Okunma

3D metal yazıcı baskıda sınır tanımıyor!


18 Mayıs 2018 Cuma 08:00
3D metal yazıcı baskıda sınır tanımıyor!

Titomic tarafından tanıtılan 3D metal yazıcı, boyutları ve baskıda sınır tanımaması ile dikkat çekiyor. Çalışma şekli bakımından da farklılıklar içeren 3D metal yazıcı, endüstriyel kullanım için artık hazır durumda.

Titomic 3D metal yazıcı

Avustralya’da bir şirket olan Titomic, tam otomatik Melbourne tesisinde dünyanın en büyük metal 3D yazıcısı olduğunu duyurdu. Avustralya federal bilimsel araştırma ajansı CSIRO ile birlikte geliştirilen patentli bir sürecin kullanılması il bu 3D yazıcı geliştirildi. Yazıcı, boyutları sayesinde birçok sektör için metal tek parça metal baskı yapabiliyor.

Yazıcı, 9 m uzunluğu, 3 m genişliği ve 1,5 m yüksekliği ile dikkat çekiyor. Ancak bu standart boyutlarına rağmen, baskı işleminde sınırlandırma bulunmuyor. Yani kendi boyutundan daha büyük parçaları basabiliyor.

Katman katman üretimin yapıldığı Titomic Kinetik Füzyon projesi, çalışma şekliyle birtakım farklılıklar da içeriyor. Standart 3D metal yazıcılarda, aşırı ısıtılmış metal tozları kullanılırken, bu yazıcı bir robot kolu aracılığıyla iskele üzerine titanyum tozu partikülleri püskürtüyor.

Makine gaz koruması gerektirmiyor ve geleneksel üretim tekniklerine kıyasla malzeme atıklarında azalma sağlıyor. Termal enerji yerine kinetik enerji kullandığı için ürettiği parçalarda ısı deformasyon riski de bulunmuyor.

3D metal yazıcı

Bu yazıcılar ile her 30 dakikada bir tane bisikletin çerçeveleri tek parça halinde üretilebiliyor. Titomic CEO’su Jeff Lang’e göre, 24 saatte yaklaşık 1 kg baskı yapılabiliyor. Çok parçalı bileşenlerde kesme, bükme, birleştirme ve kaynak gerektirmemesi sayesinde daha hafif ve daha dayanıklı ürünler basılabiliyor.

Titomic bu yazıcının havacılık, askeri, denizcilik ve spor malzemeleri (özellikle bisiklet) sektörlerinde kullanılmasını hedefliyor. Gelecekte ise otomotiv, medikal ekipman, bina ve inşaat ve madencilik uygulamalarına entegre edilmesi planlanıyor. Geliştiriciler, bu yazıcıların artık endüstriyel uygulamalar için yeterli seviyede olduğunu ve süreçleri otomatikleştireceklerini belirtiyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “3D metal yazıcı baskıda sınır tanımıyor!”

  1. Selim bakar dedi ki:

    24 saatte 1kg baski
    yarim saatte bir bisiklet cercevesi

" 3D metal yazıcı baskıda sınır tanımıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D metal yazıcı baskıda sınır tanımıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D metal yazıcı baskıda sınır tanımıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "