30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar


09 Temmuz 2020 Perşembe 18:17
30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar

ShiftDelete.Net olarak yeni bir video ile karşınızdayız. Bu videomuz da ilk bilgisayar ile  neler yapabildiğine ve yıllar içerisinde geçirdiği evrime detaylı bir şekilde bakıyoruz Bu gelişmeler ile hayatımızda neler değişmiş? İşte dünden bugüne bilgisayarlar ile ilgili tüm detaylar!

2.Dünya Savaşı için üretildi!

20. yüzyılın ortalarında çıkan ilk bilgisayar günümüz bilgisayarlarına göre çok farklıydı. Bu bilgisayar 167 metrekare büyüklüğünde ve 30 ton ağırlığındaydı. 2. Dünya Savaş’ında kullanılmak amaçlı ürettirilen ENIAC, güç tüketimiyle de fazlasıyla dikkat çekiyordu. Sözü daha fazla uzatmadan sizi video ile baş başa bırakıyorum. İyi seyirler!

Bu ilk bilgisayar ile 2. Dünya Savaşı ile ilişkilendirebilir. Bu savaş sırasında füzeler için yapılan hesaplamaları daha kısa sürelere düşürmek için John ve Presper tarafından üretilen bu bilgisayar,4 yıl gibi bir sürede kullanılabilir duruma geldi. ENIAC’ın maliyeti ise tam tamına 500.000 dolar. O zamanın koşullarına göre bu bütçe oldukça yüksek.

Hesaplamalar tarafında oldukça dikkat çeken başarıla imza atan bu bilgisayar 20 saatlik füze atış hesaplama süresini 15 saniyeye kadar düşürebildi. Ordu için oldukça önemli olan bu bilgisayarın  üretimi gizli bir şekilde yapıldı. Bu bilgisayar kişisel kullanım için uygun değildi. Peki ilk kişisel bilgisayar nasıl oluştu?

İlk kişisel bilgisayar bilgisayar tarihi olarak 1947 yılında Altair 8800 adıyla piyasaya çıktı. Bu bilgisayar bir ekrana ve klavyeye sahip olmadığı için kamuoyu tarafından ilk kişisel bilgisayar IBM PC olarak gösteriliyor. Bu tarafta ekranın oldukça önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Bunun yanı sıra kişisel bilgisayarın ortaya çıkması transistörün keşfi ile gerçekleşti. Tabi transistörün keşfinden sonra ilk işlemcili bilgisayarda Intel’in 8086 mimarisiyle ortaya çıktı.

Günümüzde ise bilgisayarlar bilgisayar tarihi olarak bakıldığı zaman oldukça farklı özelliklere ve fiziğe sahipler. Bu tarafta tasarım olarak günümüzün dizüstü bilgisayarlarına benzeyen tasarım ile Dynabook‘da karşılaştık. Asıl amacı çocukların basit işlemleri yapabilmesi için Alan Kay tarafından 1967 yılında üretilen bu bilgisayar, prototipi ile fazlasıyla dikkat çekmişti. Bunun yanı sıra şarj edilebilir olması da Dynabook’u öne çıkartıyordu.

Şu an içimizde olduğumuz zamanda ise tablet bilgisayar fazlasıyla popüler. Bu teknoloji ilk olarak 2003-2004 yıllarında Microsoft tarafından duyuruldu. Kullanıcılar tarafından fazlasıyla beğenilmesiyle beraber tablet bilgisayar sektörü hızlı bir yükselişe geçti ve şu an günümüzde kullandığımız hale geldiler.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası