Punch

Kişisel olarak benim en çok beklediğim ve izledikten sonra da oldukça beğendiğim 300 Spartalı’nın yönetmeni Zack Snyder‘in kendi senaryosu olan Sucker Punch 82 milyon gibi yüksek bir bütçeyle çekilmiş. Vizyonda beklenen başarıyı yapamayan Sucker Punch, 89.7 milyonluk hasılatıyla hayal kırıklığı yaratsa da 7.2 milyonluk indirme sayısıyla aslında çok merak edildiğini gösteriyor. Tabii yılın en çok izlenen filmlerine giremeyip en çok indirilenler listesinde 6 numara olmasının başka bir sebebi de internet kullanıcılarının hedef kitlesine olan bir film olması olabilir.

7- 127 Hours

Oscar’lı Slumdog Millionare filminin yine Oscar’lı yönetmeni Danny Boyle tarafından çekilen ve gerçek hayat hikayesini anlatan kitaptan esinlenen 127 Hours, bu yılki Oscar’larda yarışmış olsa da 60 milyon dolarlık geliriyle yılın en çok izlenen filmleri arasında esamesi bile okunmuyor. Gerçi 18 milyon dolar gibi az bütçeyle çekildiğinden kar elde etmiş olsa da 6.9 milyon kişi filmi indirerek ne kadar merak ettiğini ortaya koyuyor.

8- Rango

Johnny Depp‘in seslendirdiği animasyon filmi olan Rango, 135 milyon gibi yüksek bir bütçeyle çekilmesine rağmen 245.1 milyon dolar gelir elde ederek kar etti. Animasyon filmlerini seven Hollywood izleyicisine internet kullanıcıları da ortak oldu. Rango 6.48 milyon kez indirilerek ilk 10’daki yerini aldı.

9- The King’s Speech

2011 Oscar‘ının galibi olan The King’s Speech, Oscar adaylığı ve ödülü ile birlikte gişesini oldukça katladı. Sadece 15 milyon dolara çekilen film tam 414 milyon dolar gelir elde ederek mükemmel bir başarı yakaladı. Filmi internet üzerinden 6.25 milyon kişi indirerek yılın Oscar kazanan filmini merak ettiklerini göstermiş oldu.

10- Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2

Harry Potter efsanesinin 7. kitabı, 8. filmi olan Deathly Hallows Part 2, Harry Potter serisinin de bitişi anlamına geliyordu. Seriye güzel bir film yapan ve 3 boyutlu olarak vizyona giren filmin bütçesi bilinmiyor. 200 milyon doların üzerine çekildiği tahmin edilen film 1.3 milyar dolarlık hasılat elde ederek başarısını kanıtladı. Yılın en çok izlenen filmi ve en çok kar eden filmi olan Deathly Hallows Part 2, 6 milyon kişi tarafından indirilerek ilk 10’a son sıradan yerleşti.

:: 2011’in en çok indirilen filmlerinden kaçını izlediniz? İzlediklerinizin arasında hangilerini sinemada izlediniz?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “2011’de En Çok Hangi Filmler İndirildi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ne biliyorsunuz filmi indirenlerin sinemada ***** sinemadada izledim indirdimde(fast 5)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  indirmediklerimi listeye aldim eyvallah 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  10 da on hepside kendi icerisimde basarili yapimlardi…

 4. SwateR dedi ki:

  Listedeki filmlerden Fast Five ve Thor’u izledim. 127 Hours’ u ise merak ettim..

 5. ChevChelios dedi ki:

  Source codeyi tv de izledim. 127 yi de hızlandırılmış bir şekilde(zaman olmadığından) ***** />
  the hangover 1 ve 2 yi izlicem.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  transformers 3 listede yok !

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Fast Five da 127 Hours da kaçırılmaması gereken filmler.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ilk 7yi izledim. 8-9-10 para etmez…

 9. davut dedi ki:

  Sadece Listeden Thor u izledim..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  1-2-3-5 izledim ama sizde tavsiyem hangover 2 nin ilk çıkanını ***** adamlar filmi kafaları çektikten sonra yapmış 😀

 11. ndrshn dedi ki:

  amerikada film işine mi girsek ? iyi para var bu işte

 12. SDN Okuru dedi ki:

  tek sayfaya sigacak haberi 10 sayfa yapiyorsunuz ya helal olsun

 13. BattleNova dedi ki:

  Bunlardan sadece Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 ve 127 Hours filmlerini izlemedim izlemeyide düşünmüyorum

 14. Ghost34 dedi ki:

  hepsini izledim sadece harry potter part2 yi sinemada 3d izledim.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  cok ilginç listede sadece birinin ismini duydum o da “The King’s Speech” yanlis hatirlamiyorsam özel DVD’sini cumhurbaskani izlemisti de oradan:)

 16. rohirrim dedi ki:

  çok ilginç listede izlemediğim tek film var… o da Fast Five zaten izlemeyi de düşünmüyorum…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  10’da 8, 2 tane indirmediğim var; safi illegalim.

" 2011’de En Çok Hangi Filmler İndirildi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2011’de En Çok Hangi Filmler İndirildi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2011’de En Çok Hangi Filmler İndirildi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "