2020 yılı küresel bilgisayar pazarı kehaneti!


24 Şubat 2020 Pazartesi 05:00
2020 yılı küresel bilgisayar pazarı kehaneti!

Bilgisayar pazarındaki üretkenlik, birçok firmanın yeni ürünler tanıtmasıyla genelde her yıl artarak devam eder. Her 18 ayda bir iki kat daha fazla güçlenen bilgisayar donanımları, tüketicilerin ilgisini çekiyor. Ancak bu yıl küresel bilgisayar pazarı için aynı şeyleri söylemek mümkün olmayabilir.

Yapılan analizler sonucu, küresel bilgisayar pazarında bu yıl üretim düşecek ve geçmiş yıllara oranla talepler de azalacak.

Küresel bilgisayar pazarı 2020 yılında düşüşe geçebilir

Intel, AMD ve NVIDIA gibi birçok büyük firma, neredeyse her yıl yeni ürünlerini piyasaya sürerler. Böylece küresel bilgisayar pazarı içerisinde çeşitlilik ve üretkenlik sağlanmış olur. Ancak yapılan tahminler, Coronavirüs sebebiyle bu yılki üretimin yüzde 3.4 oranında düşeceğini ön görüyor. Tabi bu durum en iyi ihtimal için.

Birçok teknoloji şirketi, Corona virüsü sebebiyle Çin’de bulunan fabrikalarını geçici olarak kapatma kararı almıştı. Virüs sebebiyle ilk başta 9 Şubat’a ertelenen kapatma kararları, 9 Şubat itibariyle belirsiz bir süreye kadar ertelendi. Hatta bu sebepten dolayı MWC 2020 etkinliği de iptal edilmişti. Stoklarda henüz bir sıkıntı görülmese de, 1-2 ay sonra depo stoklarının da tükeneceği ön görülüyor.

Corona virüsü etkisini artırır ve yayılmaya devam ederse, en kötü senaryoda pazar düşüşü yüzde 8.8 oranına çıkabilir. Bu durumda şirketler aylarca fabrikalarını kapatmak zorunda kalabilir. Çin ise bu durumdan en kötü etkilenecek ülke olacak. Üretim düşüşünün en iyi senaryoda yüzde 3.8 olması beklenirken, en kötü senaryoda ise yüzde 12.2 olması bekleniyor.

2020 bilgisayar pazarı oranı

Yayımlanan bir rapora göre, 2019 yılında satılan bilgisayarların toplam hacmi yaklaşık 396 milyon adetti. 2020 yılında bu hacmin 362 milyon ile 386 milyon arasında olması bekleniyor. Ancak yıl sona ererken, üretimin ve taleplerin artması ile birlikte pazarın büyümesi bekleniyor. 2020 yılının dördüncü çeyreğinde, üçüncü çeyreğe kıyasla yüzde 17 oranında büyüme gerçekleşebilir.

Siz 2020 yılı küresel bilgisayar pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Bu uçuk fiyatlara kimse PC almaz istediklerini yapsınlar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Valla corona (taç) virüsü umrumda değil elektrik faturası artmasın diye lenovo y570
Laptopumu dahi kullanamıyorum onun yerine amd e2 2000 apulu netbook kullanıyorum 15w güç tüketimli almayı düşündüğüm bir cihaz yok alırsam da aç kalırım

" 2020 yılı küresel bilgisayar pazarı kehaneti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2020 yılı küresel bilgisayar pazarı kehaneti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2020 yılı küresel bilgisayar pazarı kehaneti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  2. 2 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  3. 3 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  4. 4 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  5. 5 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  6. 6 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  7. 7 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  8. 8 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  9. 9 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  10. 10 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor