Okunma

3D yazıcı ile lastik üretildi!


25 Haziran 2017 Pazar 15:00
3D yazıcı ile lastik üretildi!

3D yazıcı teknolojisinin hayatımızdaki yeri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İhtiyaç duyulan araç gerecin belki de en ucuz ve en kolay üretim yollarından biri olan 3 boyutlu baskı, otomobil sektöründe de kullanılmaya başlandı.

Ünlü lastik üreticisi Michelin, Montreal’de gerçekleşen etkinlikte Vision isimli 3 boyutlu yazıcıyla üretilen prototip lastiğini tanıttı.

Her ne kadar bir otomobil lastiğinin ömrü çeşitli faktörlere bağlı olsa da, doğru kullanım için lastiklerin en geç beş yılda bir değiştirilmesi gerekiyor. 

Michelin’in 3D baskı lastikleri kullanılmaya başlanırsa, otomobilinizin lastiklerini uzun süre değişmeniz gerekmeyebilir.

Bildiğimiz lastiklerin aksine şişirilmesi gerekmeyen lastikler, patlama gibi problemlerin önüne geçiyor. İlhamını doğadan alan lastikler, kabaca akciğer gibi davranıyor denebilir.

17-06/25/michelin-3-boyutlu-baski-lastiklerini-duyurdu.jpg

Ayrıca geleneksel lastiklerin aksine Michelin’in prototipi, sürtünme sonucunda kaybettiği yapısını kolayca geri kazanabiliyor. Prototipte bulunan sensörler sayesinde lastik hakkındaki tüm bilgilere anlık ulaşılabiliyor.

Geliştirilen uygulama üzerinden lastiklerini kontrol eden kullanıcılar, yine uygulama üzerinden kendi sürüş özelliklerine göre lastik sipariş edebiliyor.

Michelin doğa dostu lastikler üretecek!

Buna ek olarak, Michelin’in Vision lastikleri oldukça doğa dostu bir şekilde geliştirildi.

Bambu, kağıt, teneke, tahta plastik gibi maddelerden üretilen lastikler, bakteriler tarafından ayrıştırılabiliyor.

Mümkün olan en organik şekilde geliştirilen lastikler, binlerce kilometre sonrasında ömrünü tamamladığında kolayca geri dönüştürülebiliyor.

Her ne kadar Vision lastikler şu an sadece prototip olsa da doğayı korumak adına büyük bir adım atılıyor denebilir.

Son olarak Vision lastiklerin önümüzdeki birkaç senede satışa sunulmayacağını, bu tür lastiklerin neredeyse 10 yıl sonra ancak kullanılabileceğini belirtelim.

::Sizce 3 boyutlu yazıcılar başka hangi alanlarda kullanılacak?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “3D yazıcı ile lastik üretildi!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Baslik cok liseli olmus. 3D yazicidan nasil lastik uretiliyor? Ilginc dogrusu. heralde 3D yazici ile demek istedi bu yazar liselisi. Ama bu tur gelismeler acikcasi hosuma gidiyor. Bir an once piyasaya ciksa cok daha iyi olur. Fosil atiklardan uretilen her urun hem bizim icin zararli, hem de doga icin.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    3D yazıcıdan değil, 3D yazıcı ile… Ne yani ham maddesi 3D yazıcı olan lastik mi üretildi!

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Ramazan bayramı tatili sızdırıldı

" 3D yazıcı ile lastik üretildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D yazıcı ile lastik üretildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D yazıcı ile lastik üretildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "