Okunma

3 Boyutun Geleceği!


05 Şubat 2011 Cumartesi 10:30
3 Boyutun Geleceği!

James Cameron, Avatar isimli yapıtıyla 3D teknolojisini popüler hale getirdi. 3 milyar dolardan fazla gişe hasılatı yapmayı başaran film, gözlüklü 3 boyutla desteklenmiş olağanüstü görselliğiyle dikkat çekti. Bu da, dünya devi firmaların iştahını kabarttı.

Her şeye rağmen bir sorun vardı: Çoğu kişi, gözlüklerden hoşlanmıyor ve onları rahatsız edici buluyordu.

Gözlüksüz 3D

Şirketler bunu dikkate alarak Autostereoscopy adı verilen teknolojiye eğilme kararı aldı. Autostereoscopy gözlüksüz 3 boyut anlamına geliyor. Bunu elde etmek için farklı teknikler mevcut. İlki, paralaks adı verilen bir teknoloji.

Teorik olarak bir nesnenin konumunun, gözlemcinin konumundaki değişim nedeniyle, bir referans sistem veya bir dizi nokta ya da nesnelere göre belirgin olarak yer değiştirmesi yapısına dayanıyor.

Parallaks Teknoloji ve Nintendo 3DS

Paralaks teknolojisi, ilk olarak Nintendo’nun stratejik ortağı Sharp tarafından geliştirildi ve Nintendo’nun gözlüksüz portatif konsolu 3DS’de kullanılıyor. 3DS, 26 Şubatta Japonya’da piyasaya çıkacak ve teknolojinin yeterliliği sınanacak.

Yapılan testlerin sonuçları ise olumlu. Başka bir Japon firma Hitachi de, parallaks teknolojiyi tercih etme kararı aldı.

Merceksel Lens

Merceksel Lens, paralaks teknolojisine alternatif olarak Philips tarafından geliştiriyor. Ekran üstüne ekran prensibinden faydalanılıyor. 2009 yılında Hollandalı üretici yaptığı testlerde, 46 değişik açıdan 3840×2160 piksellik 3 boyutlu görüntü elde etmeyi başardı. Farklı firmalar tarafından Magnetic3d ve Zero Creative isimleriyle deneniyor.

Sorunlar

Gözlüksüz 3 boyutun en önemli sorunu, belli açılardan bakılınca derinliğin sağlanamaması. Bunun için farklı yöntemler deneniyor. Göz yakalama teknolojisi bunlardan biri. Lakin, sadece tek izleyiciye hizmet edebiliyor ve bu da firmaların ona soğuk bakmasını sağlıyor.

Pek çok izleyici için derinliği sağlayan Merceksel Lens ise, maliyet açısından biraz tuzlu. Yine de, birkaç yıla kadar gözlüksüz üç boyutun yaygınlaşması bekleniyor.

:: 3D ve gözlüksüz 3D hakkında ne düşünüyorsunuz?




yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “3 Boyutun Geleceği!”

  1. Neutral dedi ki:

    Yakın zamanda değil de zamanı geldiğinde birden patlama yapacaktır diye düşünü***** />

    Tıpkı cep telefonu, internet ve büyük ekranlı tvlerin çoğalması ve kolay alınması gibi popüler olma zamanı var ve rağbet görecektir. Ama önümüzdeki 5 yıl içerisinde değil.

" 3 Boyutun Geleceği! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3 Boyutun Geleceği! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3 Boyutun Geleceği! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "