26 iPhone’u tek tuşla kontrol etti! İşte nedeni


03 Aralık 2020 Perşembe 14:30
26 iPhone’u tek tuşla kontrol etti! İşte nedeni

iPhone güvenlik açığı ile gündeme yakın zaman önce gelmişti. Bahsi geçen güvenlik açığı ile kısa sürede 26 iPhone’u kapatmak mümkün hale geliyor. Yakın zaman önce ortaya çıktığı kadarıyla iPhone’larda bir güvenlik açığı bulunuyordu. Bu açık sayesinde kolaylıkla iPhone’un ele geçirildiği görülüyor.

Bunun için yalnızca Wi-Fi gibi bir bağlantıya gerek duyulması açığın gerçekten de korkutucu olduğunu ortaya çıkartıyor. Google Project Zero ekibinden bir yazılımcı olan Ian Beer, konuyu Apple’a bildirdiğini ve bu açığın kapatıldığını belirtmiş olsa da açık hakkında bir video paylaştı.

iPhone güvenlik açığı ve yaşanabilecekler

Ian Beer YouTube üzerinden yayımladığı videoda tek bir tuş ile 26 farklı model iPhone’u kapatabiliyor/açabiliyor. Wi-Fi bağlantısı dışında başka bir şeye ihtiyaç duymayan bu yazılımsal açık aslında kötü kişilerin eline bu fırsat geçse sorun çıkabileceğinin kanıtı.

Apple tarafından iOS 13.5 ile kapatıldığı aktarılan bu açık aslında milyonlarca kişinin etkilenmesine neden olabilirdi. Ian Beer paylaştığı bir yazıda ise 100 dolarlık bir harcama yaptığını söylüyor. Bu harcama ile kısa süre içinde 26 iPhone’un kontrolünü eline aldığının altını çiziyor.

Apple-imzali- iPhone-larin -evrimi-10

Popüler ve ulaşılması da bir o kadar kolay olan Raspberry Pi ve birkaç adet Wi-Fi adaptörü kullanarak hazırladığı düzeneğe yazılım eşlik ediyor. Yine de belirtmekte fayda var ki Beer, Apple cihazları hacklemek ile ünlü yani bu işlem onun için kolay olsa da aslında ”profesyonel olmayan kişilerin” pek de yapabileceği bir şey değil.

Güvenlik açıklarının ne kadar da tehlikeli bir hale gelebileceğinin kanıtı olan bu paylaşım, telefonları güncel tutmanın önemini bir kez daha ortaya çıkartıyor. Neyseki iPhone güvenlik açığı iOS 13.5 güncellemesiyle kapatıldı. Bu güvenlik açığı gibi açıklardan korunmak için telefonları güncel tutmak gerekiyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

iPhone 12 2020 gibi sıkıntılı oldu yaa

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İManager diye uygulama var istediğin kadar cihazı bağlanabiliyorsun ve hepsini birden açıp kapayabiliyorsun. Büyük ihtimal öyle yaptı

" 26 iPhone’u tek tuşla kontrol etti! İşte nedeni konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 26 iPhone’u tek tuşla kontrol etti! İşte nedeni ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 26 iPhone’u tek tuşla kontrol etti! İşte nedeni ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)