Okunma

2015 Genel Seçim için Doodle Yok


07 Haziran 2015 Pazar 10:20
2015 Genel Seçim için Doodle Yok

Yılın önemli günlerinde ve önemli kişilerin doğum ya da ölüm günlerinde özel olarak tasarladığı doodlelar ile logosunu değiştiren Google, geçtiğimiz yıllarda ve diğer ülkelerde uyguladığı politikayı, bu sefer Türkiye’de uygulamadı.

2015 Genel Seçim için Doodle yok!

Geçtiğimiz yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ve yerel seçimler için hazırladığı doodlerlarda hem Adalet ve Kalkınma Partisi hem de Cumhuriyet Halk Partisi tarafından eleştirilmişti. Google, bu eleştirilerle muhattap olmamak adına, tüm dünyada ve geçmişte Türkiye’de uyguladığı seçim doodleını uygulamama kararı aldı.

2014 yerel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Google ne yapmıştı?

Geçtiğimiz yıllarda genel olarak seçimlerde tek bir tasarımı ülkeye göre yeniden düzenleyen Google, hem 2014 yerel seçimlerinde hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aynı doodle ile logosunu yenilemişti.

15-06/06/unnamed-2.jpg

Google’ın 2014 yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçim logosu

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birçok parti tarafından tepki alan ve taraflı olduğu iddia edilen tasarımı Google,  7 Mayıs’ta Birleşik Krallık’ta düzenlenen seçimde de kullanmıştı. Yani esasında bu tasarım global bir tasarım.

Fakat bizim ülkemizde bu da yanlış anlaşıldı.

15-06/06/unnamed.jpg

Google’ın 7 Mayıs Birleşik Krallık seçimi logosu

Seçim Sonuçları da Google’da

7 Haziran’da düzenlenecek seçim sonuçları için de geçtiğimiz yıllara benzer bir uygulama ile seçim sonuçlarını yayınlayacak olan Google, genel seçim 2015 seçim portalında genel seçim ve adaylar hakkında bilgileri bizlere sunacak.

Google’ın yanı sıra Yandex ve Anadolu Ajansı gibi kaynaklar ve ana akım medya firmalarının internet sitelerinde de seçim sonuçları yer alacak. Dilerseniz sizler için hazırladığımız haberden seçim sonuçları takibini yapabileceğiniz kaynaklara göz atabilirsiniz.

:: Google’ın geçtiğimiz yıl koyduğu logonun eleştirilmesi hakkında düşünceleriniz neler?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “2015 Genel Seçim için Doodle Yok”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu türkiyeyi yok saymak demek

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Allah başka dood vermesin :))

 3. spybot dedi ki:

  Çokta önemliydi

 4. dreamhunter dedi ki:

  Ne koyabilirledi ki ? Themis’i mi koyacaklardý :S Demokratik ve adaletli bir seçim mi olacak yani :S Yine her türlü hile dönecek ýþýklar karardýktan sonra .

 5. Rambo_FT dedi ki:

  Çanakkale doodle’ý da yoktu, hatýrlatayým.

 6. tahir40 dedi ki:

  Seçim logosunu yanlýþ anlamayý nasýl baþardýk merak ettim. Gerçekten ne eleþtirisi yaptýlar merak ettim…

 7. Hümanist Oyuncu dedi ki:

  Genel seçimlerde son dakika

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarının sandığa gömülmesi dileğiyle

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Allah başka dert vermesin.

" 2015 Genel Seçim için Doodle Yok konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2015 Genel Seçim için Doodle Yok ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2015 Genel Seçim için Doodle Yok ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "