Okunma

3D baskılı uçak gövdesi!


20 Şubat 2018 Salı 08:30
3D baskılı uçak gövdesi!

3D baskılı uçak gövdesi Stelia Aerospace tarafından geliştirildi. 3D baskılı bu tasarım ile uçaklar, daha az maliyetle daha güvenli hale gelecek.

3D baskılı alüminyum gövde

Günümüzde uçakların gövdelerinde kullanılan parçalar, alüminyum alaşımlarından ibaret. Dolayısıyla ek güçlendirme için gövdelerinin iç kısımda ağ şeklinde destek iskeleti kullanılıyor. Bu yapı ek maliyet ve ek çalışma süresine neden olmanın yanı sıra her ilave parça için ek denetimi ve bakımı gerektiriyor.

Fransa merkezli Stelia Aerospace ortaklığında yürütülen bir çalışmayla 3D baskı tekniği uçak gövdesi tasarımında kullanıldı. Plastik yerine elektrik arkıyla yönlendirilen alüminyum tel kullanılarak 1 metrekarelik gövde tasarımı yapıldı. Herhangi bir vida, ek bağlantı noktası vb bileşenler içermeyen bu tasarım daha ucuz ve daha hafif oldu.

3D baskılı

3D baskı ile yapılan büyük ölçekli katkı üretim, daha az malzeme kullanımı ile daha çevre dostu bir etkiye sahip. Ayrıca ağırlığın çok önemli olduğu hava araçları için gövde, motor, pervane gibi bileşenler daha hafif olmasını sağlayabiliyor.

3 boyutlu baskının uçaklarda kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 3D baskılı uçak gövdesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D baskılı uçak gövdesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D baskılı uçak gövdesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "