2020 yılı küresel bilgisayar pazarı kehaneti!


24 Şubat 2020 Pazartesi 05:00
2020 yılı küresel bilgisayar pazarı kehaneti!

Bilgisayar pazarındaki üretkenlik, birçok firmanın yeni ürünler tanıtmasıyla genelde her yıl artarak devam eder. Her 18 ayda bir iki kat daha fazla güçlenen bilgisayar donanımları, tüketicilerin ilgisini çekiyor. Ancak bu yıl küresel bilgisayar pazarı için aynı şeyleri söylemek mümkün olmayabilir.

Yapılan analizler sonucu, küresel bilgisayar pazarında bu yıl üretim düşecek ve geçmiş yıllara oranla talepler de azalacak.

Küresel bilgisayar pazarı 2020 yılında düşüşe geçebilir

Intel, AMD ve NVIDIA gibi birçok büyük firma, neredeyse her yıl yeni ürünlerini piyasaya sürerler. Böylece küresel bilgisayar pazarı içerisinde çeşitlilik ve üretkenlik sağlanmış olur. Ancak yapılan tahminler, Coronavirüs sebebiyle bu yılki üretimin yüzde 3.4 oranında düşeceğini ön görüyor. Tabi bu durum en iyi ihtimal için.

Birçok teknoloji şirketi, Corona virüsü sebebiyle Çin’de bulunan fabrikalarını geçici olarak kapatma kararı almıştı. Virüs sebebiyle ilk başta 9 Şubat’a ertelenen kapatma kararları, 9 Şubat itibariyle belirsiz bir süreye kadar ertelendi. Hatta bu sebepten dolayı MWC 2020 etkinliği de iptal edilmişti. Stoklarda henüz bir sıkıntı görülmese de, 1-2 ay sonra depo stoklarının da tükeneceği ön görülüyor.

Corona virüsü etkisini artırır ve yayılmaya devam ederse, en kötü senaryoda pazar düşüşü yüzde 8.8 oranına çıkabilir. Bu durumda şirketler aylarca fabrikalarını kapatmak zorunda kalabilir. Çin ise bu durumdan en kötü etkilenecek ülke olacak. Üretim düşüşünün en iyi senaryoda yüzde 3.8 olması beklenirken, en kötü senaryoda ise yüzde 12.2 olması bekleniyor.

2020 bilgisayar pazarı oranı

Yayımlanan bir rapora göre, 2019 yılında satılan bilgisayarların toplam hacmi yaklaşık 396 milyon adetti. 2020 yılında bu hacmin 362 milyon ile 386 milyon arasında olması bekleniyor. Ancak yıl sona ererken, üretimin ve taleplerin artması ile birlikte pazarın büyümesi bekleniyor. 2020 yılının dördüncü çeyreğinde, üçüncü çeyreğe kıyasla yüzde 17 oranında büyüme gerçekleşebilir.

Siz 2020 yılı küresel bilgisayar pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “2020 yılı küresel bilgisayar pazarı kehaneti!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Valla corona (taç) virüsü umrumda değil elektrik faturası artmasın diye lenovo y570
  Laptopumu dahi kullanamıyorum onun yerine amd e2 2000 apulu netbook kullanıyorum 15w güç tüketimli almayı düşündüğüm bir cihaz yok alırsam da aç kalırım

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu uçuk fiyatlara kimse PC almaz istediklerini yapsınlar.

" 2020 yılı küresel bilgisayar pazarı kehaneti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2020 yılı küresel bilgisayar pazarı kehaneti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2020 yılı küresel bilgisayar pazarı kehaneti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!