2016’da Ne Kadar Akıllı Telefon Satıldı?


27 Haziran 2016 Pazartesi 10:00
2016’da Ne Kadar Akıllı Telefon Satıldı?

Business Insider‘da yayınlanan BI Intelligence raporu, 2016 yılının ikinci çeyrek sonu itibariyle akıllı telefon satış rakamlarına ilişkin bilgileri ortaya koydu.

Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde küresel alanda akıllı telefon satış rakamlarının düşmesinin ön görüldüğü raporda, 2015 yılının ise akıllı telefon satışı alanında çift haneli büyümelere tanık olduğu ortaya koyuldu.

2015 yılında ABD, Avrupa ve Çin merkezli gerçekleşen satış patlamaları, bu yıl söz konusu ülkelerde ilk kez düşüşe geçiyor ve hızla küçülüyor. 

Rapor ayrıca, Hindistan ve Endonezya merkezli akıllı telefon piyasasın yükselişte olduğunu, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde en yüksek rakamları görebileceğini belirtiyor.

16-06/27/smartphones.jpg

Rapordan satır başları şu şekilde; 

-Küresel akıllı telefon piyasası, gelişmekte olan ülke piyasalarının yaygınlaşmasından dolayı sabit bir hızda büyümeye devam ediyor. 2021 yılında küresel pazarda tahmin edilen satış rakamı 2.1 milyar adet olarak gözüküyor.

-Son birkaç yıl içerisinde düşen fiyat teşvikleri, kullanıcıları akıllı telefon alımına sevk ederek piyasadaki büyümeyi tetikledi. Hindistan’da bir akıllı telefon satış fiyatı 2010-2015 yılları periyodunda ortalama yarı yarıya azaldı.

-Nispeten düşük akıllı telefon penatrasyonu ile Hint akıllı telefon sektörünün önümüzdeki 5 yıl içerisinde hızla büyümesi bekleniyor. Bununla birlikte Hindistan’ın küresel piyasada Çin’i geçmesi için önünde zorlu bir süreç bulunuyor. 2016 yılı itibariyle akıllı telefon satışlarında Çin Hindistan’dan yüzde 30 oranında daha önemli bir paya sahip durumda. 

-Akıllı telefon şirketlerinin küresel piyasadaki rekabetleri tüm hızıyla devam ediyor. Android ve iOS işletim sistemlerinin geçen yılki yüzde 96.3’lük rakamının, bu yıl yüzde 97.3 olması bekleniyor.

Apple, iPhone 6, iPhone 6S cihazları ile piyasadaki değerini arttırırken, Samsung, Huawei şirketleri pazardaki küçük bir düşüşe uğradı.

:: Akıllı telefon piyasasının gelecek süreçte düşüşe geçeceği fikrine katılıyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “2016’da Ne Kadar Akıllı Telefon Satıldı?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  iphone 7 çıksın daha da patlama yapacak..

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  "Samsung, Huawei şirketleri pazardaki küçük bir düşüşe uğradı." Türkiye'de olmayan cihaz için Türkiye'de güncelleme yayınlaması, diğer Zamzung ve Zandroid kullanıcılarının güncelleme diye tabiri caiz ise ağlatması, kronik sorunlara kullanıcı hatası diyip cihaza bile bakmadan garantiden geri göndermesinden sonra pazar payında yükselme mi bekliyor ? Çok bekler.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Oranlar nerde

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsanlar doydu artık telefonlardan.
  Başka ürünlere yönelmeliler bence artık Lüks kavramı için.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  verin coşkuyu

" 2016’da Ne Kadar Akıllı Telefon Satıldı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2016’da Ne Kadar Akıllı Telefon Satıldı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2016’da Ne Kadar Akıllı Telefon Satıldı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 2. 2 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 3. 3 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 4. 4 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 5. 5 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 6. 6 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 7. 7 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 8. 8 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 9. 9 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 10. 10 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik