Okunma

3D Yazıcıdan Çıkan Silahlar Yasaklandı


24 Kasım 2013 Pazar 15:00
3D Yazıcıdan Çıkan Silahlar Yasaklandı

3D yazıcı teknolojisi gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Pastalar ve yiyeceklerle başlayan serüven, endüstride kullanılmaya başlamasıyla birçok farklı ürünün üretilmesinde etkin rol oynamaya başlamıştı. Örneğin Microsoft dizayn ekibi de Xbox One‘ı ve gamepad‘ini 3D yazıcılar ile geliştirdi.

3 boyutlu yazıcıların bir sonraki noktası ise silahlar oldu. İnsanoğlunun varlığından beri olan silah yapma arzusu, 3D yazıcılarda da devam etti ve üretilen bu yeni nesil silahlar çalıştırılıp videoya da çekildi. Henüz dünyada bu konuda bir sınırlama yoktu fakat ilk ateşi Amerika’nın Phiadelphia şehri yaktı.

Amerika’nın en büyük 6. şehri olarak geçen Phiadelphia‘nın şehir heyeti, tehlikeyi baştan görmüş olacak ki geçtiğimiz gün yapılan toplantıda 3D yazıcılardan üretilen silahların akıbetini oyladı. Yapılan oylamada 3D yazıcıdan çıkma silahlar tamamiyle yasaklandı. Bundan böyle bu şehir içerisinde 3D yazıcıdan silah üretmek ve ateşlemek yasak.

Phiadelphia, dünya üzerinde 3D yazıcılara ilk yasak getiren şehir olarak tarihteki yerini aldı. Karar şimdilik oylama sonucu belli olduğu için itiraz süresi bulunuyor. Amerika halkının bu karara itiraz edeceği ve insan vurmak yerine başka işlevler için de 3D silahlar üretileceğini belirterek kararı kaldırtabileceği belirtiliyor. Belki karar komple kalkmaz ancak revize edilebilir.

:: 3D yazıcıda yapılan silahlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “3D Yazıcıdan Çıkan Silahlar Yasaklandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ayrıntı “türkiyede sadece 3dörtgen firması yapıyor bu işi”

 2. SDN Okuru dedi ki:

  tehlike yaratması ile bir alakası yok. silah tüccarları tutuştu. silahı sadece kendilerinden alabilsinler istiyorlar. yani çıkan kanunun sebebi insanları düşünmelerinden değil, tamamen duygusal

 3. SDN Okuru dedi ki:

  tabiki bazı sınırlamalar getirlimeli..ama kotu niyetli kişiler kullanılıbilir diye tamamen yasaklasarsan ilerlemenin onunu kesersin..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gencler istanbulda küçukcekemede 3d yazici var. Odev ciktisi aliolar bilginize…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Tez elden kendime bir sevgili yapmalıyım şu aletten alıp :p

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Halihazırda trde medikal de ozellikle diş protez lerin metal altyapısı 3d yazıcılarla en az 20 merkezde sinter metal olarak uretim yapılıyor bu yazıcılarla silah ta yapılır

 7. SDN Okuru dedi ki:

  gelsinde evimizde silah yapalımmm bol bol 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yasağı koyan Amerika ayrıca askeriyemizde kullanacakları silahları 3D yazıcıdan üreteceğini açıkladı.Bu ne yaman çelişkidir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  abi adamlar haklı

 10. arsenik dedi ki:

  Uslu çocuk Amerika

 11. SDN Okuru dedi ki:

  3d yazıcıdan nasıl silah ürettiklerini çok merak ediyorum doğrusu. neticede bu aletler kolay şekil verilebilen ve aşınabilen malzemeler ile üretim yapabiliyor. bir silah ise özellikle namlu oldukça yüksek basınç altında çeliğin dövülmesi ile imal edilebiliyor. bu cihazlar yapsa yapsa sapan yapar onun için de yasaya gerek yok sanırsam.

 12. engerex dedi ki:

  3D yazıcıyla bir çok şeyler yapılıyor. Çikolata, pasta, plastik parçalar ancak en önemlisi metal parçalar.

 13. ConfickerBelasi dedi ki:

  ne yani o canım ak 47 çöp oldu? diyen çıkmamış…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  3D yazıcı türkiyeye gelse :
  – kanka ahmet seni dövmeye gelecekmiş
  – gelsin olm zamanında iyiki ödev ayağına şu yazıcıyı aldım bi keleş üretir kafasına sıkarım

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Dosyalar SD kartta uretilmeyi bekliyor

 16. SDN Okuru dedi ki:

  silah şirketleri izin verir mi? insanilik gibi bi durum yok. tamamen kapitalizm yasağı.

 17. masterbaba dedi ki:
 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim türkiyede o 3d yazıcı alında sonra silah çıkartırsınız.

 19. mstfanar dedi ki:

  Daha önce de yasaklanacağı söyleniyordu zaten, uygulamaya geçmişler demek.

 20. SerdarGokcen dedi ki:

  3D Printer. Çıktıkları zaman ne hayal kurmuştum be. Savaş gazisi yada kolu bacağı sonradan zarar görüp kullanılamaz kişilerde 3 boyutlu olarak modelleyip uygun bir şekilde kol yada bacak üretmek ***** />

  Teknoloji gelişiyor. O değil de fantazi gibi düşündüğümüz Terminator ve Skynet gelecekte gerçek olacak gibi…

 21. semged51 dedi ki:

  Her eve lazım bundan

 22. ahmet057 dedi ki:

  Peki benim silah yaptığımı nereden ***** programlarını kısıtlayarak mı?

 23. karacaerc dedi ki:

  Bundan bir sene kadar önce üstüne çok düşmüştüm 3D yazıcıların, o zaman da silah yapmak çok modaydı.. Akla ilk bu geliyor galiba… Önlemenin de yolu yok aslına bakılırsa, m4a1 basmana gerek yok tek kullanımlık, mermi atabilen plastik bir silah suikastlerden tutun da okulda çocukların ellerinde bile olur. Ancak 3d nin nimetleri yanında bu tarz kötüye kullanımların lafı bile olmaz!

 24. HSYN89N dedi ki:

  En doğru karar verilmiş . Bizim millet basıcak silah , ölümler yaşanacak ardından bizdede yasaklanır problem yok 😉

 25. Ben Kenobi dedi ki:

  İlk defa duydum 3D yazıcıyı.

" 3D Yazıcıdan Çıkan Silahlar Yasaklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D Yazıcıdan Çıkan Silahlar Yasaklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D Yazıcıdan Çıkan Silahlar Yasaklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "