Okunma

6 parmağınız olsun ister misiniz?


07 Temmuz 2017 Cuma 10:00
6 parmağınız olsun ister misiniz?

Adeta bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir giyilebilir teknoloji ürünü ile karşı karşıyayız. İlk bakışta tuhaf gelebilir ancak Third Thumb adlı 3 boyutlu basılmış protez aslında oldukça işlevsel olmasıyla şaşırtıyor.

Third Thumb ile daha yetenekli eller!

Royal College of Art mezunu Dani Clode tarafından hayata geçirilen Third Thumb Projesi ile işlevsel bir üçüncü protez baş parmak tasarlanmış. Ürünü kullananların yetenekleri genişlerken, sunulan hareket çeşitliliği ise gerçekten şaşırtıcı.

İki küçük motordan gücünü alan ve ayakkabıyla bütünleşik basınç sensörü aracılığıyla ayak ile kontrolü sağlanan protez ellerinizle yapabileceğiniz şeyleri çoğaltıyor. Bu noktada kullanımın otomobildeki pedal mantığına benzediğini belirtmekte gerek. 3 boyutlu parçaların bisiklet frenlerindekine benzer Bowden kablo sistemi ile bağlandığı ve farklı el boyutları için özelleştirilmiş tasarımlar yapılabileceği ifade ediliyor.

17-07/07/the-third-thumb-3d-protez-sdn-02.jpg

Third Thumb tasarımcısının hedefi ise, protezlerle ilgili algıları yıkmak ve engelleri düzeltmek yerine yetenekleri genişletmeye odaklanılmasına dikkat çekmek. Daha fazla motor geliştirmelerine ihtiyaç duyduğu belirtilen proje bakalım ileride yaygınlaşabilecek mi?

:: Third Thumb Projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “6 parmağınız olsun ister misiniz?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ulan hepiniz din bekçisi oldunuz he.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  istemem

 3. SDN Okuru dedi ki:

  1 iylede burnunu karistirirsin mesela uygundur guzel bulusum sevdim.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu alan cehemmene bilet alır.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Allah ne güzel doğa yaratmış o zaman, sen apartmanda yaşama mesela ne gerek var, git mağarada takıl.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Allah sana kanat da vermemiş ama uzak bir yere gideceğin zaman uçağa binersin demi, tekerleğin de yok arabaya binersin, ha tamam 6. parmak sana lazım bir şey değildir kullanmazsın olur biter, ama mesela piyanist birinin çok işine yarar, fazladan nota basmak ya da basacağı notaya daha erken erişmek gibi müzisyenlere hatta doktorlara vb bir çok mesleki alanda faydası olur.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Kolayı var, anne karnında bebeğin genleriyle oynayın mutasyon geçirsin!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ülke niye geliş miyor diyordum bu yoruma kadar

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bi bu eksikti

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Erkekler yaşadı

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Şirk koşmaktan başka bişey değil şeytan icadı

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Allah'ın verdiği 5 parmak varken 6 cı parmağa ne gerek var

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Third Thumb hangi dereye giriyor?

" 6 parmağınız olsun ister misiniz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 6 parmağınız olsun ister misiniz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 6 parmağınız olsun ister misiniz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "