Okunma

3D Mobil Dünyayı Saracak!


03 Aralık 2010 Cuma 17:00
3D Mobil Dünyayı Saracak!

Bugünlerde birçok popüler film stüdyosunda ortak bir konu üzerinde çalışılıyor. Sizlerin de tahmin edebileceği gibi 3D teknolojisinden bahsediyoruz.

Yükselen bu yeni trendin mobil dünyayı etkisi altına almaması pek de beklenen bir gelişme olmazdı muhtemelen.

Yeni teknolojiler ve mobil cihazların eğlence yönü ile daha fazla öne çıkmaya başlaması da zaten 3D teknolojisini kaçınılmaz kılıyor.

Megapiksel savaşları artık çok geride kaldı. Mobil dünyadaki savaşın seyrinde 3D belirleyici rol oynayacağa benziyor.


Autostereoscopic ekran teknolojisi daha Nintendo 3DS’te kullanışmıştı.

Gözlüksüz 3D!

Bu konuda bir rapor yayınlayan In-Stat araştırma şirketi, 3D destekli mobil cihazların 2014 yılında 60 milyon adet seviyesine ulaşmış olacağını ön gören bir çalışmaya imza atmış.

“Autostereoscopic” yani gözlüksüz 3D teknolojisi sayesinde, mobil cihazlarda 3D filmler izleyebilmek, 3D oyunlar oynayabilmek ve hatta karşı tarafta da uyumlu bir kameranın bulunması sayesine 3D olarak görüntülü konuşma yapabilmek mümkün hale gelmiş olacak.

In-Stat’ın yaptığı araştırmanın detaylarına göre özellikle 2012 yılı içersinde mobil dünyada ciddi bir 3D hamlesi gerçekleşecek. Yıl içersinde satılan tüm akıllı telefonların %45’i 3D destekli olarak satışa sunulacak. Bu teknoloji mobil cihazların birer oyun konsolu olmasında da önemli bir rol oynayacak.

 

:: Sizce cepte 3D sanıldığı kadar yakın bir teknoloji mi? Yoksa daha bunları konuşmak için çok mu erken?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 3D Mobil Dünyayı Saracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D Mobil Dünyayı Saracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D Mobil Dünyayı Saracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "