Okunma

3D Yazıcı algısı tamamen değişiyor!


02 Şubat 2019 Cumartesi 11:00
3D Yazıcı algısı tamamen değişiyor!

Günümüzde ev kullanıcılarının bile rahatlıkla satın alabildiği 3D yazıcılar, hala yavaş ve pratik değil. Çok gelişmiş modellerin bile, istenilen modelleri katman katman çizmesi, bu sistemi hantal kılıyor. Yeni bir araştırma sonucunda 3D yazıcı algısı, tamamen değişiyor. Artık modelleri tek seferde basmak mümkün.

Işık ile çalışan 3D yazıcı

Kaliforniya’da bulunan Berkeley üniversitesinde, belki de 3d model yazma algısını tamamen değiştirecek bir buluş yapıldı. Yapımcıları tarafından replicator adı ile tanıtılan cihaz, istediğiniz modeli bir jele yansıtmanız ile çalışıyor.

3d yazıcıIşığa duyarlı reçineye, istediğiniz modeli yansıttıktan sonra, belirli bir süre içerisinde modeliniz, jelin içinde belirmeye başlıyor. Aslında ışıkla 3d model yazdırmak, lazer yazıcılar sayesinde zaten mümkün olsa da, replicator, bu işi çok daha ileriye taşımış durumda.

3d yazıcı replicator

Replicator, modelleri tek seferde basabilmesi ile dikkatleri üstüne çekmiş durumda. Bunun dışında, kullanılan malzeme bakımından da, bazı avantajlarla karşılaşıyoruz.

Bunlardan biri, ışığa duyarlı reçinenin, tekrar kullanılabilir olması. Ayrıca hızlı bir şekilde, istenilen renk ve malzeme de, kolaylıkla değiştirilebiliyor.

Henüz seri üretime geçmemiş olan cihaz, kısa bir süre içerisinde hızlıca yaygınlaşabilir.

Not: Replicator, cihazın resmi ismi değil, sadece araştırmacıların kullandığı bir isim. İsim, daha sonra değiştirilebilir.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “3D Yazıcı algısı tamamen değişiyor!”

  1. Anonim dedi ki:

    Bunun daha yolu uzun suanki duzene bisey olmaz

" 3D Yazıcı algısı tamamen değişiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D Yazıcı algısı tamamen değişiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D Yazıcı algısı tamamen değişiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "