Neden Black Friday? 2019 Black Friday ne zaman?


21 Kasım 2019 Perşembe 15:00
Neden Black Friday? 2019 Black Friday ne zaman?

Tüketicilerin büyük indirimler yakalamak için her yıl merakla beklediği gün bu yıl da geldi çattı. 2019 Black Friday ne zaman başlıyor? Türkiye’de Black Friday 2019 nasıl olacak? Neden adı Black Friday? Geçmişten günümüze gelen alışveriş çılgınlığıyla ilgili tüm merak edilenler videomuzda.

2019 Black Friday ne zaman başlıyor?

2019 Black Friday ne zaman başlıyor sorusu bir süredir merak ediliyor. Kasım ayının ilk haftalarını geride bıraktığımız şu günlerde, Black Friday için geri sayım başladı diyebiliriz. Black Friday dendiğinde aklımıza tabii ki indirimler geliyor. Hem dünyada hem de ülkemizde birçok şirket, tüketiciler için indirimler sunmaya başlıyor. Hatta indirimler, ismi Kara Cuma diye dilimize çevrilen günden önce de başlıyor.

İlk olarak, 2019 Black Friday ne zaman başlıyor sorusuna yanıt verelim; 29 Kasım 2019.

Amerika’da her yıl Şükran Günü’nün arkasından gelen ilk cuma günü düzenlenen bu etkinlik, tüm dünyada bir alışveriş çılgınlığı anlamına geliyor.

2019 Kara Cuma ne zaman başlıyor sorusuna yanıt verdik. Peki, aslında bu günün geçmişi nerelere dayanıyor, indirimler nerelerde karşımıza çıkıyor? Bu sorulara yanıt verelim.

Kara Cuma ne zaman başladı?

Başta da söylediğimiz gibi Black Friday, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuş bir gün. 1932’de ABD’de başlayan Kara Cuma furyası sonrasında Kanada ve İngiltere’ye yayılıyor. En sonunda da tüm dünyayı etkisi altına alıyor. Bu güne Noel alışverişleri sezonunun başlangıcı da deniyor.

İlk olarak, Kara Cuma söz öbeği doğrudan Black Friday’in Türkçe’ye çevrilmiş hali. Ülkemizde bazı kişiler tarafından bu ismin tepkiyle karşılandığını söyleyebiliriz. Ancak, tamamen alışveriş odaklı olan bu günün herhangi bir dini anlamı bulunmuyor.

Kara Cuma ne zaman başladı sorusuna da yanıt verdikten sonra bu ismin nereden geldiğine de açıklık getirmek gerekiyor.

Black Friday kelime öbeği ilk olarak 1961 yılında gazetelerde kullanıldı. Sebebi ise, insanların alışveriş yüzünden oluşturdukları yoğunluk ve ortaya çıkan izdiham. Rivayete göre, uygulanan indirimler sonrasında insanlar mağazalara akın ediyor ve bu esnada birçok insan hayatını kaybediyor. Kasım ayının 4. haftasına denk gelen bu gün de bu sebepten dolayı, Black Friday yani Kara Cuma ismini alıyor.

Fiziksel mağazalar bu tarihte kapılarını normal saatlerinden daha erken açabiliyor. Bu da çalışanların fazla mesai yapması anlamanı geliyor.

Günümüzde de benzer izdiham haberlerini duyuyoruz. Ancak, son yıllarda online alışverişin yaygınlaşmasının bu izdiham haberlerinin önüne geçtiğini söyleyebiliriz.

Amerika‘da ise online alışverişe rağmen yoğunluğun önüne geçilemiyor. 2010 yılında New York’taki Target mağazalarından birinde uzun kuyrukların arasına girmek isteyen müşterilerin diğer müşterileri tehdit ederek yerlerini almak istediği haberleri ortaya çıkmıştı. 2012’de ise Florida’daki bir Walmart mağazasında iki kişi park yeri nedeniyle kavga etti ve olay birinin vurulmasıyla son buldu.

Tüm bu yaşananlara rağmen Black Friday‘e olan ilginin azalmadığını söyleyebiliriz.

Türkiye’de Black Friday 2019 furyası

Tüketicilerin istedikleri ürünü yüksek indirim oranları ile normalden daha uygun fiyatlara satın almasını sağlaması nedeniyle Türkiye’de Black Friday 2019 da yine etkili geçecek diyebiliriz.

İndirimler farklı kategorilerde karşımıza çıkıyor. App Store ve Google Play Store gibi uygulama marketlerinde özel indirimler yapılıyor. Aynı şekilde Steam, Origin ve PS Store gibi platformlarda da indirimler oluyor. Ayrıca e-ticaret platformları ve perakendeciler de çeşitli indirimler sunuyor.

Tabii burada şunu hatırlatmak gerekiyor. Kara Cuma bizim isim hassasiyeti gösterdiğimiz bir gün. Bu yüzden markalar da bu günü farklı şekillerde tanımlıyor. Daha önceki yıllarda Şahane Cuma, Muhteşem Cuma, İnanılmaz Cuma ve Mükemmel Cuma gibi tanımlamaları duymuştuk. Bu yıl da markaların neler yapacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

56 yorum - “Neden Black Friday? 2019 Black Friday ne zaman?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ismini bilmem ama bu furyaya bende son 2 yıldır dahilim indirim avcısı oldum özellikle kozmetik ve elektronik eşyalarda güzel indirimler yapıyorlar.. Önceleri kapitalist kodomanların oyunu diye burun bükerdim ama işte görüyorsunuz insanoğlu tükürdüğünü yalıyor hepiniz modern çağın kölesisiniz boşuna biyerinizi yırtmayın

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Eksik bilgi… Black Friday aslında Black Market yani Kara Borsa’dan gelir, Amerikan sokak kültüründe “Kara Borsa’da bile bu fiyata bulamazsın” gibi bir karşılığı vardır ki çok doğrudur, 1700 dolarlık ses kartını 170 dolara aldım 3 sene evvel, manyak bi indirim! Bizim mübarek cumamıza denk gelmesi ise tamamen tesadüftür. E bizim de tatil dediğimiz pazar adamların ibadet günü, oluyor böyle şeyler.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Uçmuş kafalar. Bunları yazdığınıza göre sanırım yazıları antilop derisine yazıyonuz?Bıtakın bu kafaları. Uzay çağında hayal dünyası 🙂

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bazı ürünler de ciddi indirimler olsada bir çok üründe şişirilmiş fiyat sonrası indirim görülüyor.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar çoğunuz dini açıdan düşünüp saçmalamışsınız ama ha black friday ha efsane cuma ne değişiyo efsane deyince bir de keşke bi buna black deniyor diye ülke bu hallerde olsa düzeltmesi kolay olurdu dinini bilen bir kişi black dendiğinde SİZİN YÜZÜNÜZDEN BU ÜLKE BU HALLERDE ya da BATILI BATILI KONUŞMAYIN BİZ MÜSLÜMANIZ demektense daha nazik bir şekilde konuşur yani çemkirmez müslüman şunu bilelim ki bu ülkedeki çoğu kişi müslümanlığı tam tamına bilmiyor ve böyle küçücük şeyler bile insanın dinini bozuyormuşçasına laf ediliyor fakat öyle değil maalesef

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu etkinliğe katılan yada katılmayı düşünenler imanınızı gözden geçirin

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ben imansızım. rahatladın mı?

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden israrla Black diyosunuz, Efsane Cuma demek cok mu zor? Bu ulkenin evlatlari batinin dilinden konusmamali, biraz dikkat edin SDN ekibi!

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  BLACK FRIDAY YAPAN HİÇBİR MAĞAZADAN ALIŞ VERİŞ YAPMIYORUM, BİRGÜN BLACK SUNDAY YAPARLARSA OLABİLİR. İNTERNET ÜZERİNDEN ÇOK DAHA KARLI VE İYİ MAMÜLLER ALINABİLİYOR…

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  bsdfdfbndfndndfndfnfn

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kafirlerin Cuma gününü kara demelerinin sebebi Peygamber Efendimizin doğumuyla perişan olmalarıdır bunu inkar ettikleri için biz Müslümanların bayramı olan mübarek Cuma gününü karalama kampanyasıdır bu oyunlara alet olup dinden çıkmayın

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   süper senaryo, cennette yerin hazır üstelik 72 huriyle.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   perişan olan birileri varsa o da orta doğuda yaşayan Müslüman lardır

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Of her sene aynı muhabbet bıktım valla. Dünya sizin etrafınızda dönmüyor arkadaşlar. Hristiyanlar oturdukları yerden ” biz büyük bir indirim günü yapalım da büyük kazançlar sağlayalım bunu yaparken de müslümanları rahatsız edelim ve o güne Kara Cuma diyelim” dememişler. Alt tarafı indirim günü Cuma olduğundan indirimler de Kara olarak nitelendirildiğinden Kara Cuma denilmiştir. Madem çok rahatsızsınız işletmeniz varsa sizde Kara Pazar yapın. Bıktım her sene bu muhabbetlerden. Yani bizim hala tartıştığımız konular oruç tutarken sakız çiğnenirmi, hristiyanlar cumamızı lekeliyor bilmem ne. Bunun ötesine geçemiyor muyuz biz? Bu kadar mı gelişmemiş bir toplumuz anlamıyorum ya? Git sende Kara Pazar de sat kimin umrunda? Millet alışveriş çılgınlığı yapıyor bunlar Cumamıza kara diyorlar diye kavga ediyolar. Yazık çok yazık

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Umarım kulaklıklarda kayda değer indirim olur.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Haftalık takip edenler fiyatlarda indirimi anlar da etmeyenlerde kazıklanır ama şunuda unutmayalım kazık yemeyi bile seviyoruz yeterki alışveriş olsun 9.10.11 indirimini hatırlıyorsanız kriz mriz kesmez bizi illaki yeni şeyler alacaz mesela botlatımız 1 yıl kullanacaz 2.yıldan sonra kesin yenisini almalıyız. O para illaki harcanacak bu arada bari yerli malı alın dicem o da olmaz gavur malı hem daha ucuz hem daha kaliteli ama bizim insanımızın ürettikleri o kadar değerliki asla indirim yapmaz zaten anca masrafını karsılar o üretilenler elin gavuruda yurtdısından getirir senin ülkende senden daha ucuza satar üstelik dahada kalitelidir bakınız:vestel,casper,gm vs xiaomi,huawei,oppo,samsung

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Gayette indim var atmayın konsol oyunları%50 indirime giriyor
  Ayrıca bu sene EFSANE CUMA diye geçiyor

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkemizde sadece laftan ibaret olan olay. Ürün fiyatını önce zamlandırıp sonrasında inridimde gibi göstermek ve buna bazı insanlarımızın inanması şaşırtıcı bir durum. Bana göre dolandırıcılıkla eş değer bir durum. Madem o fiyata satınca zarar etmiyorsun öyleyse tüm yıl aynı fiyata sat insanlar istediğini alsın.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Anlaşılmıştırki türkiyedeki yeni nesil gençlik ataist olmış hepiniz dinsizsiniz dinaizler topluluğuna doğru gitmişiz,öbür dünyada hepinize sorulacak size müslümanlığı hediye ettik ama siz geri çevirdiniz hiç bir şey nikmeyen ve kendi bildiğininin dikine giden doğruyu okumayan asıl sizlersiniz,yabancı romanlarla yalancı dizilerle kendinizi avuymaya devam edin nasıl bir aileniz varki size dinimizi öğretememiş yazıklar olsun size…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen cennete git aziz din kardeşim, biz sezsiz cehennem de rahatız. Ama şunu unutma kimin ne olduğunu nereye gideceğini Allah bilir. Sen kendini Allah mı sanıyorsun da hüküm veriyorsun.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    ” biz sezsiz cehennem de rahatız” kelimesi caiz değildir. İşte insanlar anlamadan dinlemeden konuşun imanlarına zarar veriyorlar. Sanki felsefe dersindeymiş gibi rahat rahat konuşuyorlar. (Cahil cesur olurmuş)

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Boyle indirim gunlerine pek inanmiyorum 5i 10 yapip indirim yaptik deyip 5.5a satmak indirim gunu olmaz enayi avindan baska birsey degil !

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  cuma mübarektir , kara bir şey varsa o da bu topraklara o futneyi sokan ve bunlara destek olan zihniyetlerdir…

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  tamamen bilgisizce yazılmış alakasız bir yazı madem dini bilgiden yoksunsunuz yorum yapmasaydınız keşke
  yıllardır bu topraklarda yaşayan insanların değerleriyle nasıl bir algı ile oyunlar oynandığını bilmiyormusunuz
  soruyorum size neden bu günün adı Black Sunday değil de Black Friday
  Namaz kılınan seccadelere bile kendi figürlerini yerleştiren zihniyet black friday ile masum öyle mi

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Çoğu zaman daha pahalı bile oluyor. Enayi avı!

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Aranızda 1 tane müslüman Yok mu?
  Black friday ne demek?
  Kafasız insanlar. Bu kafayla çok sürünürüz.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Müslümanlıkla Black Friday ne alakası var at kafası? Senin kafan da olan insanların yüzünden bu ülke bu haller de.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    ahmak black friday ne demek?

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiyedeki black friday,Türkiyede başladığı zamandan beri Amerika veya Avrupadaki gibi değil nedense,örneğin önceden 500 liralık ürün saniyeler içinde 800 e çıkıp yine saniyeler içinde de bu sefer 498 e iniyor sonrada sanki 800 den inmiş gibi bir algı oluşturuluyor,bilenler takip edenler biliyorda,bilmeyenlerde sanki gerçekten ciddi bir indirim olmuş gibi alıyor,bitincede eski,en baştaki fiyattan devam

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Muhtesem cuma

  Ayrica hikayenin anlttiginizla ilgisi yok, muhasebesel bir konu, karlar ziyah zararlar kirmizi ile yazilir..

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiyede gercekten indirim olmaz

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiyedeki black friday bindirimli indirim günüdür

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   doğru tespit fiyatı yukarıya çekip indirim yapmaya çalışmak sonra adı indirim günü bence geçirme günü

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   doğru tespit fiyatı yukarıya çekip indirim yapmaya çalışmak sonra adı indirim günü bence geçirme günü

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizimkiler kadar sahtekarını görmedim; ne kadar tirişka mal var onu indirime sokuyorlar, geri kalanlarıysa 5 olan fiyatı 10 yapıyorlar; indirim diye 7 ye satıyorlar.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne zaman başladığını her satırda yazın son satırda hatırlatıp bitirin bir bitlik hafızamız var bizim. Şimdi ne zaman başlıyordu🙄

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   29 Kasım 2019

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   29 Kasım 2019

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Telegram indirin.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Yurt dışında ciddi indirimler oluyor ama 11 11 de gördük 3 sarılan şeyi 5 satıp kuponla 4 almak tam sahtekarlık başka birşey değil belli ürünlerde indirim oluyor ama gerisi hep Faso fiso bizde işlemez yani…

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiyat şişiriyorlar ki baştan yapsalar nolacak ps4 pro 4700 yazmışlar çizmişler 3700 demişler %60 indirim yersen

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar sırf millet alışveriş yapsın ayağına kara cumayı efsane cuma diye yediriyorlar millete 😂😂

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim ülke ülke değil yabancılar için sömürge merkezî, mandacılık ve himaye modern olarak devam ediyor. Gittikçe dışa bağımlı hale geliyoruz yakında hiçbir yerli marka mız kalmayacak

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  alacağınız ürünün fiyatına şimdiden bakın
  sonrada bereketli cumanın geldiği gün fiyatı yerinde sayıyorsa
  az bi şey indirim yapıldıysa yalan olduğuna kendine karar verirsin 🙂

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Bereketli Cuma .

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Samsung reklamı yapmışlar o kadar

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Efsane Cuma

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  O kadar tantana yapmışsınız, ama başlıkta yer alan “Ne zaman başlıyor” sorusuna cevap vermemişsiniz. Sosyete magazin yazarları gibi başlıkla okuyucuyu vurup içerisi kof yazılar yazmayı bırakın artık. Yazık

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   yazıyor ya 29 kasım diye. ama genel olarak haklısın başlık içerik ilişkisi konusunda

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben zaten bizdeki dindarları da anlamıyorum. Tarih boyu kara leke gördüğümüz tüm katliamlar cuma günleri namaz çıkışı dağılmayan cemaat tarafından yapılmış araştırın bakın tamamı öyle. Yani mübarek günde insan öldürmek rahatsız etmiyor, o günü lafta olmasa bile icraatta kara cuma yapıyorlar dokunmuyor ama alışveriş için verilen isme takılıyorlar. Cehalet en kötü şey ve ülkemizde felaket yaygın…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   dostum hala anlayamadınmı bizim dindarları. hepsi şov. ya gerçek müslümanlık bu. yada bizimkiler müslüman değil. ikisinden birisi. adamlardaki gösterişe lüks düşkünlüğüne bak. ülkedeki aç sayısına torpile adam kayırmaya bak. sorgulayın

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Adamsın

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Haddini bil cehalet İslamiyet dışında herkesin yaşadığı hayattır

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  bu senede kazık cuma diye olur sanirsam

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  3 liralık şeyi 5 lira yapıp kara cumada indirim yaptık deyip 4 liraya satıyorlar. Herkes yalancı olmuş

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Gelsinde pull beardan alam sweatlerimi pusudayim😂😂

" Neden Black Friday? 2019 Black Friday ne zaman? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Neden Black Friday? 2019 Black Friday ne zaman? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Neden Black Friday? 2019 Black Friday ne zaman? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 2. 2 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 3. 3 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 4. 4 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 5. 5 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 6. 6 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 7. 7 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 8. 8 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 9. 9 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 10. 10 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!