Okunma

2015’te Bilgi Teknolojileri Ne Kadar Büyüdü


31 Mayıs 2016 Salı 16:01
2015’te Bilgi Teknolojileri Ne Kadar Büyüdü

TÜBİSAD, 2015 yılına ait Bilgi ve İletişim Teknoloji Sektörü Pazar Verileri’ni açıkladı. Toplantının açılış konuşması TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Ermen Karaca tarafından yapıldı. Düzenlenen toplantıda sektörün Türk Lirası bazındaki büyümesi ve döviz kurlarının hareketliliği üzerinde duruldu.

Önümüzdeki yıllar içinde özellikle gündemde olması beklenilen dijital dönüşüm hakkındaki detayların paylaşılmasının ardından, endüstri 4.0, nesnelerin interneti konularına değinildi. Firmalar için 2015 yılı, hızlı gelişen teknoloji ile birlikte dönüşüm planlarını ve stratejilerini belirledikleri bir yıl olarak görüldü. 2016 ise yapılan bu çalışmaların, dönüşüm plan ve stratejilerinin hayata geçirildiği bir yıl olması planlanıyor.

CONTEXT Türkiye Paneli’nin 2015 yılı içerisinde 11 öncü distribütörle 3.2 milyar dolarlık satış gerçekleştirildiği bildirilen toplantıda, Bilişim Teknolojileri sektörünün özellikle EMEA bölgesinde %90 a varan gerçek veriler elde edildiği de bildirildi. Elde edilen bu veriler ile birlikte şirket hedefleri artık klasik yöntemlerle öngörülmektense, elde edilen verilerin analizlerine göre karar alınacak.

16-05/31/bilgi-ve-iletisim-teknolojileri-sektor-buyuklugu-2-1464707448.jpg

Daha önceki yıllarda Ülkemizde Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BiT) sektörünün büyüklüğü hakkında farklı kurum ve kuruluşlar tarafından her yıl çeşitli çalışmaların yapılmıştı. Ancak çalışmada kullanılan verilerin ve sektörlerin farklı olmasından dolayı çok sağlıklı sonuçlar elde edilememişti. Bu soruna çözüm bulmak adına 2013 yılı içerisinde Telekomünikasyon Meclisi tarafından Sektör Büyüklüğü Çalışma Grubu kuruldu.

2015 Bilgi ve İletişim Sektörü Pazar Büyüklüğü

TÜBİSAD tarafından Türkiye bilişim sektörünün 2015 yılında büyümesine ait veriler şu şekilde:

Bilgi ve iletişim teknolojileri toplam sektör büyüklüğü, TL bazında yüzde 18’lik büyüme ile 2015 yılında 83,1 milyar TL’lik bir hacme ulaştı.

Toplam sektör büyüklüğünü oluşturan iki ana nedenden birisi olan Bilgi Teknolojileri Türk Lirası bazında yüzde 19‘luk, İletişim teknolojileri ise yüzde 17‘lik büyüme göstermiş oldu.

2016 Yılı Büyüme Beklentisi

Yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki, 2016 yılı içerisinde büyümeye devam eden sektör TL bazında yüzde 15 ile 16, Amerikan doları bazında ise yüzde 59 arasında büyüme gerçekleştirecek. Ayrıca belirtilen bu oranların değişiminde ar-ge yatırımı ve inovasyon çalışmalarının da etkili olacağı bildirildi.

::TÜBİSAD tarafından açıklanan sektör verileri hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarKorhan Süren

Bilgisayarla tanıştığı ilk günden bu yana video oyunlara ilgili olan Korhan, aynı zamanda film ve seyahat konularına da ilgili. Oyun incelemeleri yapmasının dışında amatör olarak bateri çalıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “2015’te Bilgi Teknolojileri Ne Kadar Büyüdü”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    turkiye teknolojik urun uretemiyor uretemedikce geride kalacak hep

" 2015’te Bilgi Teknolojileri Ne Kadar Büyüdü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2015’te Bilgi Teknolojileri Ne Kadar Büyüdü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2015’te Bilgi Teknolojileri Ne Kadar Büyüdü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "