Teknoloji romatizmaya son verecek!


25 Nisan 2017 Salı 12:00
Teknoloji romatizmaya son verecek!

İnsan diz mekanizması, basit bir menteşeden çok daha karmaşık bir mekanizmaya sahiptir. Bu nedenle diz hasarları onarılması zor, pahalı ve acılı tedavilerin uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Duke Üniversitesi araştırmacıları, dizleri tamir etmeyi kolaylaştıracak hidrojel bazlı kıkırdak benzeri bir materyal geliştiriyor. 3D basılabilir hidrojel, biyomühendislerin yaralanan dizler için hem şekil hem de mekanik özelliklerde eski parçayla uyumlu yapay protez parçaları oluşturulmasına olanak tanıyor.

Esnek ve uyumlu implantlar gerekiyor

Eklemin şaşırtıcı derecede ince ve dinamik bir şekilde bükülmesine ve sorunsuz hareket etmesine imkan veren menisküs, amortisör ve yağlama yatakları gibi davranır ve on yıllarca yıl kullanıma dayanabilir. Ancak yetişkinlerde menisküs rahatsızlıkları çok yavaş iyileşmektedir. Bu nedenle menisküslerin implantlarla değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak implantlar, elastik olmadığı için rahat bir kullanım sunmamaktadır. Yani implantın ölçülerinin uyumlu olmasının yanı sıra materyalin kendisi de elastite özellikleriyle uyumlu olmalıdır.

17-04/24/meniskus-rahatsizligi-shiftdelete.jpg

Cerrahlar, bilgisayar tomografisi veya manyetik rezonans görüntüleme taramalarıyla bir hastanın vücut parçalarının (kalça, kafa kesiti, omur…) orijinaline çok yakın sanal modellerini oluşturabilirler. Bu sanal modeller, basılabilir hidrojel kullanılarak uyumlu vücut parçaları oluşturulabilir.

Basılabilir hidrojeller

Hidrojellerin birçoğunun gücü yetersizdir ve fazla miktarda su içerdikleri için bir 3B yazıcıdan geçirildiğinde sızma yaparlar. Bu nedenle Duke araştırmacıları, insan kıkırdağına güç ve esneklikte uyumlu olduğunu iddia ettikleri yeni bir hidrojel esaslı malzeme üzerinde çalışıyorlar. Sert, güçlü bir hidrojel ile yumuşak ve esneyen bir maddenin birleştirilmesiyle güçlü ve elastik yeni bir hidrojel ortaya çıkmış. Daha da önemlisi, oranlar değiştirilerek bu özellikler yapay menisküsün farklı bölümleri boyunca kontrol edilebiliyor.

17-04/24/basilabilir-3b-implant-shiftdelete.jpg

Yazdırılabilir hale getirebilmek için hidrojelin üzerine nanopartikül kil ilave edilmiş ve 300 dolarlık bir yazıcı kullanarak yalnızca 1 günde baskı yapılabilmiş.

:: Sizce bu teknolojinin genel kullanıma sunulması ne kadar sürer?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Teknoloji romatizmaya son verecek!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  tıp alanında bu 3b yazıcı getirdikleri yapılabilir organ vs gbi ilerki nesillerde inanılmaz insan hayatını kurtaracak yenilikler sunacak

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Insllh işe yarar

" Teknoloji romatizmaya son verecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji romatizmaya son verecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji romatizmaya son verecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası