Okunma

3. Çeyrekte, x86 İşlemcilerin Büyük Düşüşü


08 Kasım 2012 Perşembe 08:30
3. Çeyrekte, x86 İşlemcilerin Büyük Düşüşü

Son çeyrekte zarar açıklayan AMD, elinde grafik işlemci devi Radeon olmasına rağmen bu sonuçtan kurtulamamıştı. Intel ise mali büyüklüğünü koruyor fakat satışlarında düşüşler gözlemleniyor. Bunun da en büyük etkisi x86 tabanlı işlemci pazarında yaşanan daralma.

Mercury araştırma şirketine göre 2012 yılının üçüncü çeyreğinde x86 işlemcilerinde keskin bir düşüş yaşandı. Son 10 yılın en büyük düşüşlerinden biri olduğu iddia ediliyor.

Intel, daralan x86 pazarındaki payını arttırmayı başardı. Yüzde 80.6 olan oranını yüzde 83.3‘e çıkartmayı bildi. VIA’nın pazar payı yüzde 0.6 iken AMD’nin ise yüzde 18.8′den yüzde 16.1‘e düştü.

Genel x86 pazarındaki sevkiyat ise önceki çeyreğe göre yüzde 9 azalmış durumda. Neredeyse yüzde 10‘a yakın olan bu düşüş, sektörde büyük bir kayıp olarak yorumlanıyor.

Okula dönüş dönemindeki alışverişlerin artmasından umutlu olan üreticilerin karşılaştığı bu düşüş, Q4 ve 2013 hakkındaki beklentileri de aşağıya çekecek gibi.

ARM tabanlı mobil cihazların yükselişi ise hızla devam ediyor. Bakalım ileride piyasa nasıl şekillenecek?

:: 2018 yılına geldiğimizde ARM ile x86’yı karşılaştırdığımzıda pazarda nasıl bir değişim olabilir?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “3. Çeyrekte, x86 İşlemcilerin Büyük Düşüşü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Evet 500 tl satılan bir işlemci ile 150 tl satılan işlemci arasında luk fark bile yok,, millette keriz mi, bakıyor almıyor haliyle,, Üstelik eskiden sadece bilgisayarda yapabildiğimiz bazı işler cep telefonuyla halledilir oldu.. Adam evindeki kasayı gereksiz görüyor olabilir, yada dizüstü çözümlere bakıyordur..
  Arm, Mediatek, gibi firmaların işlemcileri günlük işlerin altından kalkıyor ucuz çözümler sunuyor,,
  Her yıl yeni işlemci haberleri duyuyoruz, birinci nesil, ikinci nesil, sözdeki performans artışlarını uygulamalarda göremiyoruz nedense,,
  kekmiyiz kardeşim biz..
  Görmeden almayız.. 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bilgisayarı olan birinin yeni bir işlemci almasını gerektirecek yenilik yok normaldir düşüş bir de ilk defa bilgisayar alan yüksek fiyata katlanıyor 2. defa bu fiyatlar çok yüksek geliyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Eskiya gibi milletin cebindeki paraları soymaya çalışırlarsa bu insanlarda onlara haddini bildirir

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Orta sınıf bir işlemci 500 TL ye satılırsa böyle olur tabi milletle dalga geçiyorlar.

" 3. Çeyrekte, x86 İşlemcilerin Büyük Düşüşü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3. Çeyrekte, x86 İşlemcilerin Büyük Düşüşü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3. Çeyrekte, x86 İşlemcilerin Büyük Düşüşü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "