300 milyon yaşındaki Godzilla köpek balığına yeni isim


19 Nisan 2021 Pazartesi 16:53
ABONE OL
300 milyon yaşındaki Godzilla köpek balığına yeni isim

New Mexico‘da keşfedilen 300 milyon yaşındaki köpek balığı artık yeni ismine kavuştu. İlk keşfedildiği zaman ”Godzilla” lakabı takılan köpek balığının kemik yapısı ve türü incelendi. Geçici olarak takılan bu lakap, bilim insanları tarafından asıl ismiyle değiştirildi.

Araştırmacı, köpek balığına kendi ismini verdi

Köpek balığının fosilleşmiş iskeleti 2013 yılında New Mexico’da keşfedildi. Godzilla Shark lakaplı hayvan türü, araştırmacılar tarafından ‘Dracopristis Hoffmanorum‘ yani ‘Hoffman’ın Ejder Köpek balığı‘ olarak adlandırıldı.

300 milyon yıl önce yaşamış 6,7 fit (2,04 metre) uzunluğundaki köpek balığının fosilleri, yüksek lisans öğrencisi John-Paul Hodnett tarafından bulundu. Fosil ilk olarak New Mexico’daki Albuquerque şehrine yaklaşık 50 km mesafedeki Manzano Dağları‘nda yapılan bir kazı sırasında ortaya çıkarıldı.

Godzilla Köpek balığı

Godzilla Köpek balığı artık Hoffman’ın Ejder Köpek balığı olarak biliniyor.

Araştırmalar sonucu geldiğimiz noktada Hodnett ve diğer araştırmacılar, bulguları neticesinde köpek balığını ayrı bir tür olarak tanımladılar. Bu gelişmeleri New Mexico Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi (NMMNHS) bülteninde yayınladılar. Bu bültende en dikkat çeken özellik olarak balığın dişleri vurgulandı.

Araştırmacılara göre balığın dişleri, farklı bir tür olabileceğinin ilk işaretiydi. NMMNHS tarafından paylaşılan raporuna göre, köpekbalığının 12 sıra delici dişi ve sırtında da 2,5 fit (0,7 metre) uzunluğunda iki yüzgeç dikeni yer alıyor. Yayınlanan raporda sahip olduğu bu özellikler sayesinde başta Godzilla köpek balığı olarak anıldı.

Godzilla Köpek balığı

Resmi adlandırma, yedi yıllık koruma ve araştırma çalışmalarının ardından gerçekleşti. Hodnett ve ekibi bunun yeni bir köpek balığı türü olduğunu öğrendi. Godzilla benzeri özellikleri (büyük çeneler ve büyük dikenler) nedeniyle ve fosilin ortaya çıktığı toprağın sahibi olan Hoffman ailesini onurlandırmak için bu ismin verildiği açıklandı.

Kurtarılan iskelet, yaklaşık 390 milyon yıl önceki modern köpek balıklarından ayrılıyor. Bu sebeple karşımıza yeni bir tür olarak çıkıyor. Bununla beraber NMMNHS raporunda yaklaşık 252 milyon yıl önce, Paleozoik Çağ’ın sonunda soyları tükendiği belirtiliyor.
yazarMehmet Tandoğan

1994 yılında İstanbul Eminönü'nde doğdum. Uzun yıllardır oyun ve teknolojiyle iç içeyim. Oyun sektörü ile ilgili birçok yerelleştirme çalışmasında yer aldım. SDN ailesi ile oyun ve teknoloji yolculuğumu sürdürüyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Vay anasını be adamlar dağın tepesinde balina fosili buluyor, kim bilir o kadar şu nereye gitti, yer altına mi yoksa mideye mi 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Evrimcilerin gözü yaşlı..

" 300 milyon yaşındaki Godzilla köpek balığına yeni isim konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 300 milyon yaşındaki Godzilla köpek balığına yeni isim ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 300 milyon yaşındaki Godzilla köpek balığına yeni isim ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!