Okunma

2016 yılında indirilen uygulama sayısı!


17 Ocak 2017 Salı 19:00
2016 yılında indirilen uygulama sayısı!

Mobil pazar araştırmacısı App Annie‘nin hazırlamış olduğu rapora göre, 2016 yılı içerisinde Android ve iOS  platformaları üzerinden toplam 90 milyar uygulama indirildiği açıklandı.

2016 yılının uygulama gelirleri açıklandı!

Rapora göre, Android ve iOS platformları üzerinden indirilen uygulamalardan elde edilen gelir ise, 127 milyar dolar olarak belirtildi.

Uygulama içi reklam gelirlerininde içinde bulunduğu bu rakam, yapılan bazı kesintilerden sonra, her iki platformun 89 milyar dolarlık net gelir elde ettiği açıklandı. App Annie’nin yapmış olduğu araştırmaya göreyse, bu gelirin yüzde 30‘u mobil platformlar üzerinden elde edildiğinin altı çizildi.

17-01/17/iphone_apps.jpg

Android ve iOS uygulamaları, Hindistan, Endonezya, Meksika ve Brezilya gibi ülkelerde önemli gelirler elde ettiğide gözlemlendi. Bu gelişmeler içinse Android ve iOS yetkilileri, izlemiş olduğu doğru strateji ve planlamaların sonrasında başarıya ulaştıklarının altını çizdiler.

Diğer rakamlara göreyse,  2016 yılının en çok kullanılan uygulaması popüler video paylaşım sitesi olan YouTube oldu.

2016′nın diğer dikkat çeken uygulaması olan Netflix ise, Android ve iOS platformlarına en çok gelir getiren uygulama ünvanını kazandı. Ayrıca, Google‘un video paylaşma servisi ise, Çinli rakibi iQ‘nin hemen arkasından izleyerek, rakibini yakın takibe aldı.

iOS ve Android, en çok oyun geliştiricilerine yaradı!

Rakamlar sadece uygulamalardan da ibaret değil. App Annie’nin raporuna göre Android ve iOS platformları oyun geliştiricilerine önemli gelirler getirdi. Geçen yıla göre oyun geliştiricilerine daha çok para kazandıran Android ise elde ettiğinin gelirin yüzde 90‘ını oyunlardan oluşturdu.

iOS‘un ise kazancının yüzde 75‘ini oyunlardan oluştuğu paylaşılan araştırma raporunda görmekteyiz. 2016‘nın en çok kazanan mobil oyunu 950 milyon dolarlık geliri ile Pokemon Go listenin en başında yer aldı.

Kaydet

Kaydet

Kaydet
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “2016 yılında indirilen uygulama sayısı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bir oyun düşününki 1 yılda 950 milyon dolar kazanıyor

" 2016 yılında indirilen uygulama sayısı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2016 yılında indirilen uygulama sayısı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2016 yılında indirilen uygulama sayısı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "