Okunma

2015 Yılının En İyi Oyunları


25 Aralık 2015 Cuma 11:24
2015 Yılının En İyi Oyunları

2015, video oyunlar için oldukça verimli bir yıldı ve artık bitiyor. Uzun süreden beri beklediğimiz birçok oyun, 2015 yılında çıkışına gerçekleştirdi. Oyuncuların her zaman beklentileri yüksektir ve zor beğenirler. Fakat bu sene oyunlara duygusal yaklaşmamak ve objektif davranmak, her zamankinden biraz daha zor oldu. Aradan duygusallığımızı geçirecek ve daha fazla objektif olmamızı sağlayacak bir zaman geçti ve biz de 2015’in en iyi oyunlarını sizin için topladık.

Bloodborne

Dark Souls‘un yapımcılarının elinden çıkan Bloodborne, dikkatleri üstüne çıkmadan önce zaten çevirmişti. Fakat oyun çıktıktan sonra ve ne kadar zor olduğu görülünce, bu dikkat ikiye hatta üçe katlandı. Hatta sırf zor olduğu için oyunu bırakanlar oldu. Üstelik oyunun içinde zorluğu değiştirmek için bir ayar bile bulunmuyordu.

Bir vebanın Yharnam isimli kenti kırıp geçirmesi, bu vebayı kapan insanların canavara dönüşmesini ve ana karakter olarak bu vebaya bir çözüm bulmaya çalışmamızın hikayesini anlatan Bloodborne, çok zor olarak nitelendirilse de daha sonra anlaşıldı ki sadece oyunu anlamayanlar oyuna zor gözüyle bakıyorlar. Zaten oyunun geliştiricisi FromSoftware, kendi içinde mekaniklere sahip olan oyunlar yapmalarıyla biliniyor.

Firmanın daha önceki oyunlarını oynadıysanız, Bloodborne’a alışmak o kadar da zor olmuyordu. Kendi içindeki mekanikleri çözünce ise, oyunun sunduğu açık dünyada tam anlamıyla bir kurtarıcıya dönüşüyordunuz. Oyun içindeki korunma şeklinizden, silahlarınıza ve karakter gelişiminize kadar olan bir çok özellik, bir araya gelince Bloodborne, başından kalkılamayacak bir oyuna dönüşüyordu. Böylece Bloodborne listemizdeki yerini alıyor.

Ori and The Blind Forest

Bu oyunu oynadınız mı ya da ismini duydunuz mu bilmiyorum. İki türlü de büyük bir şey kaçırdığınızı üzülerek söylüyorum. Ölmeye yüz tutmuş bir ormanı hayata döndürmeye çalıştığımız yapım, platform türünde olmasına rağmen, oyunculara oldukça fazlasını vadediyordu. AAA -triple a- dediğimiz oyunlar çok yüksek bütçeli yapımlar ve arkalarında büyük bir medya desteği bulunuyor. Fakat Ori and The Blind Forest bunlardan biri değildi ve yine de çok başarılı yorumlar aldı.

Aslında, Ori and The Blind Forest’ın çıkması ve bu kadar başarılı olması, gelişen oyun teknolojileri ve grafiklerinin, platform türündeki oyunlara ne kadar yakıştığının en büyük örneklerinden biriydi. Sadece grafik olarak değil, oynanış olarak da zengin bir içeriğe sahip oyun, şüphesiz 2015’in en iyilerindendi.

Her Story

2015’in, hatta son yılların en değişik oyunlarından birisiydi Her Story. Gelişen onca teknoloji, görüntüleme sistemleri ve yüksek çözünürlüklerin hüküm sürdüğü 2015 senesinde, bizi tüplü bir televizyonunun karşısına oturttu Her Story

Oyuna girince ne yapmanız gerektiği basit bir dille anlatılıyor ve daha sonrasında oyunun dünyasına giriş yapıyordunuz. Kocasının kaybolması hakkında yedi kez sorgulanan bir kadının görüntülerine bakıyor, kadının söylediklerine ve elinizdeki anahtar kelimelere odaklanarak, bir gizem perdesini aralamaya çalışıyordunuz. Bu değişik oynanışı ve iyi işlenmiş konusuyla Her Story listemizde yerini alıyor.

The Witcher 3: Wild hunt

CD Project Red‘in çok büyük beklentiye sahip oyunu, çıkışını gerçekleştirdikten sonra piyasaya bomba gibi düştü. Fakat bu bomba, oyunun ne kadar iyi olduğu hakkında değil, tam tersine bir hata yığını olmasıyla ilgiliydi. Kaybolan suratlardan, görünmez düşmanlara kadar birçok karmaşıklıkla dolu olan oyun, büyük tepki çekmişti. Fakat daha sonrasında bu hatalar düzeltildi ve gerçek The Witcher 3: Wild Hunt meydana çıktı.

Bütün hatalar düzelince oyuncular gördü ki Witcher 3, akıllara durgunluk veren, sadece oynanabilirliğiyle değil, içerik olarak da inanılmaz şeyler vadeden, içindeki kart oyunundan tutun, level kazanma sistemine kadar son derece başarılı bir yapımdı. Bu derin içeriği ve başarılı oynanışıyla The Witcher 3: Wild Hunt da listemizdeki yerini alıyor.

Fallout 4

Bu senenin en çok merak edilen, en çok beklenen oyunu sanırım Fallout 4‘tü. Senelerdir beklenen oyun, en sonunda çıktı ve sevenlerinin yüzünü güldürdü.

Fallout 4’ün bu kadar beklenmesinin sebebi, şüphesiz arkasında bıraktığı seriydi. Fallout 4, kendisinden önce çıkan oyunlar başarılı olduğu için çok beklendi. Oyun çıkışını gerçekleştirdikten sonra da insanların beklemekte ne kadar haklı olduklarını doğruladı. Sunduğu evreni geliştirmesi, zaten var olan muhteşem oynanışın da üstüne yenilikler eklemesi, Fallout 4‘ü listemizde yerini hazır hale getiren ana unsurlardan oldu.

Call of Duty: Black Ops 3

Evet, Black Ops 3 en iyiler listemizde. Hakkında ne düşünürsek düşünelim, Call of Duty‘nin başarısını göz ardı edemeyiz. Sunduğu bu başarı, sadece satış rakamlarıyla alakalı değil tabii ki. Size vadeddiği şeyi, en başarılı şekilde ortaya koymasıyla alakalı. Witcher 3 gibi sorunlu bir çıkış gerçekleştirse ve ondan iyi toparlayamasa bile Call of Duty: Black Ops 3, senenin en iyi oyunlarından birisiydi.

Özel bir askeri birlikten birisini canlandırdığınız oyun, belki de yapılmış en başarılı, kendinizi gerçekten çatışmada hissettiğiniz oyundu.  Üstelik bu zamana kadar getirilen koridor tarzı oynanışı da değiştirmiş, daha fazla özgürlük sunmuştu. Black Ops 3‘ün sunduğu çatışmalardan daha gerçekçisi, sanırım savaşlarda yaşanıyordur. Bu özellikleriyle Black Ops 3 listemizdeki yerini aldı.

Until Dawn

Gelişen teknolojiler, oyun bazında kendini, oynanabilirlik konusunda da göstermeliydi. Until Dawn, bunun örneğini teşkil ediyor. Oyun oynamaktan ziyade bir filmi yönlendiriyormuşsunuz hissi veren oyun, adeta kader çizmenize olanak veriyordu. 

Korku demesek de gerilim öğeleriyle oldukça başarılı olan yapım, listemizdeki yerini alıyor.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Konami yapımı olan oyun, efsane oyun yapımcısı Hideo Kojima‘nın elinden çıkma olan son Konami-Kojima oyunu olma özelliğini taşıyor. Hali hazırda birçok oyuncu tarafından beklenen Phantom Pain, çıkışını gerçekleştirdikten sonra, kimseyi hayal kırıklığına uğratmamayı başardı.

Sinematik diziliminin çok başarılı olduğu oyun, gereksiz yere size hiç ara sahne izletmemesi ve çatışma sırasında aldığınız aksiyonları size belirlettiği için, oynanabilirlik açısından bir baş yapıt olarak nitelendirilebilinir. Optimizasyon faciası oyunların piyasaya çıktığı 2015 yılı içerisinde, hiçbir takılma, kasma sorunu yaşatmadan çıkan oyun, bütün bu etmenleriyle yılın en iyileri listemizde.

GTA V

Biz de biliyoruz ki GTA V‘in çıkışı önceye dayanıyor. Fakat böyle bir efsaneyi, hazır PC platformuna 2015 yılında çıkmışken es geçmek olmazdı. Özellikle yenilenen grafikleri ve hep bahsettiğimiz 2015 yılında çıkan oyunların optimizasyon faciası olmalarından hiç etkilenmemişçesine, kuvvetli sistemleri olmayan bilgisayarlarda bile sorunsuz çalışmasıyla, PC oyuncularına verilen önem ve değeri bir kez daha vurgulayan oyun, listemizdeki yerini aldı. 

Şu bir gerçek ki GTA, açık dünya türünün yaratıcısı ve bu türün lideri. Çıkan her açık dünya oyununun onunla kıyaslanmasından bunu anlayabiliyoruz. Video oyunlar olmaya devam ettikçe, GTA da var olmaya devam edecek ve bu istikrar, Rockstar North‘un oyuncuya verdiği bu değer devam ettikçe, çıktığı her sene en iyiler listesinde olmaya da devam edecek.

:: Sizce 2015 yılının en iyi oyunu hangisi?
yazarEvren Tepe

Bilgisayar kullanımına "abi silahlı yürümeli bi de araba yarışı oyunu istiyorum" diyerek başlayan şahsım, o zamandan beri oyunlarla sıkı fıkı olmuştur. Oyun oynayınca teknolojiden uzak kalamıyorsun. Eğlendirerek öğretiyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “2015 Yılının En İyi Oyunları”

 1. Anonim dedi ki:

  Listede Undertale yoksa gerisini at çöpe …

 2. SDN Okuru dedi ki:

  1-witcher 3
  2-fallout 4
  3-yok

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Fallout 4 ve gta v en iyileri

 4. SDN Okuru dedi ki:

  YAZILIM HARIKULADESI GTA V

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Nfs 2015 i tek geçerim ama liste de sağlam

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu senenin en iyi oyunları sırasıyla The Witcher 3, MGS V Phantom Pain ve Fallout 4 'dür.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Metal Gear Solid ve Fallout 4. GTA V Zaten üzrinde konuşulmayacak bir şaheser!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle saçma bi liste yok yalnız.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  GTA 5 fallout 4 güzel oyunlar..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ac nerde evren başkan

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Fallout 4 der geçerim

" 2015 Yılının En İyi Oyunları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2015 Yılının En İyi Oyunları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2015 Yılının En İyi Oyunları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "