Okunma

2012’de Mobil Cihazlara Saldırılar Artacak


19 Ocak 2012 Perşembe 13:30
2012’de Mobil Cihazlara Saldırılar Artacak

Dün İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısında 2011 yılının değerlendiren Trend Micro yetkilileri Türkiye pazarından memnun olduklarını ifade ettiler. Trend Micro Akdeniz Bölgesi Ülkeleri Müdürü Ercan Aydın, 2011 yılının kendileri için ısınma yılı olduğunu, 2012’inin ise büyüme yılı olacağının altını çizdi.

2011 yılında bireysel pazarda yakalanan yüzde 100’lük büyümenin 2012 yılında da devam etmesini öngördüklerini söyleyen Ercan Aydın, Trend Micro’nun özellikle bulut ve sanallaştırma güvenliği çözümlerindeki liderliği sayesinde 2011’de yüzde 25 olan KOBİ ve kurumsal segment büyümesinin 2012 için yüzde 40 olacağını tahmin ettiklerini belirtti.

MOBİL SALDIRILAR ARTACAK

Türkiye’deki ve dünyadaki güvenlik tehditleri ve trendleri hakkında bir sunum yapan Trend Micro EMEA Bölgesi Güvenlik Araştırmaları ve İletişimi’nden sorumlu direktörü Rik Ferguson ise geçtiğimiz yıla dönüp baktığımızda, Trend Micro olarak verinin öneminin arttığını ve güvenlik endüstrisinin daha önce hiç olmadığı kadar “önemi artan veriyi” korumak için çabaladığını gördüklerini söyledi.

“Devasa bilgi ve finansal kayıplar yaşatan veri sızıntılarıyla mücadele ile geçen bir yılı geride bıraktık” diyen Ferguson, Trend Micro’nun 2011 ile ilgili yıllık raporunu “Veri Sızıntısı Yılı” olarak tanımladığına ve dünyaca ünlü markaların veri hırsızlığı saldırılarıyla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

Mobil tarafta özellikle Android işletim sisteminin saldırılara maruz kaldığını belirten Ferguson, 2012 sonunda zararlı Android uygulama sayısı 120 bini geçebileceğini açıkladı.

BULUT BİLİŞİMİ KORUMAK ZORLAŞACAK

Veri merkezi sahipleri için en önemli sorun; fiziksel, sanal ve bulut tabanlı sistemleri korumanın daha karmaşık hale gelmesi olacak. Saldırılar özellikle sanal makineler ve bulut bilişim hizmetlerini hedef aldığında, saldırganlar farklı bir çözüm bulmaya ihtiyaç duymayacak.

Çünkü geleneksel saldırılar bu yeni alanlarda hala etkili olacak. Sanal ve bulut platformları saldırması kolay ancak koruması zordur. Esas yük, şirketin kritik verilerini bu teknolojilere uyumlu hale getirmekle yükümlü BT yöneticilerinin omzuna binecek.

:: Bilişim güvenliğinizi sağlamak için ne yapıyorsunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “2012’de Mobil Cihazlara Saldırılar Artacak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    2004 ten biri ayni terane

  2. SDN Okuru dedi ki:

    .Heeee inandık bizde 😀 antivirus satmak ıcın yapıyor olmayasınız. virusten tehlıkelısıı sızsıız

" 2012’de Mobil Cihazlara Saldırılar Artacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2012’de Mobil Cihazlara Saldırılar Artacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2012’de Mobil Cihazlara Saldırılar Artacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "