Okunma

3D beyin taraması yapıldı!


05 Ekim 2017 Perşembe 11:30
3D beyin taraması yapıldı!

Beyinde bir sorun oluştuğunda, her milimetrede bir tümör veya tıkalı arter gibi değişkenler incelenir. Yeni geliştirilen 3D beyin taraması yöntemi, teşhis ve tedaviyi kolaylaştırıyor. Böylelikle büyüme veya hasarın bir kopyasını 3D basılabiliyor ve hastalık durumu incelenebiliyor.

3D beyin taraması ile baskı yapılabiliyor

Darin Okuda, skleroz hastalarında bulunan beyin lezyonlarının teşhisinde baskı yönteminin etkililiğini gösteren bazı çalışmalar yayınladı. Okuda’nın ekibi, öncelikle MS (beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın hastalığı) beyinlerin MRI taramalarını analiz etti. Normalde 2D tarama ile yapılan bu analiz, Okuda’nın çalışmasında 3D beyin taramasıyla yapıldı.

Lezyonları 3D beyin taraması ile izleyen ekip, şekil ve yüzey özelliklerini değerlendirebildi. MS lezyonlarında, asimetri ve kompleks yüzey yapıları gibi diğer beyin hasar türlerinden ayıran bazı özellikler tespit ettiler. Daha önceki çalışmalarından daha net bilgiler sunan bu yöntemde, 3D yazıcı ile çıktı alınarak detaylı inceleme imkanlarının olduğu belirtiliyor.

3D beyin taraması

3D beyin taraması önündeki engel

Ayrıca 3D baskı ile hastaların hasarı anlamalarına ve nasıl tedavi edileceklerini anlamaları sağlanabilir. 3D beyin taraması yönteminin önündeki tek engelin şu an için çok yavaş çalışması olduğu belirtiliyor. Okuda ve ekibinin bir sonraki hedefi, 3D baskı pratik olmadığında hastalar için kullanılacak bir VR platformu oluşturmak.

:: 3D yapılan beyin taraması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “3D beyin taraması yapıldı!”

  1. Kerim dedi ki:

    MRT yapiyordu diye biliyorum boyle birsey. Neyse zaten yazinin tamamini okumadim. Sadece basligi okuyup yorum yaziyorum.

" 3D beyin taraması yapıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D beyin taraması yapıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D beyin taraması yapıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "