Türkiye, 30 milyon doz BionTech aşısı alıyor


12 Nisan 2021 Pazartesi 21:51
ABONE OL
Türkiye, 30 milyon doz BionTech aşısı alıyor

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada Haziran sonuna kadar 30 Milyon doz BionTech aşısının geleceğini açıkladı. Bakan Koca bugün de 4.5 milyon aşının geldiğini belirtti.

Bakan, BionTech firmasının sahibi Uğur Şahin’le görüştüğünü, 30 milyon doz aşı için söz aldıklarını belirtirken “Bu rakamı açıklayabilirsiniz dediler” ifadesini kullandı.

Bakan Koca’dan yerli aşı için sevindiren açıklama

Bakan Koca, bugüne kadar gelen Sinovac aşısının 26 milyonu geçtiğini açıkladı. Ayrıca BionTech aşılarınında gelmesiyle birlikte en geç haziran sonu itibarıyla 40 yaş üstünü aşılayabileceğimizi, 30 milyon aşıyla bunu 30-35 yaşına düşürebileceğimizi duyurdu. Bakan Koca, Rus aşısı Sputnik için de görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Koca yerli aşı için faz 2 çalışmasının bittiğini, 14 gün sonrası için tetkikler alındığını. 2-3 hafta içinde Faz 3‘e geçilebileceğini belirtti. Yakın zamanda hem tedarik yoluyla aşı çeşitliliğini sağlayarak hem de yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğini ifade etti.

Öğretmenlerin aşılama takvimi belli oldu

Fahrettin Koca, ramazan ayı döneminde, iki-üç haftalık zaman diliminde ilkokul öğretmenlerimizin hepsinin aşılanmalarını bitirmek istediklerini açıkladı. 8. ve 12. sınıfların öğretmenlerini de tanımlayıp aşılamalarını erken dönemde yapmak istediklerini belirtti.

8. ve 12. sınıfların imtihan günleri de belli olduğu için fırsat eşitliği sağlamak amacıyla eğitimin devam etmesi konusunda değişmez bir yaklaşımın söz konusunu olduğunu duyurdu.

Ramazan ayında ilkokul öğretmenlerinin tamamı aşılanacak.

Fahrettin Koca ”tam kapanma” sorunu yanıtladı

Koca, bulaşıcılığın daha da arttığı yeni bir pik dönemi yaşadığımızı açıkladı. Yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir döneme girmemiz gerektiğini belirtti. Yarın Kabine Toplantısı‘nda kapsayıcı, alternatifli önerileri sunacağız, o çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız alınan kararları açıklayacağını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada dikkat çeken satır başları şunlar:

-Kovid-19 risk haritası, nüfusun yüzde 80‘inin çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya koyuyor. Yeni vakaların yüzde 85‘i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. Güney Afrika varyantı 11 ilde 285 kişide, Brezilya varyantı ise 9 ilde 166 kişide görüldü.

-Yatak doluluk oranı yüzde 59 ve yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67,4 veriler ikaz edici. Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69‘unu 65 yaş üstü oluştururken bugün bu oran yüzde 53‘lere kadar düştü. Sağlık çalışanlarının hastanede yatanlar içindeki oranı yüzde 3,1 iken şu an 0,78 yani beşte bir oranına inmiş durumda.

-Şayet yükümüz önü alınamaz derecede ağırlaşırsa örneğini daha önce yaşadığımız gibi bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz.

65 yaş üstü vatandaşların 1 Ocak itibarıyla toplam vaka içindeki oranı 17,7 iken şimdi yüzde 8,2. Aşılama sonrası neredeyse yarı yarıya düştü. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yüzde 23,6‘sı, aşısı tanımlandığı halde halen aşısını yaptırmış durumda değil. Entübe vakalar içindeki 65 yaş üstü vatandaşların oranı yüzde 71‘den yüzde 54,4‘e indi, sağlık çalışanlarının oranı yüzde 1,1‘den 0,15‘e düştü. Erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71,3. Yüzde 30‘a yakın kapasitemiz var, bu da 10 bine yakın ağır hasta anlamına geliyor.

-Şu an halen neredeyse influenzayı görmedik. 2 milyon 560 bin grip aşısı tedarik etmiştik, bunun 2 milyon 320 bini yapıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bilim kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamalardan sonra gözler alınacak kararlar için yarınki kabine toplantısına çevrildi.
Abone ol
Bildir
guest
13 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Yerli aşı acilen çıkmalı. Tek güvenilir aşı Türkiye’nin aşısı

ali 1
ali 1
1 ay önce

aa

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Nnn

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Biontech aşısı iyi sanırım

Nobody
Nobody
1 ay önce

Zahmet olmuş, birkaç dalga sonra alsalar daha uygun olurdu. Bakanımız biraz fevri davranmış kanaatindeyim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Geldiği yeri unutmuyor reis

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Biontech aşısı da çok pahalı bir aşı. Tanesi neredeyse 20 dolar. Allah devletimizden razı olsun. Ne günlerden geçtik. Eski Türkiye olsa aşıya muhtaç olurduk. Şimdi ise bedava vuruluyor, hemde seçim de yapabiliyoruz. Allah devletimize zeval vermesin. Herkesin Ramazan ayı mübarek olsun.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Kafanız mı güzel. Ne eski türkiyesi? Hangi eski Türkiye?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Senin haberin var mı eski Türkiye den

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Altlarda birisi şey demiş “Aşı bedava ne güzel “. Keşke paralı olsaydı da millete bu kadar vergi yükü yüklemeselerdi…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

acaba milletten ziyade sen ne kadarlık VERGİ ÖDEDİN ?

Nediyn
Nediyn
1 ay önce

İnşallah bu sefer 30M anlaşma kesindir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Lebaleb aşı lazım! Neden mi? Milletin sağlığını umarsamayanlara sorun.

" Türkiye, 30 milyon doz BionTech aşısı alıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye, 30 milyon doz BionTech aşısı alıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye, 30 milyon doz BionTech aşısı alıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?