Okunma

2014’ün En Başarılı 15 Girişimi


26 Ocak 2014 Pazar 17:00
2014’ün En Başarılı 15 Girişimi

Girişimcilik Zirvesi’ne katılan isimler arasında Index CEO’su Erol Bilecik, TEB KOBİ Bankacılığı Segment Yönetimi ve İş Geliştirme Direktörü Devrim Ziya Tavil, Esas Holding CEO Çağatay Özdoğru, İdil İnşaat Kurucusu Cahit İdil, markalar için strateji geliştiren Brand Assist Kurucusu Muhterem İlgüner, Tanrılar Okulu Yazarı ve FLW Programı Kurucusu Prof. Stefano D’Anna, Penguen çizeri ve editörü Selçuk Erdem ile 13 yaşındaki uygulama geliştiricisi Arda Özkal da vardı.

En başarılı 15’e giren girişimleri, Türkiye’nin başarılı yatırımcıları seçti. ‘En Başarılı 15 Girişim‘listesini oluşturmak ve yatırım yapılacak internet girişimcilerini belirlemek için detaylı bir çalışma gerçekleştirildi. Zirveye katılan girişimler 11 Ocak Cumartesi günü, aralarında Markafoni kurucusu Sina Afra, Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın, Aslanoba Capital’den Hasan Aslanoba, Mynet kurucusu Emre Kurttepeli, Index Group CEO’su Erol Bilecik, BIC Angels’dan Joachim Behrent’in olduğu 20 kişilik bir yatırımcı grubuna yatırımcı sunumlarını gerçekleştirdiler.

2014’te seçilen en başarılı 15 girişim

SambaPOS

Mehmet Akyıldız ve Emre Eren tarafından kurulan SambaPOS, restoranlar için açık kaynak satış istasyonu (POS) yazılımıdır. Personel siparişleri ve ödemeleri alırken SambaPOS arka planda mutfak, masa servisi ve paket servisi arasında anlık iletişim sağlar. Üç yıldan beri SambaPOS 50 ülkeden binlerce restoranda aktif kullanımdadır. SambaPOS topluluğu tarafından 18 dile çevrilmiştir ve birçok ülkenin yerel vergi ve çalışma kurallarına uyumludur.

SmartCloud.com.tr

Melih Özal
ve Emre Uzuncakara tarafından kurulan Smartcloud restoranların logo ve kimlikleri ile iPhone / web uygulamalarını bulut bilişim teknolojisi üzerinde tasarlar. Bunun yanı sıra Web tarafında restoranların mevcut web sitelerine sadece bir “Sipariş” butonu ekleyerek web sitelerinden sipariş almalarına imkan sağlayan web uygulamasını sunar.

Pratikchef

Ayhan Çobanlıoğlu, Dilek Çobanlıoğlu ve Metin Çobanlıoğlu tarafından kurulan PratikChef bir yemeğin tarifini oluşturan tüm malzemeleri taze olarak tedarik eder, yemekte kullanılacağı şekilde işler, gereken miktarda paketler ve evdeki şeflerin yeteneklerini sergileyebilecekleri, farklı bir yemek yapma deneyimi sunan yemek kitleri olarak tüketicilere gönderir.

Giycem.com

Burak Hatipoğlu ve Erhan Kaya tarafından kurulan Giycem, iç giyim ve tekstil e-ticaret sitesidir. Giycem.com evden alışveriş yapma rahatlığını geniş ürün yelpazesi, 7/24 müşteri hizmetleri ve hızlı kargo avantajı (siparişlerin %90’ı ortalama ilk 24 saatte kargoya veriliyor) ile birleştiriyor.

TazeLezzetler

Özgür Çakmak tarafından kurulan Tazelezzetler, restoran, süpermarket gibi profesyonel gıda alıcılarını, toptan üreticileri/çiftçileri, hem alıcı hem satıcı olan aracı gıda firmalarını ve gıda endüstrisine tedarik sağlayan firmaları bir araya getiren dinamik bir pazaryeridir.

Govatra

Erhan Kaya, Erhan Bayraktar ve Fırat Fidan tarafından kurulan Govatra konaklamak istenen otel için 100’den fazla seyahat acentasını karşılaştırarak en iyi fiyatları sunuyor.

Supportload

Şükrü Bezen tarafından kuruluna girişim Supportload, kitle fonlama (crowd funding) metodunu kullanarak başarılı olan ve paraya ihtiyacı olan öğrenciler için burs toplar.

LVX

Mehmet Günce Akkoyun ve Vehbi Emiroğlu tarafından kurulan LVX çiftçilerimize tam otomasyon tarımsal uygulama sunar. Paket içerisinde tarımsal sulamada kullanılan teknik donanımın güvenliği, bu donanımın tamamının uzaktan kontrol edilebilmesi, oluşabilecek her türlü arızanın takibi ve müdahalesi, enerji kalitesi takibi ve zirai teknik destek verilmesi vardır.

Oruba

Utku Uluşahin ve Ahmet Uludağ tarafından kurulmuştur. İleri eğitim teknolojileri kullanılarak tıp öğrencileri ve sağlık personeline gerçek hayat tecrübesi sunan Medikal Simülasyon sistemleri, günümüzde hasta güvenliği için etik bir zorunluluk haline gelmiştir. “Ürodinami Medikal Simülasyon Sistemi” sayesinde, artık sağlık çalışanlarının ilk hasta deneyimini gerçek hasta yerine simülatör üzerinde gerçekleştirmeleri mümkün hale geliyor.

Mobidik.com

Murat Aygüney, Aslıhan Aygüney ve Egehan Gürcan kurulan Mobidik.com, amatör ve profesyonel yazarları, yayınevlerini ve kitap okurlarını sosyal bir ağ içinde bir araya getiren bir e-kitap platformudur. Kendi kitaplarını yayınlayan kullanıcılar aynı zamanda diğer kullanıcıları takip edebilir, kütüphanelerindeki rafları paylaşabilir, sevdikleri yazarlara soru sorabilirler.

Guess About Me

Mete Fisunoğlu, Zafer Yılmaz ve Sercan Altun tarafından kurulan Bahadır Varol’un danışmanlığındaki girişim, üyelerinin birbirlerinin fotoğrafına bakarak hobileri hakkında tahminde bulundukları, yeni insanlarla tanışmanın eğlenceli yolu, lokasyon bazlı sosyal mobil oyundur.

Magicbook

Tolga Şen ve Ümit Boncukçu tarafından kurulmuştur. MagicBook Etkileşimli Oyun Kitabı, İçerisinde mini oyunlar ve dinamik etkileşimler barındıran dijital kitaplardır. 2B etkileşimli ve 3B pop-up olarak 2 çeşit MagicBook bulunmaktadır.

Sharemyfare

Egemen Alpay, Cahit Güvensoy, Ferdi Saldırış ve Emre Sertel tarafından kurulan girişim yolculuk ve ulaşım masraflarınızı azaltmak üzere sizinle aynı rotaya giden yolculuk ortağı bulabileceğiniz sosyal bir platformdur. ShareMyFare; 10 farklı dilde ve 4 farklı platformda (masaüstü, mobil web, Android, iOS) Nijerya’dan Vietnam’a, Filipinler’den Mısır’a değin çalışan global ölçekte bir uygulamadır.

Formhane

Alican Vergin, Çağan Seval, Kemal Can Çömez ve Uğur Can Ekinci tarafından kurulan girişim, internet üzerinden 3D printing hizmeti veren bir girişimdir. Her ne kadar devrimsel bir teknoloji olsa da mevcut düzenin pahalı, keyfi ve yavaş fiyatlandırması, tasarımcıların dahil olabileceği bir pazaryerini yokluğu gibi sebepler 3D printing teknolojisinin kitleselleşmesinde engel oluşturuyor. Girişim bu soruna çözüm getiriyor.

Volt

Ali Halabi tarafından kurulan Volt, aynı yöne giden kişileri bir araya getirerek bu verimsizliği değiştirmeyi planlayan, gerçek zamanlı bir şehir içi araba paylaşım uygulaması. Volt, günümüzün mobil teknolojilerini kullanarak; sosyal medya platformları ve gerçek topluluklar üzerinden, sürücü ve yolcular arasında güveni sağlar.

Bu yıl seçilen 15 girişim, Antalya’da pek çok yabancı ve yerli yatırımcının katılımıyla 20-22 Şubat tarihleri arasında yapılacak üç günlük “Startup Turkey” etkinliğine da katılmaya hak kazanmış oldu.

:: En Başarılı 15 Girişim’i nasıl buldunuz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “2014’ün En Başarılı 15 Girişimi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  e40 içinden biriyim. Projeleri ve ekipleri yakından tanıdığım için biraz bilgilendirme yapayım.
  20:32 Projenin benzerlerinin olması iyi bir şey. Facebook, google çıktığında da myspace, altavista gibi benzerleri vardı. Her gün yüzlerce projenin geliştirildiği bir dünyada hiç benzeri olmayan bir proje yapılması soru işaretlerine yol açar. Oruba evet müthiş bir proje. İstisna olarak değerlendirmek lazım.
  22:52 Projelerin yarıya yakını fikir aşamasında. Ancak fikir aşaması olarak kalmayıp bayağı bir ön çalışma, araştırma, prototip, vb. yaptıkları için dışarıdan fikir aşamasında gibi görünmüyorlar. ***** adresinde var. affiliate olması hatta projenin ne olduğu bile önemli değil. Önemli olan ekip. Ekip sağlamsa ve işi biliyorsa bugün affiliate yapar, proje ilerleyince kendi altyapısını kurar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaş ***** ne işi var bu listede, hiç mi olayın arka planını araştırılmadı. ***** dan affiliate alınmış, site açılmış. Emek yok, uğraş yok, bu mu yani başarılı girişim?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  etohuma inanmayan kişi, işleyen sistemler bile batarken, öyle bir riske giremezler
  -Arda Özkal (evet 13 yaşındaki yazılımcı benim)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  sitelerin adreslerini altlarına yazsaydınız keşke, googledan VOLT gibi site isimlerini aratınca başka başka şeyler çıkıyor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  etohuma hiç inanmıyorum. fikir aşamasındaki projelerin yüzüne bile bakmıyorlar. sadece kurulmuş, işleyen sistemlere yatırımcı buluyorlar. parası olana güzel projelere üç kuruşa ortak olma fırsatı. asıl kazanan girişimci değil yatırımcı oluyor. halbuki odak noktası girişimci olmalı….

 6. SDN Okuru dedi ki:

  giycem ne..Türkçe Öğretin Şu Özentilere Artık.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  oruba dışındakilerin hiçbirinin bir faydası yok ve onlara benzer binlerce proğram var

 8. SDN Okuru dedi ki:

  @ERPUZMANI tüm girişimlerin bilişim konulu olması tesadüf mü? yoksa bu bilişim girişimcileri zirvesi miydi?

" 2014’ün En Başarılı 15 Girişimi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2014’ün En Başarılı 15 Girişimi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2014’ün En Başarılı 15 Girişimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "