Okunma

3D Filmler Beyni Geliştiriyor


25 Mayıs 2015 Pazartesi 13:00
3D Filmler Beyni Geliştiriyor

Günümüzde vizyona giren filmlerin bir çoğunda artık üç boyut opsiyonu da mevcut. Özellikle Hollywood yapımı olarak tabi ettiğimiz filmlerin hemen hemen hepsinin üç boyutlu olarak vizyona girmesine artık alıştık. 

Sinema severlerin de bileceği üzere üç boyutlu filmler iki şekilde karşımıza çıkıyor. Birincisi 3D kameralarla çekilen ve üç boyut hissini daha iyi yaşamamızı sağlayan filmler, ikincisi ise normal kameralarla çekilip, sonradan çeşitli programlar vasıtasıyla 3D formatına çevrilen filmler.

Genelde sonradan 3D formatına çevrilen filmlerde, üç boyut olayı alt yazının ön tarafa çıkmasından ibaret olsa da, 3D kameralarla çekilen filmlerde gerçek üç boyut hissini yaşayabiliyoruz. Tabi ki bu durum ister istemez gözümüzün yorulmasına hatta zaman zaman başımızın ağrımasına bile neden olabiliyor. Bu yüzden de 3 boyutlu filmlerin, göze ve dolayısıyla da beyne zarar verdiği iddia ediliyordu.

3D Filmlerden Sonra Beyin Daha Hızlı Çalışıyor

İngiltere‘de yapılan bir araştırma ise bunun tam tersi sonuçlar verdi. Goldsmith Üniversitesi‘nde görevli sinir bilimi uzmanı profesör Brendan Walker, üç boyutlu filmler üzerine bir dizi araştırma yaptı. Walker‘ın ulaştığı araştırma sonuçları şimdiye kadar bilinenin aksine, 3 boyutlu filmlerin beyne zararlı değil, aksine yararlı olduğunu ortaya çıkardı.

15-05/25/intro2-1432541465.jpg

Yapılan araştırmada, 20 dakikalık üç boyutlu bir filmin ardından beynin işlem yapma hızının %23 oranında arttığı ortaya çıktı. Aynı seansı 2 boyutlu filmlerle de gerçekleştiren ekip, 20 dakikanın ardından beynin işlem yapma hızının %11 arttığını gördü. Yani 3 boyutlu filmlerin, 2 boyutlu filmlere nazaran beynin işlem gücünü çok daha fazla arttırdığı bu şekilde kanıtlanmış oldu.

Tabi ki bu araştırmaların gerçekleştirildiği 3D filmlerin, sadece alt yazıların ileri doğru çıktığı 3D mantığıyla aynı olmadığını da belirtelim. Dilerseniz, araştırmanın nasıl yapıldığına dair hazırlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

:: Sinemada tercihiniz hangisi oluyor? 2 boyut mu yoksa 3 boyut mu?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “3D Filmler Beyni Geliştiriyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Harbiden ya beynimizi daha hızlı çalıştırıyor diye gözlerimizden mi olalım.

 2. Scorpion28 dedi ki:

  Þey gibi olmuþ bu "Kilo vermek için sigara içiyorum, sigara zararlý biliyorum ama kilo vermeyede çok faydasý var"

 3. SDN Okuru dedi ki:

  gözlere zararlı bir kere.. nereye yararlı.. gözleri yormaktan bakamıyosun ee bakamadığın sürece beyne ne yararı var..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yakında yorumlar kısmı sıtenın en alt kısmında sıralanacak sanırım gıttıkce alta atıyorsunuz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen benimde gözlerim 2-3 saatlik bir film izleyince çok yoruluyor. Nasıl bir araştırma anlamadım.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung 2016 modellerinde 3d teknolojisi kullanmayacak diye duydum.

 7. Rambo_FT dedi ki:

  Beyni geliþtiriyor deðil beyni daha çok yoruyor bence. 2 boyutlu film beyni daha az yorarken 3 boyutlu film daha fazla yoruyor. Çünkü ilerken neslerin yerini de ayrýca tespit etmekle uðraþýyor beyin.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yalan söylüyorlar

 9. El Padrino dedi ki:

  IMAX 3D haricinde 3D film izlemiyorum.

 10. Bepob dedi ki:

  Benim gözlerim bozuk uzaðý göremiyorum yani bulanýk görüyorum sinemada gözlüðümü takmadan izlemem imkansýz bir de film 3d olunca 2 gözlük üst üste takýyorum

 11. Rapchy dedi ki:

  3D iyi hoþta arka arkaya 2 film izlenmiyor gözleri mahvediyor

" 3D Filmler Beyni Geliştiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D Filmler Beyni Geliştiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D Filmler Beyni Geliştiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "