Okunma

3D baskı işitme kaybını tedavi edebilir!


05 Aralık 2017 Salı 11:30
3D baskı işitme kaybını tedavi edebilir!

3D baskı işitme kaybı sorunları için de yeni bir çözüm oluşturarak uyumlu protezlerin geliştirilmesini sağlayabilir. Hasar gören kemiklerin yerine yapılacak protezlerde 3D baskı işitme sorununu iyileştirebilir.

3D baskı işitme sorunlarına da çözüm olacak

Orta kulağımızda ossicles olarak bilinen üç küçük kemik vardır. Bu kemikler kulak tamburundan kokleaya titreşim iletirler. Herhangi bir şekilde zarar gördüklerinde ise “iletken işitme kaybı” denilen rahatsızlık ortaya çıkar. Artık bu işitme kaybı 3D baskı teknolojisi ile tedavi edilebilir.

Şu anda klasik yöntemlerde hasar görmüş kemiklerin yerine konulacak olan çelik ve seramik protezler el yapımı üretilmektedir. Dolayısıyla bu şekilde protezler kulağa tam uyum sağlamamaktadır. Maryland Üniversitesi’nden bir ekip, daha kesin bir eşleşmesi olan implantlar oluşturmak için 3D baskı kullanımına başladı. Çalışmadan temel olarak CT (bilgisayarlı tomografi) ile kemik haritası oluşturuluyor ve çizimin yapılmasının ardından uygun materyal seçimi ile baskı gerçekleştiriliyor.

3D baskı işitme

Araştırmacılar, şimdi biyo uyumlu materyalleri kullanarak implantları basmayı planlıyor. Hatta kök hücrelerinin içinde büyüyebileceği kafes benzeri bir materyalden yapmaya çalışıyorlar. Böylece protez kademeli olarak kemikle uyum sağlayabilecek.

3D baskının sağlıkta kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “3D baskı işitme kaybını tedavi edebilir!”

  1. Ömer Mehmet EROĞLU dedi ki:

    Chromeda(note 5) yeni sekmede açmaya çalıştıkça açık olan ana sayfada aynı linke yönlendiriliyor. 1 aydır aynı sorun mevcut.

" 3D baskı işitme kaybını tedavi edebilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D baskı işitme kaybını tedavi edebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D baskı işitme kaybını tedavi edebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "