Okunma

21 Aralık en uzun gece nedir? 21 Aralık solstisi!


21 Aralık 2018 Cuma 08:50
21 Aralık en uzun gece nedir? 21 Aralık solstisi!

Bugün günlerden 21 Aralık. Dünyanın Güneş eksenindeki dönüşünde en uzak mesafeye gelmiş bulunuyoruz. Yılda iki kez yaşanan bu olayda gece artık en uzun anına denk gelir. 21 Aralık tarihinde Güneş ışınları Oğlak dönencesine dik açıyla gelir, en uzun gece yaşanır (Güney Yarım Küre için tam tersi).

21 Aralık – En uzun gece

Kuzey Yarım Kürede en uzun gecenin yaşanmasının ardından artık geceler kısalacak ve gündüzler uzamaya başlayacak. Birçok ülke için kışın ortası sayılan bu dönemde, Güney Yarım Küre’de en uzun gündür, bizim de bulunduğumuz Kuzey’de en uzun gece yaşanır.

21 aralık

Bu solstisler aynı zamanda mevsimlerin de başlangıcı sayılmaktadır. Bundan sonra 21 Mart‘a kadar geceler kısalmaya başlayacak ve bu tarihte 0 noktasına ulaşacak. İlkbahar başlangıcı olan 21 Mart tarihinde gece-gündüz süresi eşit olacak. Takvimdeki bu anın sonrasında gündüzler uzamaya devam edecek ve zirve noktasını 21 Haziran‘da yaşayacak. 21 Haziran’da yeniden kısalmaya başlayan gündüzler 23 Eylül tarihinde yine gece ile eşitlenecek, ardınan geceler 21 Aralık (yani bugün) tarihine kadar uzayacak. İstanbul‘da yaşayanlar için 21 Aralık şöyle görünüyor:

Güneşin doğuşu: 08:27

Güneşin batışı: 17:40

Gece süresi: 14 saat 47 dakika 

Gündüz süresi: 9 saat 13 dakika

Ülkemizde en uzun gece ise 15 saat 6 dakika ile Sinop’ta yaşanacak.

:: En uzun gecede neler yapacaksınız?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “21 Aralık en uzun gece nedir? 21 Aralık solstisi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dünya Şubat ayında güneşe en yakın konumuna gelir. Yani şu sıralar güneşe çok yakın bir konumdayız.

 2. Anonim dedi ki:

  Yazıda bi kaç hata var öncelikle yılda iki kez yaşanmaz yılda iki kez karşılaşılan durum gece ve gündüzün eşit olduğu bahar ekinokslarıdır 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde yaşanır. Bugünkü durum ise kış gündönümü olarak adlandırılıp yılda bir kez 21 aralıkta karşılaşılır.
  İkinci hata ise “Dünyanın Güneş eksenindeki dönüşünde en uzak mesafeye gelmiş ***** ifadesindir ki dünya kış aylarında güneşe en uzak konumda değil bilakis en yakın konumdadır

 3. Anonim dedi ki:

  solstisi nedir? gün dönümü diye bir kelime var bin yıllık. hiç okuyup araştırdınız mı?

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu gece eski Türk inancında yıl başı gecesidir Çam Ülgen bayramıdır Nardugan da denir adına

" 21 Aralık en uzun gece nedir? 21 Aralık solstisi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 21 Aralık en uzun gece nedir? 21 Aralık solstisi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 21 Aralık en uzun gece nedir? 21 Aralık solstisi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "