Okunma

2018’in en kötü şifreleri açıklandı!


15 Aralık 2018 Cumartesi 12:00
2018’in en kötü şifreleri açıklandı!

Kişisel verilerin güvenliği denildiğinde akla ilk gelen şifreler oluyor. 2018 senesine ait raporda kullanıcıların tercih ettiği en kötü şifreler ortaya çıktı.

En kötü şifreler açıklandı!

Bu sene açıklanan internete sızmış şifreler arasında çoğumuzun kullanmaya devam ettikleri de bulunuyor. “123456” ve “password” en fazla kullanılan şifreler olarak sıralamadaki yerini korumuş gözüküyor. Bu listenin oluşturulmasında 5 milyon şifreden yararlanıldığını ve en sık kullanılan şifrelerin buna göre belirlendiğini unutmamak gerekiyor.

En kötü şifreler bu sene itibariyle yeni bir isme de ev sahipliği yapıyor. Listeye 23. sıradan giren “donald” kelimesi Amerikan Başkanı’na atıfta bulunuyor.

 

en kötü şifreler

Her sene açıklanan listede benzer şifrelerin kullanılmaya devam etmesi kullanıcıların bu konuda duyarsız davrandığını gösteriyor. “Benim şifremi kim ne yapacak?” anlayışı kullanıcı bilgilerinin altın değerinde olduğu günümüzde geçerliliğini çoktan kaybetti.

Üstelik şifre güvenliği konusunda uğradığımız zararlar maddi olabildiği gibi manevi açıdan da büyük sıkıntılar meydana getirebiliyor. Son yıllarda, ünlülerin kişisel bilgilerine ve fotoğraflarına sızmak için şifre tahmin etme yöntemi sıklıkla kullanılıyor.

5 milyon kullanıcının şifresi incelendiğinde listenin yüzde 10’unun en kötü 25 şifreden en az birini kullandığı ortaya çıktı. Yüz binlerce kişiyi kapsayan listenin yüzde 3’lük bölümü ise “123456” şifresini tercih etmiş.

Milyarlarca dolarlık dolandırıcılık, şantaj, fidye olayının arkasında kötü niyetli kişilerin kişisel bilgileri ele geçirmesi yatıyor. Çeşitli güvenlik basamaklarıyla koruma altına alınmaya çalışılan verilerimiz, seçtiğimiz hatırlaması kolay(!) şifrelerle sunucularda saklanıyor. Yetenekli bir hacker çoğu zaman istediği her bilgiye bütün güvenlik önlemlerine rağmen ulaşabilse de bilgilerimizi altın tepsiyle sunmamak için şifre seçerken daha dikkatli olmamız gerekiyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “2018’in en kötü şifreleri açıklandı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Düne kadar btk sitesinde üyelik için şifre belirlemede özel karakter ve sembollere izin verilmiyordu. Sadece harf ve/veya rakam. Bilmiyorum şu an nasıl. Traji komik haklarımıza gülüyoruz.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Peki nereden biliniyor sifreler

 3. kmurat dedi ki:

  Birden nostalji çöktü üstüme. benim ilk şifrem de “password”du.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bizde en çok kullanılan ‘seniseviyorum’

" 2018’in en kötü şifreleri açıklandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2018’in en kötü şifreleri açıklandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2018’in en kötü şifreleri açıklandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "