Okunma

2012’de Teknoloji Nasıl İlerleyecek?


15 Şubat 2012 Çarşamba 15:40
2012’de Teknoloji Nasıl İlerleyecek?

Her yıl bitiminde, geride kalan yılın teknolojik değerlendirmesini yapıyoruz. Önde gelen denetim şirketlerinden olan Deloitte firması ise geride bırakılan yılı değerlendirmek yerine içinde bulunduğumuz yılın nasıl ilerleyeceği yönünde bilgiler içeren “Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri 2012” isimli raporunu yayınladı. Önümüzdeki 12 ile 18 aylık periyot içerisinde teknoloji konusunda beklenen gelişmeleri aktaran rapor, bizi oldukça ilgilendiriyor.

Rapora göre, bu yılki öngörüler arasında akıllı telefon ve tablet bilgisayarların satışının artacağı, yeni sabit disk teknolojisi SSD’nin hızla yaygınlaşacağı, internet reklamcılığının daha hızlı büyüyeceği ve sosyal oyun pazarında ise yeni iş modellerinin ortaya çıkacağı gibi önemli noktalar yer alıyor.

Tablet sahipleri tabletlerini yenileyecek

Raporda öne çıkan en çarpıcı noktalardan biri 2012 yılında satılması öngörülen tabletlerin neredeyse yüzde 5’inin, hali hazırda bir tablete sahip olan kişiler tarafından satın alınacak olması. Yani örneğin iPad 2 sahipleri, bu sene iPad 3 çıktığı zaman yeni modeliyle değiştirecek. Böylece tablet sahipleri, bu sene içerisinde tabletlerini değiştirmiş olacak.

Telekomünikasyon alanında ise düşen akıllı telefon fiyatlarıyla birlikte 100 dolar ve altındaki cihaz sayısının 500 milyona ulaşacağı belirtiliyor. 2012’de bu fiyat seviyesindeki akıllı telefonlardan 300 milyon adet satılacağı ve böylece söz konusu cihazların, tüm cep telefonu sevkiyatlarının yaklaşık yüzde 20’sini ve tüm akıllı telefon üretiminin yaklaşık 3’te 1’ini oluşturacağı öngörülüyor.

2012 yılı içinde, tüm reklamcılık pazarının yüzde 5 büyümesi bekleniyor ve yine 2012 yılı içerisinde, tüm internet reklamcılığının yüzde 11 büyüyeceği öngörülüyor. Yıllık yüzde 50’lik bir yükseliş ile 20 milyar dolara çıkması beklenen çevrimiçi reklamcılığın, şirketlerin marka çalışmalarından daha yavaş büyüyeceği de beklentiler arasında yer alıyor.

Raporda, 2012 yılında, hedefe yönelik televizyon reklamının çok ufak bir oranını temsil edeceği öngörülüyor. Bu da toplam 227 milyar dolarlık pazarda 200 milyon dolardan düşük bir rakama denk geliyor.

Sosyal oyunların hızı kesilecek

Raporda öngörülen bir diğer konu ise 2012 yılında sosyal oyunlar pazarı için gelir artışının yüzde 20’den düşük oranlara kadar yavaşlayabileceği. Bu sosyal oyun gelirlerinin 20 kat arttığı 2008 ve 2010 arasındaki dönemle karşılaştırılabilir. Bazı ölçümler, 2011’de sosyal oyunlara eğilimin negatif olduğunu ortaya koyuyor. Her ne kadar kazançlar büyümeye devam etse de sosyal oyunları oynayanların sadece yaklaşık yüzde 1 ila yüzde 3’ünün sanal ürünlere gerçek para harcadığı görülüyor.

Tabii düşen sosyal oyun rakamlarının zaten normalden çok yukarda olduğunu da belirtmek gerek. Özellikle Facebook ve mobil oyunlarla çok hızlı yükselişe geçen sosyal oyunlar, birçok küçük çaplı firmaya büyük paralar kazandırıp dev şirketlere dönüşmesini sağlamıştı. 2012‘de sadece bu hızın kesileceği tahmin ediliyor.

Rapora göre, sosyal ve gündelik oyunların varlıklarını sürdürmesi olası ama eğer parasallaştırma modeli aynı kalırsa toplam 63 milyar dolarlık küresel video oyunları pazarındaki payını şu anki payı olan yüzde 2’nin ötesine taşıması oldukça güç olabileceği öngörülüyor. Firmaların sosyal oyunlara yeni gelir modeli araması bekleniyor.

SSD’ler yükselişe geçecek

Raporda, 2012 yılında depolama dünyasının bir dönüm noktasına geleceği öngörülüyor. Her ne kadar geleneksel sabit disk sürücüsü (HDD) tükenmekten çok uzak olsa da, SSD’lerin bu yıl içerisinde kullanıcılar tarafından daha çok benimsenmesi bekleniyor. 2012’nin sonuna gelindiğinde ise MP3 çalarlar, akıllı telefonlar ve tabletler gibi küçük mobil cihazların yüzde 90’ından fazlasının SSD kullanıyor olması bekleniyor.

SSD’lerin artması direkt olarak son kullanıcının SSD’yi satın alıp bilgisayarına takması olarak yorumlanmaması gerekiyor. Tablet, akıllı telefon gibi her yıl büyüyen satışlara ulaşan cihazların daha fazla SSD kullanacak olması, dolaylı olarak SSD kullanım ve üretim oranını arttırmış olacak.

Görünüşe göre 2012 yılında büyük bir devrim beklenmese de tablet sahiplerinin yeni tablet alacak olması ve sosyal oyunların yükselişinin yavaşlayacak olması altı çizilmesi gereken noktalar.

:: 2012 sizce nasıl olacak?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 2012’de Teknoloji Nasıl İlerleyecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2012’de Teknoloji Nasıl İlerleyecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2012’de Teknoloji Nasıl İlerleyecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "