Okunma

3D yazıcılarla üretilen silahların izi sürülebilecek!


21 Ekim 2018 Pazar 23:59
3D yazıcılarla üretilen silahların izi sürülebilecek!

3D yazıcılarla üretilen silahların takibinin yapılamaması potansiyel suçluların yakalanmasını zorlaştırıyor. Araştırmaya göre 3D yazıcılar ile üretilmiş silahların kendi “parmak izleri“nin bulunması suçluların tespitini kolaylaştıracak.

Piyasaya ilk çıkan 3D yazıcılar çok yüksek rakamlardan satışa sunuluyordu. Zamanla fiyatlar son kullanıcıların da bu yazıcıları alabileceği seviyelere inmeye başladı. Bu durum sevindirici bir gelişme olsa da potansiyel suçluların 3D yazıcı ile yapabilecekleri insanların gözünü korkutmaya devam ediyor.

3D yazıcılar ile üretilen silahlar takip edilebilecek

Ölümcül silahlara ait şemaların internette bulunabildiği dikkate alındığında iz bırakmayan ve güvenlik noktalarından kolaylıkla geçirilebilecek silah fikri bile oldukça tehlike arz ediyor.

Buffalo Üniversitesindeki bilim insanları ürettikleri PrinTracker sistemi ile 3D yazıcılar tarafından üretilenlerin takibini yapabileceklerini açıkladılar. Araştırmacılar, 3D yazıcıların çalışma mantığının mürekkep püskürtmeli yazıcılara benzediğini belirtti.

Açıklamada, mürekkep püskürtmek yerine plastik lifleri farklı katmanlarda püskürten 3D yazıcıların kullanıcının oluşturduğu şemaya göre üretim yaptığı hatırlatıldı.

3D yazıcılar

3D yazıcıların milimetreden daha ufak boyutta kendine has “parmak izleri” bıraktığını belirten araştırmacılar, bu sayede üretilenlerin takibinin yapılabileceğini ortaya koydu. Bu izlerin yazıcının modeline, püskürtme mekanizmasına, kullandığı malzemeye ve diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiği; bu nedenle ürünlerin hangi yazıcı tarafından üretildiğinin bulunabileceğini belirtildi.

Belirli bir makineye özgü bu “kusurlar” kendini tekrar eden yapıda oluyor. Bu sayede hangi makine tarafından üretildiği belirlenen ürünlerin sahiplerine ulaşmak mümkün oluyor.

Araştırmacıların deneyde kullandığı 14 farklı 3D yazıcı, PrinTracker sistemiyle incelenip yüzde 99,8 oranla üretimi hangi makinenin gerçekleştirdiği doğru tespit edilmiş. Bilim insanları bu sistem sayesinde 3D yazıcıyla üretilmiş bir silahın nerede üretildiğinin izinin sürülebileceğini dile getiriyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “3D yazıcılarla üretilen silahların izi sürülebilecek!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Seri numarası üretim yeri vs ile ilgisi yok. Bir adli olayda ortada silah varsa, şüpheli yazıcıda varsa bu silah bunda üretilmiş denebilir. Dna gibi. Fakat bu gerçekleştiğinde ortada binlerce yazıcı da olacağı için şüpheli yazıcıyı bile bulmak imkansız olabilir.

 2. Anonim dedi ki:

  Arkadaşlar siz konuyu anlamadınız galiba. Her yazıcının kendine ait izi olur. Yana marka model fark etmez. İsterse DIY olsun. hepsinin izi ayrıdır.

 3. Anonim dedi ki:

  DIY yazıcılar ne olacak peki (:

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  300 derecede bu izlerden eser kalmaz 😊

 5. harunbicakli dedi ki:

  diyelim istanbulda ayni modelden 100 tane yazici satilmis, kime hangi model satilmis takip etmesi yinede zor gibi geliyor bana.

  1. Anonim dedi ki:

   basit şekilde anlatacağım ; satılan her cihazın garantisi var değil mi garantisini nasıl öğreniyorsun, seri numarası ile. o ürünün sana ait olup olmadığını nasıl anlıyorsun; satış dekontu üzerindeki seri numarası ile.

" 3D yazıcılarla üretilen silahların izi sürülebilecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D yazıcılarla üretilen silahların izi sürülebilecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D yazıcılarla üretilen silahların izi sürülebilecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "