Okunma

300 GB’lık Holografik Disk


26 Mayıs 2008 Cumartesi 21:00
300 GB’lık Holografik Disk
InPhase isimli şirket, holografik disk teknolojisini kullanan Tapestry ürününü tanıtarak, bu teknolojiye sahip ürünleri mayıs ayı içinde duyuracağını açıkladı. Şirketin sunacağı holografik diskler, 50 yıl boyunca bozulmadan içlerinde 300 GB veri taşıyabiliyorlar. Tabii ister istemez bu ürünlerin nasıl bir teknoloji kullandığını merak ediyorsunuz diye tahmin ediyoruz. arkasındaki teknoloji, adında geçtiği gibi holografik disk teknolojisi.

Nasıl Çalışır?

InPhase tarafından sunulan ürünler 12 cm’lik DVD benzeri bir diske ve dışında bir koruma kılıfına sahip. Sert kılıf sayesinde içerideki diskin korunması hedeflenmiş. Diske yazım şekli ise klasik CD veya DVD yüzeyi gibi çukur ve tümsek izlerinden farklı olarak holografik görüntü yazma ilkesine dayanıyor. Bu şekilde aynı miktarda alanda çok daha fazla bilgi depolanabilir.

Peki Fiyatı Ne Kadar?

İlk gelen bilgilere göre disklerin tanesi 180 dolar, yazıcı birim ise 18.000 dolar civarında. Şimdilerde bu fiyata çok daha yüksek sığalı sabit diskler alınabiliyor. Fakat bu teknolojinin Blu-ray gibi teknolojilerin yerini alacağını düşünürsek, bu gerekli bir adım.

Bilgi için: InPhase
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

4 yorum - “300 GB’lık Holografik Disk”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Resimde Bir Harika Yanlız :))…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  oha beee …

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bu cd teknolojisi son senelerde çok ilerledi ilk once HD sonra Blue Ray şimdide Holografik Disk (yani HD :)…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sistemi CeBit’de görmüstüm.
  gercekten cok harika bir kulus, ve sanirim Tesa Firmasiyla bir patent sorunu ortaya tailmisdi o zaman. Zira kullanilan nesne bir Tesa-Filim-Rulosuydu.

  Sanirim bu sorun ortadan kalkmisdir.

Geri bildirim