Okunma

2G’nin kepenklerini indiriyorlar


28 Kasım 2016 Pazartesi 06:00
2G’nin kepenklerini indiriyorlar

5G’nin devreye girmesine fazla bir süre kalmadı. Bu sırada pek çok ülke 4G teknolojilerini kullanırken, artık 3G teknolojisini kullanmayan modern bir ülke kalmadı.

Ancak Avustralya, hala 2G ağını kullanarak telefon görüşmeleri yapanları zorla 3G veya 4G’ye geçirmeye kararlı.

2G kullananlara yaşam hakkı kalmadı

Ülkede 2G’nin ipi çekildi ve bu ağ Aralık başında kapatılıyor. Ancak hesaplara göre ülkede hala 250 bin kişi 2G’yi kullanıyor ve bu kişilerin büyük bölümü 3G kullanmaya hazır değiller.

Özellikle teknolojiyle arası olmayan yaşlı kesimin temel iletişim ihtiyaçlarını 2G telefonlardan yürütmesi ve daha kompleks yapıya sahip 3G telefonları çalıştıramayacak olmaları büyük endişe yaratıyor.

Öte yandan sadece yaşlılar değil, bazı hastanelerde tıbbi cihazlar 2G sim kartlarla çalışıyorlar ve doktorlara ya da hemşirelere uyarı mesajları gönderebiliyorlar.

Tüm bu sistemlerde gerekli hazırlıkların yapılmamış olması nedeniyle ülkede kriz yaşanması riski bulunuyor.

:: Sizce 2G ağlarının kapatılması doğru bir karar mı?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “2G’nin kepenklerini indiriyorlar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumdaki arkadaşlar benim bildiğim Avustralya eşsiz ovaları ve yaylalarıyla ünlü kırsal yaşamın yoğun olduğu ünü dünyaya yayılmış büyüklükte tarım arazilerinin olduğu yaz aylarında çöllerinde rekor kıran yağışların yaşandığı coğrafyanın çok büyük olması sebebi ile kırkayak diye tabir edilen ardarda birleştirilmiş damperlerli upuzun tırların bulunduğu. Pek çok köyünde elektrik bulunmayan hatta teknoloji ile hiç yüzleşmemiş köylerin bulunduğu mesafeden dolayı tek motorlu uçaklarla gidilebilen köylerin olduğu Benim bildiğim bu benmi yanlış biliyorum yanlış biliyorsam siz kusuruma bakmayın. Kaldıki eğitim, kültür ile Teknolojiyi nasıl bağdaştırmışsınız pek onuda anlamadım. Prof olsun cern'de görev alsın uzay olsun kişi istemiyordur akıllı telefon kullanmak tercih meselesi. Akıllı telefon kullanmayan hatırı sayılır yıllık gelire sahip hatta adına lüks araçlar hediye edilen avukat ve yakinen tanıyorum. Aklım almıyor kültür ve akıllı telefon ne alaka.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Avustralya'yı orta doğu ülkesi gibi yazmışsınız sa okuma yazma oranı 100% olan ve bu kadar gelirmiş bit ülke önce cihazları düşünmez mi allah aşkına bilgisayar başında siz mi çözdünüz hemen olayı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Evimde 3g düzgün çekmiyor 2g de konuşuyorum ist göbeğinde

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde 4g bırak 3g çekmedigi yerler fazlasıyla var. vay be adamlar 2g kaldırıyor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be

 6. SDN Okuru dedi ki:

  O degilde, fotodaki tam benlik 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Haberin başında tam olarak vurgulanmamış ama bu olay Avusturalyanın kararı bizi ilgilendiren bir karar değil

 8. SDN Okuru dedi ki:

  dışarıdayken telefonun şarjını fazla yemesin, ama whatsappdan yazışalım diye işe yarıyor aslında

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Telefon bazen cekmeyip 2g ye dusuyor bu sistem kalkinca hic mi cekmeyecek

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yanlış bir karar yaşlı kesimin okuma yazma bilmeyen taşrada hayatını yaşayan çok kişi var hiç gerek yok kesmelerine mağdur olanlar mutlaka olacaktır

 11. SDN Okuru dedi ki:

  türkiyede de 2G kullanan çok kişi vardır.. taksiciler ve benzerleri

 12. SDN Okuru dedi ki:

  2g mi kaldı yıl olmuş 2017

 13. SDN Okuru dedi ki:

  İyide şarjımı yemesin diye 2g alıyorum bazen. Konuşmak için gayet yeterli. Ben olsam kullandığım telefon 2g den öteye gidemiyor ise bedava 3g li telefon ile değiştirsinler diye hakkımı arardım. Devir teknoli devri ama adaletsizliklerle aynı oranda gidiyor. Yakında bir manyak acar dava haber edersiniz.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Haber yaptım diyebilmek için yazmış. Bin defa okudum kardeşim hangi ülke söyleseydin. Haberi nerden copy paste yaptın. (İlk defa eleştiri yaptım)

 15. SDN Okuru dedi ki:

  2g ne la, 3g yi kesmesinler yeter

" 2G’nin kepenklerini indiriyorlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2G’nin kepenklerini indiriyorlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2G’nin kepenklerini indiriyorlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "