Okunma

2015 Yılının En İyi 10 Filmi!


28 Aralık 2015 Pazartesi 14:00
2015 Yılının En İyi 10 Filmi!

2016 yılına geri sayım yaptığımız şu günlerde, 2015 yılı ile neleri ardımızda bıraktığımıza sinema sektörü ile de devam ediyoruz.

İşte bu bağlamda, sizler için derlediğimiz 2015 yılının en iyi filmleri!

10. Inside Out – Ters Yüz

15-12/28/news_1inside-out-ters-yuz-filmi.jpg

2015 yılının en iyi 10 filmini derlediğimiz söz konusu bu listenin 10 numarası ile sizler de, listenin neye göre derlendiğine dair çıkarımlar yaparak başlayabileceksiniz. Zira 2015 yılının en iyi 10 filmi listesi, popülerlik ve seyircilerin geri dönüşleri harmanlanarak ortaya çıkartıldı.

Listeye geri dönecek olursak, 10 numarada bizleri Inside Out yani Ters Yüz isimli animasyon filmi karşılıyor. Animasyon filmleri, özellikle Buz Devri ve İnanılmaz Aile gibi filmlerle hemen her yaşa hitap edebilecek bir boyut kazandı. Bu durumun son örneği de 2015 yılıyla Inside OutTers Yüz filmi oldu.

Daha önce The Toy StoryOyuncak Hikayesi ve WALL-EVOL-i filmlerinin de ardındaki yapım şirketi olan Pixar aracılığıyla seyircilerin karşısına çıkan Inside Out-Ters Yüz, 2015 yılı içerisinde iMDb kanadında da en yüksek oy alan animasyon filmlerinden biri olmayı başardı.

Yeni bir şehre ve dolayısıyla yeni bir hayat mecrasına başlayan bir karakterin başından geçenleri konu alan Ters Yüz, her yaştan kimseye hitap eden konusu ile öne çıkan filmlerden oluyor.

9. Ant-Man – Karınca Adam

15-12/28/news_2-ant-man-karinca-adam.jpg

Peyton Reed‘in yönetmen koltuğunda oturduğu ve Poul Rudd, Micheal Douglas, Corey Stoll ve Evangeline Lilly isimlerinin öne çıktığı Marvel filmlerinde Ant-Man yani Karınca Adam filmi, listemizin 9 numarasında yer alıyor.

Marvel yapımlarından aşina olunduğu üzere bir süper kahraman kurgusunu yansıtan Karınca Adam, farklı ve eğlenceli senaryosuyla izleyicilerine iyi vakit geçirmeyi başarabilen filmlerdendi.

8. Mad Max: Fury Road – Çılgın Max: Öfkeli Yollar

15-12/28/news_4-mad-max-filmi.jpg

Listemizin 8 numarasında, 2015 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan Mad Max filmi yer alıyor.

Elde ettiği büyük popülaritesine rağmen bir o kadar da eleştiri yağmuruna tutulan Mad Max, tüm olumsuzluklara rağmen ilginç senaryosu ve farklı kurgusu ile birçok kesim tarafından da sevilen filmlerden olmayı başardı.

Aksiyon sevenler için de ayrıca ilgi bulan filmlerden olan Mad Max, sıkıcı olarak değerlendirilen kurgusu ve tekrar eden bolca sahnesi ile listemizin 8 numarasında kalıyor.

7. Creed

15-12/28/news_5-creed-filmi.jpg

Rocky efsanesinin bir nevi devam filmi niteliğini taşıyan Creed, 2015’in en iyileri arasında 7. sırayı alıyor.

Rocky Balboa karakteriyle yeniden seyirci karşısına çıkan Sylvester Stallone ismine Michael B. Jordan isminin eşlik ettiği Creed filmi, Rocky efsanesini günümüze taşıyor.

Rocky filmine aşina olanların iyi bileceği üzere Apollo Creed‘in oğlunu konu alan film, yeni bir Creed‘in Rocky Balboa‘nın akıl hocalığıyla yeniden doğuşunu konu alıyor.

Rocky filmi ve boks severler için iyi bir örnek niteliğinde olan Creed, akıcı senaryosu ve başarılı oyunculukları ile listemizin de 7. sırasında yer alıyor.

6. Avengers: Age of Ultron – Yenilmezler: Ultron Çağı

15-12/28/news_6-anevgers-ultron-age-yenilmezler-ultron-cagi.jpg

Deyim yerindeyse Marvel yıldızlarını bir araya getiren AvengersYenilmezler film serisinin son ürünü Yenilmezler: Ultron Çağı, listemizin 6. sırasında konumlanıyor.

Iron Man, Thor, Hulk, Captain America ve Black Widow kahramanlarını içerisinde barındıran Yenilmezler: Ultron Çağı, aksiyon severler için bulunmaz bir nimet…

Yeni bir maceraya atılan 5 Marvel süper kahramanı bir araya getiren Yenilmezler: Ultron Çağı, bol aksiyonu ve başarılı oyunculukları ile listemizin 6. sırasında!

5. It Follows

15-12/28/news_1-it-follows-filmi-pesimdeki-seytan.jpg

Korku, gizem ve mecera öğelerini bir araya getiren ve Peşimdeki Şeytan Türkçe ismiyle  sunulan It Follows filmi, konusu bakımından 2015 yılında seyirciyle buluşan nadir filmlerinden…

David Robert Mitchell tarafından yazılan ve yönetilen It Follows filminin başrolünde ise güzel oyuncu Maika Monroe yer alıyor.

Cinsel bir deneyimin ardından kendini doğaüstü karşılaşmaların arasında bulan bir kadının devam eden olaylarını konu alan It FollowsPeşimdeki Şeytan, gerilimi yüksek sahneleri ile de listemizin beşinci sırasında yer almayı başarıyor.

4. Ex Machina

15-12/28/news_1-ex-machine-filmi.jpg

2015 yılının öne çıkan Bilim-Kurgu filmlerinden olan Ex Machina, yine 2015 yılında sık sık gündeme farklı tartışmalar ile gelen Yapay Zeka konusu ele alıyor.

Yapay Zeka kavramına çok farklı bir yaklaşım getiren Ex Machina, aslında gerçek anlamda Yapay Zeka yapısının insandan nasıl farklı bir kavrama yetisine sahip olduğunu gösterir nitelikte…

Bilim-Kurgu filmleri veya Yapay Zeka ile ilgili kimseler için ciddi anlamda dikkat çekici filmlerden olan Ex Machina, listemizin de 4. sırasını alıyor.

3. The Revenant – Diriliş

15-12/28/news_1-the-revenant-filmi-dirilis-filmi.jpg

1820’li yılları konu alan Drama filmi The RevenantDiriliş, intikam peşine düşen bir adamı tüm yönleriyle seyirciye yansıtmayı amaçlıyor.

Alejandro G. Iñárritu isminin yönetmenliği üstlendiği ve ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio isminin başrolünü üstlendiği The Revenant filmi, etkileyici senaryosu ile listemizin 3. sırasında yer ediyor.

2. Star Wars: The Force Awakens – Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor

15-12/28/news_1-star-wars-the-force-awakens.jpg

Aslında 2015 yılının en iyi filmleri arasında üzerinde en az konuşulması gereken film olarak gösterilebilecek Star Wars: The Force AwakensYıldız Savaşları: Güç Uyanıyor, mazide yer etmiş bir efsaneyi günümüze taşıyor.

Sinemaya ilgili olan hemen her kimse tarafından bilinen ve yorumlanan Star Wars film serisi, 2015 yılıyla beraber yeniden canlandırılmış oldu.

Büyük bir bekleyiş ve heyecan ile yeniden beyazperdeye çıkan Star Wars: The Force Awakens ne kadar beklentileri karşıladı bilinmez ancak, 2015 yılının en iyi 2. filmi olmayı başarmış durumda…

1. The Martian – Marslı

15-12/28/news_3-marsli-filmi-the-martian-film.jpg

Endy Weir‘ın kaleminden doğan ve deyim yerindeyse beyazperdede ete kemiğe bürünen The Martian yani Marslı filmi, 2015 yılının en iyi filmleri listesinde zirvede yer almayı başarıyor.

Bilim-Kurgu kategorisinde olduğu kadar Sinema dünyası için de önemli bir yer açmış olan Marslı; ilgi çekici konusu, başarılı oyunculukları, uzay bilimi ve gelecekçi anlayışı ile hemen her kesimden izleyicinin ilgisini uyandırmayı başarmış oldu.

Başarılı yönetmen Ridley Scott tarafından yönetimi üstlenilen ve ünlü oyuncu Matt Damon isminin başrolünde yer aldığı Marslı filmi, gerçek dünya bilimi ile de paralel bir seyir sunuyordu.

İnsanlı Mars görevlerinin mümkün olduğu bir dönemi konu olan -ki bu dönem günümüzde NASA tarafından da ciddi anlamda dile getiriliyor- ve bir kaza sonucu Mars’ta mahsur kalan astronotun başından geçenleri hem mizahi hem de psikolojik olarak işleyen Marslı filmi, birçok çekim tekniği ile de beğeni kazandı.

Tüm bunların ışığında Marslı, 2015 yılı içerisinde beyazperdeye çıkmış onlarca filmden sıyrılarak, bizim nezdimizde zirvede yer almış oldu.

:: 2015 yılının en iyi 10 filmi listesinde yer alan filmlerle ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Sizce listede yer alan filmlerden hangisi yerine başka bir film yer alabilirdi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

49 yorum - “2015 Yılının En İyi 10 Filmi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Niye turk filmi yok yaâaaaaavvvvv

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Dxsss

 3. SDN Okuru dedi ki:

  1 mad max2 star wars3 kingsman

 4. SDN Okuru dedi ki:

  geleceğe dönüş 2 var on numara flm

 5. SDN Okuru dedi ki:

  The Martian – Marslı kötü bir film. Star Wars: The Force Awakens büyük hayal kırıklığı oldu. George Lucas'ın kemikleri sızlamıştır. Ex Machina gelecekte olma ihtimali çok yüksek yapay zeka sorunumuzu gerçekçi bir dille anlatıyor, mutlaka izleyin.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bence buy yıl polisiye filmler arasında en iyi film bence sicario fullhdfilmizledim ben bu filmi ve bayıldım.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yani, doğru düzgün bi liste olmuş

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Jurrassic World nerede acep ?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ulan yuh bee star warstan hiç anlamadığın ne kadar belli ohoooy efendi jediların inanışı islamiyetle büyük benzerlikler taşır ibadetleri falan çıkarırsan islami yaşam felsefesiyle bire bir örtüşür

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Spectr neden yok

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Furious 7 diyenler var. Sıkılmadınız mı aynı filmden ? İlk 3 film güzeldi gerisi çöp.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Marsli iyi ama 1. Olamaz

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Lucy filmini seyretmeyen biri sıralamış kafasına göre. Lucy bunların hepsine on basar

 14. SDN Okuru dedi ki:

  filimlerin hepsi gavur yapımı birçok filimde karakterin dini hıristiyanlık korku filimleride harçla şeytan kovalıyorlar adam çatışmadan önce isa musa sen bizi kutsa yapıyor , sen bunları göze alarak hiçbir filimi izleme oldumu

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Django yok resmen ben şok

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Hızlı ve ofkelide olmalıydı bu aralar bayadir film izlemiyorum….

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Daha güzel filmler varken listede ki bazı filmler tırt

 18. SDN Okuru dedi ki:

  The Revenant daha gosterime girmedi sanirim

 19. SDN Okuru dedi ki:

  star wars'a haçı çakmışlar, müslümanlar koşsun hemen izlesin.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Marslı filmini izledim ve çok orijinal bulmadım.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bajrami bhaijan şiddetle tavsiyem

 22. SDN Okuru dedi ki:

  it Follows dışındakiler iyi ama marslı filmi birinciliği hak etmiyor

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Marsli için çok iyi yorumlar var ama bi o kadar da kötü yorum var

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Geri tuşu hatasini duzeltinnnnnn

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Isimleri cevirirken nedense yanlis ceviriyorlar ya da kendilerince uyarliyorlar the revenant dirilis degil hortlak demek

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Pek sanatsal bir liste olmamış. Filmlerin bir kısmını onaylamakla birlikte bu yıl çok daha iyi başka filmler de vardı. Ama eğer "biz teknoloji severlere uygun en iyi filmleri seçtik" diyorsanız listenin ismini de değiştirmeniz gerekir.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Tek tıkla tüm filmlere bakabildigimiz için tşkr ederiz.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Chapie yok mu?

 29. SDN Okuru dedi ki:

  "Furious 7" NOKTA.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Kim yapmış bu sıralamayı? Yazar mı? Pfft

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar yarının sınırında filmini izlemeyen izlesin diyorum sadece. Burdaki filmleri tokatlar dikkat edin beyniniz yanmasın izlerken şiddetle tavsiye ediyorum.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  pek beğenmedim

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Furious 7 ???

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel olmuş sı***** hakettiğini yerde

" 2015 Yılının En İyi 10 Filmi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2015 Yılının En İyi 10 Filmi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2015 Yılının En İyi 10 Filmi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "