2021 yılı 8K TV’lerin yılı olabilir mi?


06 Ocak 2021 Çarşamba 16:40
2021 yılı 8K TV’lerin yılı olabilir mi?

Televizyonların 2020 yılında yükselişine şahitlik ettik. İnsanlar evde daha fazla vakit geçirdiği için televizyonlara yönelmeye başladı. Milyonlarca kişi televizyondan içerik platformları ile dizi ve film izleme sistemine geçti. 4K TV’lerin geçen yıla damga vurduğunu görsek de 2021 yılında 8K TV’ler için rağbetin artması bekleniyor.

8K TV’ler ilerleyen dönemde daha popüler olacak

TheElec tarafından yayımlanan yeni rapora göre 2021’de 1 milyondan fazla 8K TV satılacak. Hem kullanılan teknoloji hem de çok daha az sayıda üretiliyor olması sebebiyle oldukça yüksek fiyatlara satılan 8K TV’ler çok fazla kişiye ulaşamıyor. Bunun yanında 2021 yılındaki tahminlerde 8K TV tarafında oldukça yüksek beklentiler var. Dünya genelinde 8K TV’lerin pazar payı premium TV segmentinde artıyor olmasıyla birlikte Türkiye’ye gelindiğinde çok yüksek rakamlara ulaşıyor.

Rağbet görmeye başlayan 8K TV’ler bu bağlamda ilerleyen günlerde fiyatların düşmesiyle daha fazla kişiye ulaşacak gibi görünüyor. Bu yüksek çözünürlüklü televizyonların satışı yavaş olmasına rağmen, premium segmentte talepleri de istikrarlı bir şekilde artıyor. Şu anda, yılda yaklaşık 220 milyon adet televizyon satılıyor ancak yalnızca bunların 0.5’i yalnızca 8K TV oluyor.

LG imzalı 8K QNED TV

4K ve 8K TV’ler arasında önemli bir fiyat farkı bulunuyor. İlerleyen dönemde fiyat farkı makasının daralmasıyla birlikte 8K TV’ler daha fazla tercih edilecek. Deloitte tarafından yayımlanan bir başka raporda ise öngörülen sevkiyatlarda 2022’ye kadar kullanıcıların 65 inç üzerindeki birden fazla TV boyutu arasından seçim yapabileceğine inanıyor ve 55 inç, 8K TV’ler için en popüler seçeneklerden birisi haline gelecek deniyor. 2021 ve 2022 yılları arasında ise 150 milyon kadar 8K TV’nin satılması bekleniyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Samsung’un Q70R si Q70T den daha iyi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Daha 4k yayın yapan kanal yok doğru düzgün içeriklerin bile çoğu ful HD hala.

" 2021 yılı 8K TV’lerin yılı olabilir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2021 yılı 8K TV’lerin yılı olabilir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2021 yılı 8K TV’lerin yılı olabilir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  2. 2 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  3. 3 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  4. 4 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  5. 5 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  6. 6 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  7. 7 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  8. 8 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  9. 9 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  10. 10 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!