Okunma

2900 GT Sessiz Sedasız


08 Kasım 2007 Perşembe 22:00
2900 GT Sessiz Sedasız
AMD’nin ATI Radeon HD 2900 XT grafik kartı bildiğiniz gibi 80 nanometre üretim teknolojisine sahip vediğer HD 2000 serisi grafik kartlarından bu anlamda ayrılıyor. Her ne kadar bu kartın gazlanmış sürümlerini pek fazla etrafta görmesek de, maliyeti ve dolayısıyla performansı da bir miktar aşağı çekilmiş olan bir sürüm olarak Pro ve GT modellerinden daha önce bahsetmiştik. Tabii bunlar tahminler ve bir şekilde üreticilerden sızdırılmış olduğunu düşündüğümüz bilgilerdi.

Azıcık Kırpılmış

Daha önceden de bahsettiğimiz kırpılmış modeller bizi yanıtlmayarak şu anki 2400 ve 2600 serisi kartların üretildiği 65 nanometrelik işlem sürecine inmemiş, yalnızca 2900 XT‘nin türevi olarak inşa edilmiş olarak gözüküyor. Gördüğümüz ürün ise ATI’nin önde gelen üreticilerinden Sapphire‘ın internet sitesinde yayınlanan bilgiler.

Bir diğer mesele de, kartın benzer (aynı mı desek?) bir soğutucuyla gelmesi; fakat üzerindeki bellek ve işlemci hızlarının düşük tutulması. Diğer taraftan güç gereksinimi azalmış ki, görselde sadece bir tane PCI Express güç bağlantısı görüyoruz. Durun, esas kırpılmış noktayı söylemedik: Bellek arabirimi 512 bitten 256 bite inmiş durumda. Gerçi 2900 XT bu arabirimi her zaman çok verimli kullanamıyordu; dolayısıyla ilk bakışta performansa en çok etki edecek şeyin bu olacağını söylemek abartılı olur.

Bilgi için: ATI
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 2900 GT Sessiz Sedasız konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2900 GT Sessiz Sedasız ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2900 GT Sessiz Sedasız ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "