3D yazıcı ile ilaç dozları kişiselleşecek


03 Mayıs 2021 Pazartesi 15:27
ABONE OL
3D yazıcı ile ilaç dozları kişiselleşecek

Bilim insanları, 3D (3 boyutlu) yazıcı ile kişiselleştirilmiş hap kapsülleri geliştirdi. Araştırmacılar, hastaların bireysel ihtiyaçlarına ve karmaşık sağlık sorunlarına çözüm bulmak için kapsülü tasarladıklarını açıkladı. Bu sayede hastalar birden fazla ilacı tek kapsülle alacak.

Çalışmayı East Anglia Üniversitesi (UEA) araştırmacıları yürüttü. UEA ekibi, 3D yazıcı ile tasarladıkları ilaçların gelecekte insanların kişisel sağlık sorunlarında kurtarıcı bir yol olacağını söyledi. Bu ilaçların en önemli özelliklerinden biri tek kapsülde birden fazla ilaç yutmak. Bir diğer önemi ise kişiye göre doz miktarını ayarlamak. Araştırmaya UEA Eczacılık Okulundan Dr. Sheng Qi liderlik etti. Aralarında Loughborough Üniversitesinden Dr. Andy Gleadall ve Prof. Dr. Richard Bibb‘in de bulunduğu ekip, makaleyi International Journal of Pharmaceutics‘de yayımladı.

3D yazıcı ilaçları kimler için?

Bu hap teknolojisi, yeni bir katmanlı üretim yöntemi benimsiyor. Böylece uzmanlar, ağızdan alındığında kapsülden vücuda ilaç salım oranını düzenlemiş ve yüksek gözenekli yapılarda ilacın 3D baskısına imkan tanımış oluyor. Dr. Qi çalışmaya ilişkin konuştu. Qi, “Kişiselleştirilmiş tıpla, her hastaya özel doğru doz ve ilaç kombinasyonlarına sahip haplar üretmek için yeni üretim teknolojisini kullanıyoruz. Bu, hastaların minimum yan etkilerle maksimum ilaç faydası elde etmesini sağlayacaktır.” dedi.

3D yazıcı ilaç kapsülleri

3D yazıcı ilaç çalışmaları ile bilim insanları, hastaların karışık sağlık sorunlarına uygun tasarımlar ortaya koyuyor.

Qi, açıklamasının devamında ise ilacın kimler için önemli olduğunu anlattı: “Bu tür tedavi yaklaşımları özellikle her gün birçok farklı türde ilaç almak zorunda kalanlara fayda sağlayacaktır. Örneğin, yaşlı hastalara, kanser, akıl hastalığı ve iltihaplı bağırsak hastalığı gibi karmaşık rahatsızlıkları olan hastalara göre.”

Tek kapsülde birçok ilaç

Dr. Qi son olarak, “Bu çalışma, gelecekteki kişiye özgü ilaç teknolojisinin temeli.” dedi. Araştırmacılar, 3D baskının, talep üzerine gözenekli farmasötik katı dozaj formları üretme konusunda benzersiz bir yeteneğe sahip olduğunu belirtti. Gözenekli farmasötik katı dozaj formu ile kastedileni şöyle açıklayabiliriz; birkaç hastalığı bulunan ve gün içinde ayrı ayrı kapsüllerde çeşitli ilaçlar almak zorunda olan bir hasta için tek kapsülde gözenekleri ile birbirinden ayrılan ilaç dozlarının bulunması.

3d yazıcı ile ilaç

3D yazıcı ile ilaç kapsülleri üzerine çalışmalar bir süredir devam ediyor. (Fotoğraf: John Gribben)

Farmasötik 3D baskı araştırması, son beş yılda hızla gelişen yeni bir araştırma alanıdır. En yaygın kullanılan 3D baskı yöntemleri, baskıdan önce ilacın spagetti benzeri filamentler halinde işlenmesini gerektiriyor. East Anglia Üniversitesi ekibi, yeni bir yöntemi araştırdı. Bu, filament kullanmadan hızlı bir şekilde gözenekli farmasötik tabletler üretebilen yeni bir 3D baskı. Sonuçlar, gözeneklerin boyutunu değiştirerek, tabletten vücuda geçen bir ilacın hızının düzenlenebileceğini ortaya koydu.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
DANDIROİD
DANDIROİD
13 gün önce

yan etkisi vardır şimdi bu şeylerin.

" 3D yazıcı ile ilaç dozları kişiselleşecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D yazıcı ile ilaç dozları kişiselleşecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D yazıcı ile ilaç dozları kişiselleşecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!