Okunma

2016 yılında en çok çalınan şifreler


16 Ocak 2017 Pazartesi 13:30
2016 yılında en çok çalınan şifreler

Geride bıraktığımız yılı için yapılan bir araştırma ile 2016 yılında en çok çalınan şifreler açıklandı. 2016 yılı içinde hack ve zararlı yazılımlar ile 10 milyondan fazla şifrenin çalındığı açıklanırken, yılın en çok kullanılan ve çalınan şifreleri de listelendi.

2016 yılında en çok çalınan şifreler

Çalınan 10 milyondan fazla şifrenin yüzde 50 oranından fazlası analiz edildi ve ortaya çıkan sonuçlar oldukça ilginç. 123456 şifresi 2016 yılı içinde çalınan hesaplara ait şifrelerin yüzde 17 gibi oldukça büyük bir dilimine sahip olarak yılın en çok kullanılan şifresi olma özelliğini taşıyor.

Bu şifrenin hemen ardından ise 123456789 şifresi kullanılmış. Çalınan hesaplarda kullanılan şifrelerde ise üçüncü sırada bu dizilimin alfabetik karşılığı olan qwerty yer almakta. 

17-01/16/en-cok-kullanilan-sifreler.png

Güvenlik konusunun bu kadar basite indirgendiği bu dönemde ise websiteleri ve uygulamalar ise şifrelerin güvenliği konusunda büyük harf, küçük harf, rakam ve sembol kombinasyonlarını tavsiye ediyor.

Yarışma zamanı! SDN’den 5 adet BitDefender Antivirüs kazanma şansı!

Yarışma 20 Ocak 2017 tarihinde başlayacak. 27 Ocak 2017 tarihinde son bulacak. Yarışmaya katılımın tam olarak gerçekleşmesi için belirtilen 2 sayfanın beğenilmesi ve yarışma görselinin kişisel hesaplarınızda paylaşılması gerekmektedir. Yarışmaya katılan hesapların beğenileri ve gönderilerinin gizli olmaması gerekmektedir. Herkese bol şans dileriz…

:: Kullandığınız şifre sizce yeterince güvenli mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “2016 yılında en çok çalınan şifreler”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar bildiğin yan hesap aralarında benimde var böyle şifre çalınsa ne olur çalınmasa ne olur aynısını açmak 30 saniyemi alır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Liseli en cok calinan sifre mi olur. Bildigin adam sifre vermemiski. Seriye baglamis parmaklari. :))

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Diğerlerini bir şekilde anladım da bu iki şifre (3rjs1la7qe ve 18atcskd2w) en çok çalınan şifre listesinde ilk 20'ye nasıl girmiş. (F klavye dizilimine de baktım herhangi bir ardışık tuş dizilimine falan mı denk geliyor diye, öyle bir şeye de rastlayamadım. Enteresan olmuş…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  mark zukerberg bunu beğendi.
  mark zukerberg durumuna yorum yaptı: da da da

 5. SDN Okuru dedi ki:

  çellomla kafadan iki nota basıp bunları kaydedip, spektrum analizi yapıp her iki sesinde hem ana perdesinin hemde 2'şer doğuşkanın frekanslarını 16'lık tabana çevirip yan yana yazarak internet bankacılığı şifremi ürettim. Evet işsizim.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Güvenli şifremi açıklıyorum. Adınızın soyadınızın rakamlarla karşılığını bulun ve iç[email protected]^½&={[] gibi semboller yerleştirin. Biraz da küçük harf ekleyin. Tamamdır.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ya onlar genelde acele ile açılmış bir kereye masus hesaplardır acilen mail lazım olmuş öyle 123456 yaz geç birdaha o hesap lazım olmayacak varsın hacker çalsın o hesapı birdaha açarsın ne olacak

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle parolası olan kaldı mı?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Evet güvenli ne ararsan var.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Hepsi temel sifre hatalari, anlamli ifadeler barindiriyor. Yalniz 20. de nasil bir anlam var goremedim.s

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu şifreler kullanılıyorsa zaten önemsiz bi hesaptır

 12. SDN Okuru dedi ki:

  aaa yorum yok confickerbotunun bile yorumu yok…

" 2016 yılında en çok çalınan şifreler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2016 yılında en çok çalınan şifreler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2016 yılında en çok çalınan şifreler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "