2020 Nobel Kimya Ödülü iki kadın profesöre!


07 Ekim 2020 Çarşamba 15:03
2020 Nobel Kimya Ödülü iki kadın profesöre!

2020 Nobel Kimya Ödülü kazananları belli oldu. Bu yılki salgın sebebiyle çevrim içi olarak düzenlenen etkinlikte Nobel Komitesi tarafından ödülün sahipleri açıklandı. CRISPR / Cas9 teknolojisini geliştiren Emmanuelle Charpentier ve Jennifer A. Doudna bu yılki ödülün sahipleri oldu. Biliyorsunuz gen değiştirme araştırmaları yıllardır sürüyor ve CRISPR bu noktada gerçekten de çok önemli bir buluş.

2020 Nobel Kimya Ödülü kazananları: Emmanuelle Charpentier ve Jennifer A. Doudna

Özellikle Çin’in konu hakkında yaptığı çalışmalar dikkat çekiyor. Hatta bazı doktorlar ve sağlık çalışanları yasal olmayan CRISPR deneyleri yaptıkları gerekçesiyle yargılandılar. Komite, Nobel Kimya Ödülü’nü Emmanuelle Charpentier ve Jennifer A. Doudna‘ya genom düzenlemesinde yeni bir yöntem geliştirdikleri için verdiğini duyurdu.

Uzun yıllardır birlikte çalışan Doudna ile Charpentier ikilisi bakterilerin dış etmenlere bağışıklığında rol oynayan enzimler olarak bilinen yönteme odaklanıyor. Programlanabilir bir şekilde genomun değiştirilip düzenlenmesinde kullanılabileceğini öneren ilk bilim insanları, söz konusu çalışmalarıyla bu ödüle layık görüldü.

Bu yöntem ”gen makası ya da genetik makas” olarak da adlandırılıyor. CRISPR/Cas9 teknolojisi, gen düzenlemede devrim yaratacak bir buluş. Öyle ki, CRISPR / Cas9 gen makası kullanılarak, birkaç hafta içinde yaşam kodlarını değiştirmek mümkün kılıyor.

2020 Nobel Kimya Ödülü kazananları-Emmanuelle Charpentier ve Jennifer A. Doudna

Araştırmacılar bunları kullanarak hayvanların, bitkilerin ve mikroorganizmaların DNA’sını son derece yüksek bir hassasiyetle değiştirebilir. Bu teknolojinin canlı bilimi üzerinde devrim niteliğinde bir etkisi olacağını söylemek mümkün, yeni kanser tedavilerine büyük katkıda bulunmasının yanında, kalıtsal hastalıkları tedavi etmeyi de mümkün hale getirebilir.

Profesör Emmanuelle Charpentier, Almanya’daki Max Planck Enfeksiyon Biyolojisi Enstitüsünde direktör ve mikrobiyoloji, genetik ve kimya araştırmacısı. Jennifer Doudna ise California Üniversitesi bünyesinde biyokimya alanındaki çalışmalarını halen sürdürüyor.

Nobel Ödülleri ise devam ediyor. Yarın(8 Ekim Perşembe) günü Nobel Edebiyat Ödülü, 9 Ekim Cuma günü ise Nobel Barış Ödülü sahiplerini bulacakken, 12 Ekim Pazartesi günü de Nobel Ekonomi Ödülü‘nün kazanını açıklanacak.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 2020 Nobel Kimya Ödülü iki kadın profesöre! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2020 Nobel Kimya Ödülü iki kadın profesöre! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2020 Nobel Kimya Ödülü iki kadın profesöre! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?